Astronomia Amatorska - astro4u.net
STS-130 - Wersja do druku

+- Astronomia Amatorska - astro4u.net (https://astro4u.net/forum)
+-- Dział: ASTRONAUTYKA i BADANIA KOSMOSU (https://astro4u.net/forum/forumdisplay.php?fid=9)
+--- Dział: Astronautyka i badania kosmosu (https://astro4u.net/forum/forumdisplay.php?fid=19)
+---- Dział: Astronautyka - Misje Załogowe (https://astro4u.net/forum/forumdisplay.php?fid=57)
+---- Wątek: STS-130 (/showthread.php?tid=8624)

Odp: STS-130 - kanarkusmaximus - 22.02.10

Rzut okiem przez okienka promu:

Odp: STS-130 - Matias - 22.02.10

Ha! Udało im się sfocić wchodzącego w atmosferę Endeavoura ze stacji ISS - a dokładniej z Cupoli! Smile

Foto wrzucił na Twitera Soichi :

Odp: STS-130 - kanarkusmaximus - 22.02.10

Śliczne! Smile Ta misja zdecydowanie była jedną z najpiękniejszych przynajmniej na przestrzeni kilku ostatnich lat!

Odp: STS-130 - Tomoesopo - 22.02.10

O kurczaki, rzeczywiście nigdy nie pomyślałem o tym, że przecież ze stacji powinni widzieć wchodzącego w atmosferę Endeavoura Smile. Pewnie na żywo musiało to wyglądać niesamowicie...

Dzięki panowie za komentowanie lądowania, wyglądało całkiem ładnie, zwłaszcza te dyszące APU Smile.

Odp: STS-130 - Radek68 - 22.02.10

Czyli jednak dzisiaj wylądowali! I to za pierwszym podejściem. Fiu fiu Wink
My tu rozważaliśmy WS, jak nie to pewnie Edwards, kończenie się zapasów, a oni myk i zgodnie z planem wylądowali za pierwszym razem...

Osobiście lądowania bym nie oglądał "na żywo" bo pora nie ta, ale dzięki za screeny i filmiki.

Faktycznie niesamowicie wyglądają zdjęcia dyszących APU oraz ślady plazmy widoczne z ISS.

Chwilę przed powrotem na Ziemię:

[Obrazek: l130a.jpg]

I moment wyhamowywania spadochronem:

[Obrazek: l130b.jpg]

Odp: STS-130 - Air Q - 22.02.10

Tak więc Endeavour znajduje się już w OPF-2 gdzie będzie przygotowywany do misji STS-134 (wyniesienie m.in Alpha Magnetic Spectrometer i Express Logistics Carrier 3) Smile
[Obrazek: 2010-1855-s.jpg]
[Obrazek: 2010-1856-s.jpg]
[Obrazek: 2010-1859-s.jpg]
[Obrazek: 2010-1860-s.jpg]

Odp: STS-130 - Matias - 23.02.10

(22.02.10, 12:52)kanarkusmaximus link napisał(a): Śliczne! Smile Ta misja zdecydowanie była jedną z najpiękniejszych przynajmniej na przestrzeni kilku ostatnich lat!

Hehe, a Zamka skomentował maszynę którą lecieli o tak:
"Endeavour, my goodness, what a machine, she was perfect during the flight and we brought her back safe."

Też nazywa ja pieszczotliwie 'she', co nie zawsze było popularnym określeniem Smile Jak Zamka przyjedzie do Polski w maju to trzeba mu będzie jakieś ambitne pytania zadać odnośnie tej misji - może nam odpowie jak to jest z tym (legendarnym już 8)) garbikiem w locie na orbitę? ;D

Te 'nocne' misje są jednak wyjątkowe, natomiast trzeba przyznać także, że sami menadżerowie chwalą załogę i wahadłowiec za bardzo zgrabnie i czysto wyglądającą misję. Podobno codzienne spotkania, na których omawiane były mniejsze czy większe problemy techniczne tej misji, zajmowały zwykle około 5 minut! Smile Endeavour jest podobno w świetnym stanie po lądowaniu stąd processing w OPF będzie krótki i bezbolesny Smile Wczoraj padło sporo pytań o opcje przedłużenia programu, menadżerowie śmiało mówili, że nie ma żadnych technicznych przeszkód aby ta maszyny latały jeszcze 10 lat.

