Astronomia Amatorska - astro4u.net
Fotografowanie w Ha-Alpha - co i jak. - Wersja do druku

+- Astronomia Amatorska - astro4u.net (https://astro4u.net/forum)
+-- Dział: OBSERWACJE ASTRONOMICZNE (https://astro4u.net/forum/forumdisplay.php?fid=6)
+--- Dział: Układ Słoneczny (https://astro4u.net/forum/forumdisplay.php?fid=67)
+---- Dział: Słońce i zorze polarne (https://astro4u.net/forum/forumdisplay.php?fid=32)
+---- Wątek: Fotografowanie w Ha-Alpha - co i jak. (/showthread.php?tid=9293)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7

Fotografowanie w Ha-Alpha - co i jak. - papatki - 16.12.10

Piękna Smile

Mam dwa pytanka - rozumiem, że tak Ci się mieści na sensorze (część jest obcięta)?
Możesz zrobić tak, ze cztery klatki od jasnych protuberancji po detale na tarczy i przesłać mi emailem? Testuje bardzo obiecującą metodę HDR, może da się sensownie składać (opiszę jak się uda).

---------------------------------------------

Postanowiłem prawem kaduka i moda Wink wydzielić wątek dotyczący spraw technicznych coby nie popadać w dygresje w temacie, co aktualnie dzieje się na Słońcu. A jako, ze watki są kwartalne to z drugiej strony szkoda żeby nasze wymiany doświadczeń i opinii zagubiły się gdzieś. Nie chciałem również dopinać tych wątków do działu Astrofotografii (konkretnie "Słonko w H-alpha") bo chyba tam powinny lądować najlepsze zdjęcia.

Mam nadzieję, że z czasem wątek się uporządkuje i będzie stanowił jakąś wartość.

Fotografowanie w Ha-Alpha - co i jak. - warpal - 16.12.10

Dzięki,

Dokładnie to w sensorze DMK41 (1280x960) Słońce mieści się tak:

W sprawie drugiej - odezwę się (o rezultatach mojego "odzywania się" napiszę wkrótce)

Fotografowanie w Ha-Alpha - co i jak. - warpal - 19.12.10

(18.12.10, 13:50)Pablito link napisał(a): Wbrew pozorom ciężko ustrzelić dobrze protuberki. Granica między prześwietleniem a niedoświetleniem jest cieniutka. Teraz warunki są marne i wyciąganie detali to zadanie niemal niewykonalne.

Paweł, dobrze Ci idzie. Na wiosnę/lato będziemy mieć żniwa zimowej nauki. Sam póki co tylko liznąłem foto solarnego i przyszły rok to będzie czas dochodzenia do perfekcji Wink

Nie napisałeś nigdzie czym focisz. To, że jest tam LS60 DS50 to się mogę domyślić ale jaka kamera?

W sumie to należałoby składać kilka filmów o rożnych czasach i potem składać do tzw "kupy".

Dzięki. Choć zimowa nauka to jednak ekstremalny sport.

Napisałem Wink  - DMK41 AS. Jak zauważył Papatki przydałoby się jednak 16 bitów, ale to może za jakiś czas...

Fotografowanie w Ha-Alpha - co i jak. - Pablito - 19.12.10

Kamerka mi umknęła Wink

Moja ma 16 bitów ale nie mogę jej jeszcze okiełznać. Najbardziej mnie zadziwia to, że nie mogę grzebać w kanałach RGB co było możliwe w Lumenerze. Gray scale i koniec...

Inna kwestia to dekodowanie avików do Avistacka. Co bym nie robił to po przemiale przez VirtualDub Avistack i tak je widzi jako 8 bit. Ciągle nie mam czasu na znalezienie prostej ścieżki od avika do obrobionej fotki w 16 bit....

Odp: Fotografowanie w Ha-Alpha - co i jak. - warpal - 19.12.10

(19.12.10, 20:24)Pablito link napisał(a):(...)
Moja ma 16 bitów ale nie mogę jej jeszcze okiełznać. Najbardziej mnie zadziwia to, że nie mogę grzebać w kanałach RGB co było możliwe w Lumenerze. Gray scale i koniec...
No w sumie to nie ma kanałów RGB Wink
Cytat:Inna kwestia to dekodowanie avików do Avistacka. Co bym nie robił to po przemiale przez VirtualDub Avistack i tak je widzi jako 8 bit. Ciągle nie mam czasu na znalezienie prostej ścieżki od avika do obrobionej fotki w 16 bit....
Kiedyś dekodowałem format MOV (z Canona) na AVI lub bitmapy takim czymś:
http://www.programosy.pl/program,rad-video-tools.html
nie pamiętam czy wynikowo dawał 16 bitów czy 8.

Odp: Fotografowanie w Ha-Alpha - co i jak. - Pablito - 19.12.10

To był skrót myślowy. Fotka z Lumenery pozwalała na podanie fałszywego koloru przez suwaki RGB w Avistacku Smile

Programik zlustruję, dzięki Wink

Odp: Fotografowanie w Ha-Alpha - co i jak. - warpal - 20.12.10

(19.12.10, 23:13)Pablito link napisał(a):To był skrót myślowy. Fotka z Lumenery pozwalała na podanie fałszywego koloru przez suwaki RGB w Avistacku Smile
Programik zlustruję, dzięki Wink

O!! nie wiedziałem.
Łelkam!

Odp: Fotografowanie w Ha-Alpha - co i jak. - warpal - 20.12.10

Cytat:Wbrew pozorom ciężko ustrzelić dobrze protuberki. Granica między prześwietleniem a niedoświetleniem jest cieniutka

To tak na szybko, trochę porównań na bazie
Wszystkie klatki naświetlane 1/15s różnica w wzmocnieniu sygnału.
A - jasne protuberancje prześwietlone ale pokazuje się słabiutka w górze kadru;
B - niedoświetlone;
C - chyba najlepsze co można uzyskać;
D - softowo podjaśnione - wyszedł następny szczegół - pętla, ale tarcza jest za jasna;
E - klatka obrabiana dla tarczy;

w sumie to chciałoby się mieć połączenie wszystkiego po kawałku (może z wyjątkiem wersji B)

Odp: Fotografowanie w Ha-Alpha - co i jak. - Pablito - 21.12.10

Fajne i obrazowe porównanie. Możesz połączyć C+E? To będzie opcja chyba najlepsza Wink

Ja starałem się trzymać gain na niskim poziomie i manewrować czasami naświetlania. Dasz radę zrobić to samo z różnymi czasami?

Odp: Fotografowanie w Ha-Alpha - co i jak. - papatki - 21.12.10

Pozwolę  sobie dodać zdjątko Warpala po HDR z jednej klatki. Niestety ze względu na bardzo szeroki zakres tonalny jaki trzeba połączyć sprawa nie jest prosta.
Najnowsza wersja PixInsight zawiera narzędzie do składania plików do wynikowego HDR, robi to skutecznie choć w tym przypadku ze względu na to, że materiał pochodzi z 8 bitowego detektora widać jeszcze minimalną rozdziałkę pomiędzy tarczą a warstwą z protuberancjami. Finalnie plik trafił do PS CS5 gdzie ponownie został pojechany wbudowanym HDR tonning. Rezultat jaki wyszedł oceńcie sami.