Astronomia Amatorska - astro4u.net
STS-130 - Wersja do druku

+- Astronomia Amatorska - astro4u.net (https://astro4u.net/forum)
+-- Dział: ASTRONAUTYKA i BADANIA KOSMOSU (https://astro4u.net/forum/forumdisplay.php?fid=9)
+--- Dział: Astronautyka i badania kosmosu (https://astro4u.net/forum/forumdisplay.php?fid=19)
+---- Dział: Astronautyka - Misje Załogowe (https://astro4u.net/forum/forumdisplay.php?fid=57)
+---- Wątek: STS-130 (/showthread.php?tid=8624)

Odp: STS-130 - rafaello1996 - 08.02.10

Pobudkę załogi i oficjalne rozpoczęcie Flight Day 2 planowane jest na godzinę 0:14 CET. W czasie Flight Day 2 zaplanowano skanowanie powłoki termicznej w poszukiwaniu uszkodzeń przy użyciu OBSS podłączonego do ramienia SRMS. Zostanie również skonfigurowany PGSC. Zostaną też wykonane trzy manewry uruchomienia systemów napędowych, które dostosują orbitę umożliwiając podejście i dokowanie do ISS w środę. Zostaną także przygotowane do przenosin na ISS skafandry, które zostaną użyte podczas EVA. Zostanie wysunięty system cumowniczy i przygotowana zostanie kamera pomagająca podczas dokowania do ISS, zostaną także przygotowane  narzędzia pomagające podczas tej procedury.

Odp: STS-130 - Matias - 09.02.10

Dzięki rafaello za wstęp do FD-2, rany jak dziwnie ta misja pod względem czasowym dla nas wygląda. Ja właściwie spałem dzisiaj razem z astronautami, wstałem godzinę przed nimi Tongue

W każdym razie pobudka za 12 minut, będzie można posłuchać pierwszego budzenia  Wink

Widok na ładownię Endeavoura podczas wschodu Słońca parę minut temu :

Odp: STS-130 - olasek - 09.02.10

(08.02.10, 23:37)Radek68 link napisał(a): I tu podrzucę moją wieczorną (wspomaganą 15 letnią single malt) myśl: uzasdnienie jest takie, iż łatwiej nabrać większą prędkość spadając z (prawie) próżni, niż piąć sie jeszcze w atmosferze.
Radek, nie tak. Jak jest uzasadnienie to napewno nie takie. Znasz aby dobrze fizyke, prawa Newtona? Nie ma sensu wspinac sie zyskujac energie potencjalna aby ja pozniej zamienic na kinetyczna? Maslo maslane. Zamiast wspinac sie wyzej mogli po prostu leciec poziomo i energie potencjalna od razu zamienic na kinetyczna. Wyszlo by dokladnie na to samo. I atmosfera nie ma nic tu do rzeczy - wtedy dawno juz byli poza jakakolwiek atmosfera. Byc moze ma to tu zwiazek z ich ewentualnym (awaryjnym) ladowaniem w Europie, itp. Jak jest powod to duzo glebszy.

Przyklad z zycia - jak narciarz chce jechac szybciej to nie wjezdza na mulde aby w ten sposob usyskac ekstra wysokosc i aby z niej zjechac nabierajac szybkosci ...

Odp: STS-130 - Maquis - 09.02.10

Matias - nie ma za co  ;D

Odp: STS-130 - Maquis - 09.02.10

Ooo, kogo ja widzę na CAPCOM!
Shannon Lucid!

Szacunek!

Dla tych co nie znają tej Pani - 5! lotów kosmicznych i pobyt na Mirze Wink

Odp: STS-130 - rafaello1996 - 09.02.10

Widok na ładownię
[Obrazek: d41d84be2b1e833d2dc3f5af66f294ca.jpg]

(09.02.10, 00:14)Maquis link napisał(a): Matias - nie ma za co  ;D

Aha.. już łapię - ymm to się poprawiam - niezły wstępik Maq ;D
Ahh ci młodzi, nigdy źródeł nie podają  Smile
(09.02.10, 00:18)Maquis link napisał(a): Ooo, kogo ja widzę na CAPCOM!
Shannon Lucid!

