Astronomia Amatorska - astro4u.net
STS-130 - Wersja do druku

+- Astronomia Amatorska - astro4u.net (https://astro4u.net/forum)
+-- Dział: ASTRONAUTYKA i BADANIA KOSMOSU (https://astro4u.net/forum/forumdisplay.php?fid=9)
+--- Dział: Astronautyka i badania kosmosu (https://astro4u.net/forum/forumdisplay.php?fid=19)
+---- Dział: Astronautyka - Misje Załogowe (https://astro4u.net/forum/forumdisplay.php?fid=57)
+---- Wątek: STS-130 (/showthread.php?tid=8624)

Odp: STS-130 - Matias - 13.02.10

(12.02.10, 22:45)kanarkusmaximus link napisał(a): Czyli o 03:09 CET. Matias, będziesz online? Wink

Będę Wink

(12.02.10, 14:57)musznik link napisał(a): Matias, w/g moich badań twój sen jest zsynchronizowany z snem załogi na ISS, co tu jeszcze robisz? ;] bo pomyśle że jesteś botem ;]

Słuszna uwaga, niestety mnie nie budzą jakimiś old-skulowymi piosenkami, a Kontrola Misji nie każe iść spać kiedy trzeba także się troszkę rozregulowałem Tongue
Botem oczywiście nie jestem (chyba), chociaż mi w porównaniu do astronautów starcza 6 godzin snu (a nie 8 ;D). Dam Wam spokój z tymi 'poetyckimi monologami' jak to ładnie ująłeś już od pojutrza, bo jadę sobie odpocząć (a co, botom też się należy odpoczynek Tongue ;D).

(13.02.10, 00:11)Tomoesopo link napisał(a): Dlatego przed jutrzejszym EVA trzeba sprawdzić czy wszystko gra.

Ano właśnie, nikt mnie nie sprostował, dzisiaj nie będzie kolejnego spaceru, bo jest on planowany na FD-7, bah.  Tongue

(12.02.10, 20:27)station55 link napisał(a): hmm, a w jakim celu będą otwierać włazy do Cupoli, skoro za 3 dni relokacja do innego CBM?

Zaraz się dowiem, na chwilę obecną prawdę mówiąc nie wiem. W każdym razie właz pomiędzy Node-3, a Cupolą będzie otwarty siakąś dobę. Myślę, że chodzi tu o jakieś prace konfiguracyjne. Jak znajdę odpowiedź to wrzucę.

(13.02.10, 00:11)Tomoesopo link napisał(a): Hmm z tego co słyszałem pojawił się jakiś problem ze skafandrem, który nosił któryś ze spacerowiczów wczoraj (niestety nie usłyszałem który),

To skafander Patrick'a był. Nie słyszałem dokładnie jak przed chwilą o tym gadali, ale w związku z tymi problemami będzie użyty albo inny skafander (czyli to już wykorzystanie kolejnego dostępnego ) lub będziemy mieli do czynienia z małym 'przeszczepem' niektórych części. Za 2 godziny powinienem być zorientowany w tej sprawie.. W każdym razie trwają teraz prace (screen 1 - podgląd na wnętrze modułu Quest) Behnkena i Patricka nad przygotowaniami do jutrzejszego EVA-2.

Lada moment (ja niestety tego nie przypilnuję, niech ktoś rzuca okiem) powinniśmy także widzieć relokację SSRMS z dotychczasowej bazy na module Harmony do bazy na module Destiny. Zmiana stanowiska pracy ułatwi operacje przenosin Cupoli i PMA-3 za parę dni. Podgląd na ramię SSRMS w załącznikach 2 i 3.

W module Unity natomiast trwają przygotowania do otworzenia włazu do Tranquility. Złożona już została platforma do ćwiczeń ARED, która zasłania ten właz. Podgląd na ten właz z kamery w Unity na screenie czwartym (widoczny Soichi).

Odp: STS-130 - norton_fm - 13.02.10

SSMRS puścił Tranquility i chwycił Destiny w ten sposób zmieniana jest pozycja ramienia na ISS
ramię trzyma obecnie jednym końcem Destiny, drugim Harmony
widoczki były przepiękne podczas tej operacji bo akurat nadszedł zmierzch Wink

docelowo SSRMS puści Harmony i będąc przytwierdzone do Destiny dokona relokacji Cupoli

nadchodzi czas otwarcia włazu Tranquility
trwają ostatnie czynności przygotowawcze - wyrównanie ciśnienia

chłopaki przy tym sugestywnie zatykają uszy

Odp: STS-130 - kanarkusmaximus - 13.02.10

Zaraz otworzą właz!

w miedzyczasie Grapple fixture na Harmony zostało zwolnione

a SSRMS przechodzi do pozycji parkingowej

no i właz został otwarty

[Obrazek: vlcsnap-415113.jpg]