Astronomia Amatorska - astro4u.net
STS-130 - Wersja do druku

+- Astronomia Amatorska - astro4u.net (https://astro4u.net/forum)
+-- Dział: ASTRONAUTYKA i BADANIA KOSMOSU (https://astro4u.net/forum/forumdisplay.php?fid=9)
+--- Dział: Astronautyka i badania kosmosu (https://astro4u.net/forum/forumdisplay.php?fid=19)
+---- Dział: Astronautyka - Misje Załogowe (https://astro4u.net/forum/forumdisplay.php?fid=57)
+---- Wątek: STS-130 (/showthread.php?tid=8624)

Odp: STS-130 - Radek68 - 18.02.10

(18.02.10, 14:12)Matias link napisał(a): gorąco polecam moment od 11:45 (czasu filmiku) - wschód Słońca ukazany tam po prostu mnie rozwalił (szukam szczęki pod biurkiem jeszcze).
Fot. 1
(18.02.10, 14:12)Matias link napisał(a): Później kamerzysta robi nam panoramę na całą stację - boszz co za widok!!
Fot. 2 i 3
(18.02.10, 14:12)Matias link napisał(a): W 15:40 jest jeszcze coś co mnie wbiło w krzesło - nasz Trabant!  Big Grin
Fot. 4

;D

Odp: STS-130 - Matias - 18.02.10

Dobre wyłapanie momentów Radek ;D Oczywiście nic nie równa się z filmem - dynamika zmian zachodzących tam ponad 300 kilometrów wyżej jest niesamowita  Smile

Bardzo fajnie ostatecznie, że zdecydowali się na tę lokację Cupoli (niektórzy tutaj się zastanawiali czy nie przeszkodzi to w wykonywaniu zadań SSRMS) - główne, koliste okno jest w czasie odsłonięcia nie wystawione na kierunek poruszania się stacji i ryzyko uderzenia jakiegoś kosmicznego śmiecia, poza tym bardzo fajnie widać całą stację 'od dołu' - a kamery zewnętrzne też pokazują nam odwrócony obraz także mamy naturalny widok Smile

Jestem ciekaw jakby wyglądał manewr RPM (rendezvous) z Cupoli, domyślam się jednak, że nieziemsko! Smile

Odp: STS-130 - Tomoesopo - 18.02.10

Pewnie będą też fajne fotki z fly-aroundu z Cupoli po oddokowaniu Endeavoura Wink. Ciekawe czy kiedyś odbędzie się EVA mająca między innymi na celu przetarcie szyb Cupoli Tongue?

Co do tych spacerów to raczej nie wierzę w scenariusz urwania się linki a zarazem nie działania SAFERa. Ten plecaczek ma kilka dysz (silniczków), nawet jakby jedna czy dwie nie działały, to i tak astronauta by dał radę wrócić do stacji.

Ale mówiąc tak czysto teoretycznie, to wydaje mi się, że prom zbyt szybko oddokować by nie mógł, moim zdaniem chyba lepiej by się nadał Sojuz, z drugiej strony taki spacerowicz musiałby się tylko czegoś trzymać na zewnątrz statku i czekać aż ten wróci do stacji,  no dość ryzykowne by to było...

W ramach ciekawostki w czasie rosyjskich spacerów przy użyciu Orlanów (skafandrów) astronauci muszą cały czas być przyczepieni dwoma linkami zabezpieczającymi, właśnie dlatego, że nie mają tam żadnych plecaczków typu SAFER. Amerykanie jednak są 100% pewni w ich niezawodność, nie mówiąc o tym, że samo urwanie się linki jest bardzo mało prawdopodobne Wink.

Odp: STS-130 - astropl - 18.02.10

(18.02.10, 15:17)Tomoesopo link napisał(a): Ale mówiąc tak czysto teoretycznie, to wydaje mi się, że prom zbyt szybko oddokować by nie mógł, moim zdaniem chyba lepiej by się nadał Sojuz, z drugiej strony taki spacerowicz musiałby się tylko czegoś trzymać na zewnątrz statku i czekać aż ten wróci do stacji,  no dość ryzykowne by to było...

