Astronomia Amatorska - astro4u.net
STS-130 - Wersja do druku

+- Astronomia Amatorska - astro4u.net (https://astro4u.net/forum)
+-- Dział: ASTRONAUTYKA i BADANIA KOSMOSU (https://astro4u.net/forum/forumdisplay.php?fid=9)
+--- Dział: Astronautyka i badania kosmosu (https://astro4u.net/forum/forumdisplay.php?fid=19)
+---- Dział: Astronautyka - Misje Załogowe (https://astro4u.net/forum/forumdisplay.php?fid=57)
+---- Wątek: STS-130 (/showthread.php?tid=8624)

Odp: STS-130 - Tomoesopo - 18.02.10

Kto by nie chciał Tongue? Ciekawe, czy będą w przyszłości pozwalać dość często otwierać tą Cupolę, bo jestem pewien, że każda Ekspedycja na ISS chciałaby tam jak najwięcej czasu spędzać na oglądaniu widoczków Wink.

Odp: STS-130 - Matias - 18.02.10

(18.02.10, 12:36)Tomoesopo link napisał(a): Kto by nie chciał Tongue? Ciekawe, czy będą w przyszłości pozwalać dość często otwierać tą Cupolę, bo jestem pewien, że każda Ekspedycja na ISS chciałaby tam jak najwięcej czasu spędzać na oglądaniu widoczków Wink.

No tak, mnie interesuje czy potrzebują zgody Kontroli Misji na ich otwarcie Smile Podobno osłony okien są otwierane manualnie za pomocą pokręteł w module. Słyszałem też, że chcą maksymalnie długo wydłużyć idealny stan czystości okienek.

Co przenosin regałów, to wszystkie 4 zostały umieszczone w Tranquility Smile Zrobiło nam się tym samym rzeczywiście sporo miejsca w Destiny, która przez tą toaletę na przykład była strasznie zawalona (toaletka wystawała na jakieś pół metra w szerokości korytarza). Tym samym można liczyć, że podczas następnej wizyty Leonarda na stacji - w opóźnionej już misji STS-131 - można spodziewać się nowych 'naukowych' regałów. Super  Smile

Co do dzisiejszego manewru podniesienia orbity to wszystko odbyło się bez problemu, za pomocą silniczków vernier RCS udało się podnieść stację o 2 kilometry w górę.

Osłony wciąż otwarte, oj można się tylko domyślać co dzieje się w Cupoli  Smile

Dostępny jest już film z najważniejszymi momentami dziesiątego dnia misji - FD-10. Mamy więc także na początku przygotowania do spaceru - bardzo ciekawie wyglądające. Zamka i TJ zakładają system ratunkowy SAFER Behnkenowi, dla tych którzy nie wiedzą - z plecaka SAFER astronauta może skorzystać gdy urwie się linka zabezpieczająca. To coś w rodzaju niewielkiego plecaka odrzutowego, który umożliwia powrót do stacji. Naszła mnie jednocześnie taka dramatyczna myśl - co się stanie jeśli urwą się linki zabezpieczająca, astronauta oddali się od ISS i okaże się, że SAFER nie działa? Czy będzie możliwe podjęcie jakiejkolwiek akcji ratunkowej? Nie wiem jak szybko zdołano by przygotować wahadłowiec do odcumowania (czy to w ogóle realny plan jest?) i podjęcie jakiejś formy 'pogoni' za oddalającym się astronautą. Chodzi właściwie o to, aby taki astronauta mógł przechwycić ramię SRMS (to byłoby chyba dramatycznie niebezpieczne odpalać silniki manewrowe tak blisko spacerowicza) i umieścić go w ładowni promu. Jeżeli akcja byłaby przeprowadzona w 2-3 godziny to może starczyłoby tlenu, energii i stanu LiOH w EMU na podtrzymanie życia astronauty...

edit: Umieszczę film w osobnym poście.

Filmik z Highlights FD-10 :

[yt=425,350]32MRnh9dsv0[/yt]

Obejrzałem cały - gorąco polecam moment od 11:45 (czasu filmiku) - wschód Słońca ukazany tam po prostu mnie rozwalił (szukam szczęki pod biurkiem jeszcze). Później kamerzysta robi nam panoramę na całą stację - boszz co za widok!! Behnken, który zaraz po zakończeniu spaceru szybko wyleciał z Questa jeszcze w ubranku spacerowym (garmet) aby zdążyć looknąc na widoczki póki osłony były otwarte, przyznał, że na swój sposób to co oferuje Cupola może być lepsze od widoków podczas spacer EVA!  Smile Wiąże się to z ograniczenia widoku hełmem skafandra EMU.

W 15:40 jest jeszcze coś co mnie wbiło w krzesło - nasz Trabant!  Big Grin

Odp: STS-130 - Hawkeye - 18.02.10

Na Naszej znów zapuszczają dialog Obamy ze stacją:
[Obrazek: sts130fd11.jpg]

Swoją drogą ciekawy. Nie oglądałem na żywo Smile

Odp: STS-130 - Radek68 - 18.02.10

Dzisiaj załoga - jak widzę - dostała wolne o pół godziny wcześniej. Ale nic za darmo - jutrzejsza (jak dla nas dzisiejsza) pobudka też wcześniej - o 21.44.

Takie złamanie tradycji - codziennie 22:14 CET ;D
No ale skoro zbliżamy się do końca lotu, to nic dziwnego. Dzis ostatni sen załogi Endeavoura na pokładzie ISS Smile Ależ ten lot szybko idzie, tj. leci Big Grin

Odp: STS-130 - astropl - 18.02.10

(18.02.10, 14:18)Hawkeye link napisał(a): Dzis ostatni sen załogi Endeavoura na pokładzie ISS Smile

Załoga promu sypia w promie, a nie w stacji, wyjątkiem są astronauci przygotowujący się do EVA w śluzie Quest.

(18.02.10, 14:21)astropl link napisał(a): Załoga promu sypia w promie, a nie w stacji, wyjątkiem są astronauci przygotowujący się do EVA w śluzie Quest.
Tak, tzn. miałem na myśli ostatnia noc z przycumowanym promem Smile