(22.02.10, 13:25)Tomoesopo link napisał(a): O kurczaki, rzeczywiście nigdy nie pomyślałem o tym, że przecież ze stacji powinni widzieć wchodzącego w atmosferę Endeavoura Smile. Pewnie na żywo musiało to wyglądać niesamowicie...

Nałożyło się to, że było to lądowanie nocne, a sama ISS akurat była w dogodnej pozycji do obserwacji - przyfarciło im Wink

Przy okazji zapodaję filmik z wejścia w atmosferę Sojuza TMA-8, który także był uchwycony z ISS! Genialnie widać jak się ładnie dzieli na poszczególne moduły po separacjach (jak wiadomo moduł orbitalny i napędowy ulegają spaleniu, ten środkowy - z załogą, ląduje na stepach) Smile

[yt=425,350]xjpEeX1CDUg [/yt]

(22.02.10, 22:35)Air Q link napisał(a): (wyniesienie m.in Alpha Magnetic Spectrometer)

To coś z Twojej działki, co? Hehe Wink

Odp: STS-130 - olasek - 23.02.10

(23.02.10, 00:49)Matias link napisał(a): Też nazywa ja pieszczotliwie 'she', co nie zawsze było popularnym określeniem Smile
W jezyku angielskim samoloty i inne tego typu pojazdy latajace sa rodzaju zenskiego a wiec obawiam sie ze trudno by bylo uzyc innego rodzaju co do STS. Zreszta podobnie jest z samochodami, wszystko co moze 'zawierac' ludzi jest potencjalnie rodzaju zenskiego. Uzycie "it" lub "he" byloby raczej nieduzym bledem - angielski jest duzo bardziej tolerancyjny pod tym wzgledem niz polski.

Odp: STS-130 - Matias - 23.02.10

(23.02.10, 01:23)olasek link napisał(a): W jezyku angielskim samoloty i inne tego typu pojazdy latajace sa rodzaju zenskiego a wiec obawiam sie ze trudno by bylo uzyc innego rodzaju co do STS. Zreszta podobnie jest z samochodami, wsztsko co moze 'zawierac' ludzi jest potencjalnie rodzaju zenskiego. Uzycie "it" lub "he" byloby raczej bledem jakkolwiek angielski jest duzo bardziej tolerancyjny pod tym wzgledem niz polski.

Wiem, wiem, ale ponoć wcześniej nie było tendencji do takiego, jakby to ująć, uosobienia maszyny Smile
Jakkolwiek nie jestem językowym specem więc nie będę się tutaj upierał przy jakichś tezach Smile

Olasek - lepiej powiedz co myślisz o zadaniu naszego pytania (odnośnie energii, garbika i kilku bazowych tajników nt trajektorii lotu) dowódcy STS-130 jak się nadarzy ku temu okazja u nas w Polsce za 3 miesiące? Będzie umiał dobrze to wyjaśnić? Smile Powinien w sumie to wiedzieć (nie wyobrażam sobie szczerze mówiąc, aby dowódca misji nie umiał opisać każdej sekundy lotu wahadłowcem).

Odp: STS-130 - Mikkael - 23.02.10

No to misja dobiegła końca - żałuję, że nie mogłem śledzić na żywo spacerów EVA i lądowania w KSC. Dziękuję Wam wszystkim za komentarze Smile

A propos wizyty "Zambo" w Polsce w maju 2010... czy wiadomo gdzie konkretnie się ona odbędzie?