Astronomia Amatorska - astro4u.net
STS-130 - Wersja do druku

+- Astronomia Amatorska - astro4u.net (https://astro4u.net/forum)
+-- Dział: ASTRONAUTYKA i BADANIA KOSMOSU (https://astro4u.net/forum/forumdisplay.php?fid=9)
+--- Dział: Astronautyka i badania kosmosu (https://astro4u.net/forum/forumdisplay.php?fid=19)
+---- Dział: Astronautyka - Misje Załogowe (https://astro4u.net/forum/forumdisplay.php?fid=57)
+---- Wątek: STS-130 (/showthread.php?tid=8624)

Odp: STS-130 - Tomoesopo - 21.02.10

Dałem już linka do tego pierwszego, z niego właśnie cytowałem ten kawałek w poprzednim poście. Przeczytam ten drugi, dzięki za odkrycie Wink. Rzeczywiście to była dość niezwykła misja, tajna, dopiero druga po Challengerze, nie wiadomo było co Atlantis ma na pokładzie, podobno odbył się też spacer kosmiczny, ale tego nigdy nie potwierdzono, także ogólnie sporo zagadek.

A wracając do STS-130, dziwna sprawa z tymi okruchami, jednak dość rzadko zdarza się trafienie okna, pamiętam, że przy którejś misji radiator bodajże był przebity jakimś okruchem, ale taki zmasowany atak na okna to zagadka.

Edit: O kurczę zdanie z tego artykułu o STS-27: "The spysat agency also wanted the option to fly “once around” polar missions, which demanded more flexibility to maneuver for a landing that could be on either side of the vehicle’s ground track." Czyli w planach było żeby wahadłowiec mógł startować na orbitę polarną (to nie jest zaskoczenie), ale jeśli dobrze rozumiem to dodatkowo chciano, żeby wahadłowiec wystartował od razu i na pierwszej orbicie wypuścił satelitę i przy końcu tej orbity wylądował (pewnie w miejscu startu), taka mała ciekawostka.

Odp: STS-130 - Matias - 21.02.10

(21.02.10, 21:45)Tomoesopo link napisał(a): Jakoś NASA musiała widzieć (może z telemetrii, albo po wyłowieniu SRB i zauważeniu, że coś z nim jest nie tak, bo od niego właśnie oderwała się część, którzy uderzyła Atlantisa), że coś nie gra. Na pewno astronauci nie mogli widzieć zbyt wiele uszkodzeń, bo tak jak mówisz nie mieli OBSS i samym RMSem nie mogli dotrzeć wszędzie, ale jest on wystarczająco długi żeby przynajmniej boki zobaczyć.

Ahh no tak! Jakoś nie pomyślałem, że na końcu RMS zapakować można było w latach 80-tych kamerę ;D
A wiedza Kontroli Misji odnośnie stanu poszycia to rzeczywiście mogła się wziąć ze zdjęć i filmów wykonywanych w trakcie startu STS-27 - już chyba łapię Smile

Dobre linki odnośnie STS-27 - mam prośbę do Waldka lub Toma o podlinkowanie tego w naszym Kompendium Wiedzy o wahadłowcach  Smile

Odp: STS-130 - Matias - 21.02.10

(21.02.10, 22:00)Tomoesopo link napisał(a): Edit: O kurczę zdanie z tego artykułu o STS-27: "The spysat agency also wanted the option to fly “once around” polar missions, which demanded more flexibility to maneuver for a landing that could be on either side of the vehicle’s ground track." Czyli w planach było żeby wahadłowiec mógł startować na orbitę polarną (to nie jest zaskoczenie), ale jeśli dobrze rozumiem to dodatkowo chciano, żeby wahadłowiec wystartował od razu i na pierwszej orbicie wypuścił satelitę i przy końcu tej orbity wylądował (pewnie w miejscu startu), taka mała ciekawostka.