Weteranka Smile (przy okazji ma ciekawe nazwisko jakby je przetłumaczyć na nasz Wink) Pierwszy raz widzę ją pełniącą tę funkcję..

(08.02.10, 17:29)Air Q link napisał(a): Super, że zrobiłeś te screenshoty Smile Pozwoliłem sobie je wykorzystać i zmajstrowałem taki panoramiczny widok na ładownię.

Łał - świetnie to wygląda! Przy okazji - w czym składałeś screeny?

(08.02.10, 16:44)Hawkeye link napisał(a): (siedziałem w klasie i tylko na zegar patrzałem... 10:10... 10:12... 10:14...) tego uczucia jakie mi towarzyszyło nie życzę żadnemu miłośnikowi astronautyki :-\

Nie żebym namawiał do złego czy coś, ale ja tam się wykręcałem od pójścia do szkoły kiedy np miałem na 8:00 rano, a o 7 z hakiem był start Wink Nieobecności (nie pamiętam już ile razy mi tak wypadł start w czasie szkoły) usprawiedliwiałem na postawie przynależności do szkolnego kółka astronomicznego Tongue Dla chcącego nic trudnego, no chyba że w czasie startu jakiś sprawdzian wypadał to już gorzej  ;D

(08.02.10, 20:28)olasek link napisał(a): Ale jednego tu nie widze - samego powodu dla ktorego polecieli wyzej aby potem stracic wysokosc. Nie ma to zadnego uzasadnienia energetycznego - z punktu widzenia ich ostatecznej energii niczego taka trajektoria nie zmienia. Niewatpliwie powod istnieje .. postaram sie go znalezc choc nie bedzie to pewnie latwe.

Dokładnie - dobry research AirQ. Posłużyłem się tą Twoją grafiką w zadaniu pytania, być może ktoś będzie umiał wyjaśnić to ciekawe zachowanie wahadłowca parę minut po starcie. Tak jak Olasek nie widzę tutaj energetycznego sensu aby tak manipulować początkową orbitą. Może tracąc energię potencjalną zyskują na szybkości? (bo kinetyczna rośnie) Gdzieś tu sens jest ukryty..

ps: przychylam się do tej propozycji co by to nawiązać kontakt z Rafalskim  Wink

(09.02.10, 00:06)olasek link napisał(a): I atmosfera nie ma nic tu do rzeczy - wtedy dawno juz byli poza jakakolwiek atmosfera. Byc moze ma to tu zwiazek z ich ewentualnym (awaryjnym) ladowaniem w Europie, itp. Jak jest powod to duzo glebszy.

Ha, dostałem odpowiedź. Jest mniej więcej tak jak pisałem w poprzednim poście - wahadłowiec szybko wchodzi na dużą wysokość, aby zminimalizować w czasie przelot przez atmosferę (co wiąże się z przeciążeniami strukturalnymi), potem tracąc energię potencjalną zyskuje się energię kinetyczną i nabieramy prędkości. Ależ to proste!  Smile

Radek, punkt dla Ciebie  Wink

Odp: STS-130 - olasek - 09.02.10

(09.02.10, 01:09)Matias link napisał(a): Ha, dostałem odpowiedź. Jest mniej więcej tak jak pisałem w poprzednim poście - wahadłowiec szybko wchodzi na dużą wysokość, aby zminimalizować w czasie przelot przez atmosferę (co wiąże się z przeciążeniami strukturalnymi), potem tracąc energię potencjalną zyskuje się energię kinetyczną i nabieramy prędkości. Ależ to proste!  Smile
Od kogo ta odpowiedz??  :o
Przeciez pisalem - atmosfera jest juz DAWNO za nimi, nic nie ma to do rzeczy. Atmosfera jest juz pod nimi po 2 minutach a my mowimy co sie dzieje w 4-5 minucie.
Po drugie, po co zyskiwac energie potencjalna aby ja potem tracic i zamieniac na kinetyczna? Znowu o tym juz pisalem (wielokrotnie) ale widze ze ta fizyka nie do przeskoczenia tutaj co dla niektorych :-[
Klania sie fizyka szkoly licealnej  Tongue