Astronomia Amatorska - astro4u.net
Sojuz TMA-19 - Wersja do druku

+- Astronomia Amatorska - astro4u.net (https://astro4u.net/forum)
+-- Dział: ASTRONAUTYKA i BADANIA KOSMOSU (https://astro4u.net/forum/forumdisplay.php?fid=9)
+--- Dział: Astronautyka i badania kosmosu (https://astro4u.net/forum/forumdisplay.php?fid=19)
+---- Dział: Astronautyka - Misje Załogowe (https://astro4u.net/forum/forumdisplay.php?fid=57)
+---- Wątek: Sojuz TMA-19 (/showthread.php?tid=8961)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Odp: Sojuz TMA-19 - astropl - 15.06.10

(15.06.10, 22:55)Trinkulo link napisał(a): co oni zapisują na tych "kartkach" zaraz po wejściu na orbitę ?

Po prostu wypełniają dziennik pokładowy.

Odp: Sojuz TMA-19 - Mikkael - 15.06.10

Ja również zmykam - na razie i dziękuję Smile

Odp: Sojuz TMA-19 - Matias - 15.06.10

(15.06.10, 22:55)Trinkulo link napisał(a): co oni zapisują na tych "kartkach" zaraz po wejściu na orbitę ?

Mają zapewne coś w rodzaju listy czynności, mogą porównywać odczyty z systemów Sojuza z jakimiś założonymi wartościami. Papierkologia jest wszędzie Smile

Odp: Sojuz TMA-19 - Radek68 - 15.06.10

(15.06.10, 22:57)astropl link napisał(a): Ja na dzisiaj dziękuję za wspólne komentowanie i do... dzisiaj Smile Też będzie ciekawy dzień, powinny być fotki z IKAROSa...

Ja również. Ja też mówię "do dzisiaj" tym bardziej że jest 00:04 Smile

Odp: Sojuz TMA-19 - Matias - 17.06.10

Filmik ze startu Sojuza TMA-19, warto wiedzieć, że był to pierwszy w historii start Sojuza z dwoma przedstawicielami NASA i jednym rosyjskim kosmonautą na pokładzie Smile

[yt=425,350]8BLnceswIqU[/yt]

Dzisiaj późnym wieczorem - właściwe to już po północy, będziemy mieli dokowanie Sojuza do stacji ISS.

Plan na Flight Day 3 (17/06) dla załogi Sojuza:
. Post-sleep activities.
. DV4 (~22:23 CEST).
. KURS-A heaters activated (~22:48 CEST) - aktywacja grzałek systemu naprowadzania Sojuza
. Data for automated rendezvous uplinked - pobór najnowszych danych do systemów automatycznego dokowania
. Crew dons Sokols - załoga ubiera skafandry Sokół
. SOA deactivated in BO and activated in SA.
. Crew ingresses SA, closes BO-SA hatch and dons harnesses for docking.
. DV5 burn (~23:07 CEST).
. Automated rendezvous & docking at SM aft port via KURS-P in ISS & KURS-A in Soyuz - rozpoczęcie procedury podchodzenia
. Docking (~00:25 CEST już w piątek).
. Pressure equalized between Soyuz and ISS.
. Crew transfers.

Plan działania z nsf, zastanawia mnie to przejście załogi do modułu lądownika - tak jest zawsze podczas dokowania? Prawdę mówiąc nigdy się nie zastanawiałem gdzie siedzi załoga Smile

Odp: Sojuz TMA-19 - astropl - 17.06.10

(17.06.10, 13:06)Matias link napisał(a): Plan działania z nsf, zastanawia mnie to przejście załogi do modułu lądownika - tak jest zawsze podczas dokowania? Prawdę mówiąc nigdy się nie zastanawiałem gdzie siedzi załoga Smile

Załoga siedzi tam, gdzie ma fotele oraz - co ważniejsze - konsolę sterowania. Czyli w lądowniku.

(17.06.10, 15:37)astropl link napisał(a): Załoga siedzi tam, gdzie ma fotele oraz - co ważniejsze - konsolę sterowania. Czyli w lądowniku.

No tak, dzięki! Smile

Tymczasem przypominam o dzisiejszym dokokowaniu, które będziemy komentować w tym wątku. Wg planu zapodanego powyżej za około 50 minut będzie wykonany manewr DV4 - to chyba coś w rodzaju manewrów MC wykonywanych przez wahadłowce przy podchodzeniu do ISS.

Kilka godzin po starcie Sojuza (w czwartek w nocy) wykonana została też taka fotka przez R. Vandenbergha (jest na spaceweather) :

[Obrazek: ralf-vandebergh-SoyuzTMA-19_100617_set1_1276776125.jpg]

Domyślam się, że tą najjaśniejszą częścią Sojuza (focisz po prawej) jest sekcja napędowa i panele słoneczne...

Manewr DV4 już za nami. 10 minut temu włączono także grzałki od systemu naprowadzania KURS-A Sojuza TMA-19. W tej chwili załoga zapewne już już ubrana w skafandry Sokol.

DV5 wykonany pół godziny temu, w tej chwili odbywa się już podchodzenie do ISS.

Relacja z dokowania na NaszejTv za 15 minut.

Zapowiedź relacji już jest :