Wahadłowiec na pewno nie mógłby odcumować od razu, ale Sojuz również nie, przecież jest on na orbicie wyłączony. Natomiast byłoby znacznie łatwiej złapać takiego 'uciekiniera' wahadłowcem (RMS!), niż zupełnie do tego nieprzygotowanym Sojuzem. Ale astronauci mają przy sobie różne szpeje, wystarczyłoby jednym, czy drugim dobrze przycelować... Smile

Odp: STS-130 - musznik - 18.02.10

Do Cupoli powinni jeszcze dać kierownice - i byśmy mieli czoło ISS :] ah...no i możemy lecieć na księżyc Wink

Odp: STS-130 - Hawkeye - 18.02.10

Pięknie widoki z Cupoli na tym filmiku :o
Ziemia i Księżyc robi wrażenie Smile

(18.02.10, 15:25)astropl link napisał(a): Wahadłowiec na pewno nie mógłby odcumować od razu, ale Sojuz również nie, przecież jest on na orbicie wyłączony. Natomiast byłoby znacznie łatwiej złapać takiego 'uciekiniera' wahadłowcem (RMS!), niż zupełnie do tego nieprzygotowanym Sojuzem. Ale astronauci mają przy sobie różne szpeje, wystarczyłoby jednym, czy drugim dobrze przycelować... Smile

Właśnie przy okazji wiąże się to z pytaniem jaki jest minimalny czas potrzebny na przejście wszystkich procedur (bo chyba na pewno są jakieś na ten wypadek?) związanych z odcumowanie - nawet jakichś skróconych. Wydaje mi się, że w 2 godziny daliby radę przygotować wahadłowiec + testy szczelności między PMA-2, a wahadłowcem. Później bez zbędnych ceregieli typu flyaround odlecieć na bezpieczną odległości od stacji i rozpocząć 'pogoń'. Wahadłowiec musiałby chyba zachować maksymalną możliwą odległość od astronauty w celu zminimalizowania kontaktu EMU astronauty z hydrazyną z silników RCS (bo musieliby zwolnić przed zbliżeniem).
Dodatkowo stracono by kontakt z 'uciekinierem', cała załoga ISS + te osoby co by zostały z załogi Endeavoura (chociaż może by się jakoś wymieszali, Jeffa bym wziął na pewno na pokład promu bo facet ma spore doświadczenie) zostałyby przydzielone do obsadzenia wszystkich dostępnych okien ISS (Zvezda, Cupola, Pirs, Sojuz może) i śledzenia astronauty. Zapewne włączony w akcję by został NORAD z monitoringiem nowego obiektu na orbicie..

nie głupi scenariusz na dobry film akcji Tongue  

ps: Co to 'szpej'? ???

(18.02.10, 15:17)Tomoesopo link napisał(a): Pewnie będą też fajne fotki z fly-aroundu z Cupoli po oddokowaniu Endeavoura Wink. Ciekawe czy kiedyś odbędzie się EVA mająca między innymi na celu przetarcie szyb Cupoli Tongue?

Ano właśnie tu jest chyba mały problem, bo podobno nie można będzie otworzyć osłon w czasie RPM. Nie jestem jednak tego pewien (to się chyba już zmieniło). W każdym razie jakoś okien w Cupoli nie jest wystarczająco dobra, aby uzyskać dobry materiał zdjęciowy do analizy poszycia wahadłowca, video z tego wydarzenia jednak może być wykonane (jako sama forma obserwacji RPM przez załogę ISS).

Hehe, już to widzę - rok 2014 i jednym z zadań spaceru EVA będzie mycie okien Cupoli Tongue Podczas ostatniego spaceru tej misji nie pozwolono aby Behnken czy Patrick byli w odległości mniejszej niż 3 metry w czasie otwierania osłon - stąd nie wiem do końca czy samo podejście z zewnątrz do okien będzie możliwe..

Odp: STS-130 - Tomoesopo - 18.02.10

No tak, rzeczywiście Sojuzy są powyłączane w trakcie pobytu na stacji. Cóż byłaby to strasznie improwizowana misja ratunkowa, wahadłowiec, który oddokowuje w olbrzymim pośpiechu, pogoń za astronautą, który w tym czasie musi się oddalić tak bardzo, że pewnie ledwo go można dostrzec (jeśli w ogóle), ciekawe czy byłaby z nim łączność radiowa (jaki zasięg mają te radia w skafandrach, ale myślę że wystarczający). Cóż z jednej strony niby spacerowicz się wtedy nie rusza, więc spala mniej tlenu, ale w drugiej strony w takiej sytuacji przy takim poziomie adrenaliny myślę, że tętno by miał ponad 200, także długo by w takim dryfie nie wytrzymał.

Jeszcze do tego trzeba pamiętać o tym, czy warto ryzykować życie kilku innych astronautów, którzy by lecieli na wahadłowcu, co by się stało, jakby zbyt szybko chcieli oddokować i nie byłoby pełnej hermetyzacji doku? No historia rzeczywiście na film katastroficzny Wink.

Odp: STS-130 - astropl - 18.02.10

(18.02.10, 15:38)Matias link napisał(a): ps: Co to 'szpej'? ???

Szpej.