Jak miałaby to być tajna misja to się nie dziwię, że wykonano by tylko skok na bardzo niską orbitę - większą ciekawostką może być fakt, że na orbity polarne (jeśli się pomyliłem to sprostujcie, ale już w odpowiednim wątku! Wink) wahadłowce miały chyba startować nie z KSC, a z bazy w Vandenberg!

Prosiłbym już o trzymanie się tematu wątku i przeniesieniu tej ciekawej dyskusji odnośnie STS-27 do Kompendium (jak napisałem w poprzednim poście)  Smile

(21.02.10, 21:45)Tomoesopo link napisał(a): Z tym podejściem od północy to po prostu chodzi o to, że będzie ono możliwe dopiero kilka orbit po tych próbach z KSC i Edwardem, może dwie orbity później co i tak daje trzy godziny, a więc rzeczywiście możliwe, że załoga byłaby na nogach zbyt długo.

Plus wydłużone godziny pracy dla Kontroli Misji - tam tez pracują ludzie w końcu ;D

Odp: STS-130 - Tomoesopo - 21.02.10

Ostatnie OT: Tak start na orbitę polarną miał się odbywać z Kalifornii, z bazy Vandenberg, prom leciałby idealnie na południe, dzięki czemu SRB spadałyby do Pacyfiku, a ET chyba spaliłby się gdzieś w okolicach bieguna (tak myślę). Pierwsza taka misja miała być STS-62A 1 lipca 1986r. Po katastrofie Challengera jak wiadomo z Vandenbergu zrezygnowano i co za tym idzie ze startów na orbitę polarną. Swoją drogą tak się zastanawiam jak by wyglądały TAL w takiej misji Tongue.

Odp: STS-130 - Fangor - 21.02.10

Odnośnie dzisiejszego lądowania zaczęła prace ekipa która ma dziś sprowadzić Endeavour do domu.
Mają 4 opcje podejścia. Stwierdzili że pogoda bywała gorsza i będą próbować sprowadzić dziś prom do domu.
Będą czekać na dogodną okazje. 

Odp: STS-130 - olasek - 21.02.10

(21.02.10, 22:19)Tomoesopo link napisał(a): ze startów na orbitę polarną. Swoją drogą tak się zastanawiam jak by wyglądały TAL w takiej misji Tongue.
Mieli ladowac na wyspie Wielkanocnej nalezacej do Chile. (mam nadzieje ze nie pokrecilem nazwy wyspy). Mieli tam nawet zbudowac (przedluzyc) istniejace pasy.

Odp: STS-130 - kanarkusmaximus - 22.02.10

Nad KSC lata już samolot T-38 sprawdzający pogodę. Za sterami zasiadł astronauta Chris Ferguson. Chyba niebawem zapadnie decyzja odnośnie zamknięcia drzwi ładowni.

Odp: STS-130 - Matias - 22.02.10

Załoga skonfigurowała już także wszystkie 6 siedzeń na pokładzie flight deck i mid deck.

Aktualny podgląd na Florydę - jak widać, z deczka chmurzaście..

Odp: STS-130 - Tomoesopo - 22.02.10

Jest go for payload bay closing.

Odp: STS-130 - Matias - 22.02.10

(22.02.10, 00:31)Tomoesopo link napisał(a): Jest go for payload bay closing.

Zamka otrzymał także najnowszy raport pogodowy - jest brzydka warstwa chmur na wysokości 6000-7000 stóp. Pogoda na No-Go.

Dane z kosmonauty odnośnie dzisiejszych podejść + screeny dla nich (wypada przypomnieć) :

Godzina 20:55 CET (21.02.2010)
Oto zestaw możliwych prób lądowania na Flight Day 15: orbita 217 ( KSC ) - manewr zejścia z orbity o 03:14 CET, lądowanie o 04:20 CET, orbita 218 ( KSC ) - manewr zejścia z orbity o 04:50 CET, lądowanie o 05:55 CET, orbita 219 ( EDW ) - manewr zejścia z orbity o 06:20 CET, lądowanie o 07:25 CET, orbita 220 ( EDW ) - manewr zejścia z orbity o 07:56 CET, lądowanie o 09:00 CET.