Astronomia Amatorska - astro4u.net
STS-130 - Wersja do druku

+- Astronomia Amatorska - astro4u.net (https://astro4u.net/forum)
+-- Dział: ASTRONAUTYKA i BADANIA KOSMOSU (https://astro4u.net/forum/forumdisplay.php?fid=9)
+--- Dział: Astronautyka i badania kosmosu (https://astro4u.net/forum/forumdisplay.php?fid=19)
+---- Dział: Astronautyka - Misje Załogowe (https://astro4u.net/forum/forumdisplay.php?fid=57)
+---- Wątek: STS-130 (/showthread.php?tid=8624)

Odp: STS-130 - Hawkeye - 20.02.10

A więc White Sands aktywują dopiero w nocy z poniedzialku na wtorek. RozumiemBig Grin Teraz spadam, idę patrzeć jak Adam wygrywa złotoWink

Odp: STS-130 - Matias - 20.02.10

(20.02.10, 20:37)kanarkusmaximus link napisał(a): Pomiędzy STS-3 a STS-4 było mniej niż 3 miesiące czasu, a NASA wyrobiła. Ponoć część dźwigów, co obsługiwała tamte operacje już nie istnieje, co może utrudnić sytuację.  Wtedy ponoć Columbia spędziła 60 dni w White Sands, zanim jej nie przetransportowano do KSC. Można założyć, że podobna ilość czasu by była i tym razem potrzebna. Czyli zdążyli ze wszystkim, łącznie z rolloutem na platformę w mniej niż miesiąc!

W ramach przygotowań do lądowania Columbii sprowadzono dużo wcześniej ekipę i cały potrzebny sprzęt, tamto lądowanie w NOR było zaplanowane chyba. Sam wahadłowiec już po wszystkim spędził tam zaledwie tydzień - lądowanie miało miejsce 30-go marca 1982, a powrót na Florydę odbył się 6-go kwietnia 1982 roku. Także z tymi 60 dniami to trochę przesadziłeś Wink W ramach kalkulacji przed lądowaniem tam STS-116 obliczono, że zabierze to właśnie tyle czasu, mimo tego, że teoretycznie powinno to zająć 45 dni.

Odp: STS-130 - perian - 20.02.10

Zajrzyjcie do Execute Package dla 14 dnia lotu, warto poczytać. Jest nawet zdjęcie z Cupoli.

Odp: STS-130 - Matias - 20.02.10

(20.02.10, 21:59)Hawkeye link napisał(a): A więc White Sands aktywują dopiero w nocy z poniedzialku na wtorek. RozumiemBig Grin

Mniej więcej (nie ma WS wpisanego na niedzielę, a wtedy są lepsze warunki na lądowanie tam) Smile
Wszystko rozchodzi się o to, że pogoda na terenie USA jest w ostatnim czasie bardzo zmienna, stąd jakiekolwiek prognozy mają niską sprawdzalność. Jednakże warto tutaj pokrótce przytoczyć krótkie charakterystyki na lądowanie w danym miejscu -

- nad KSC zalegają chmury i istnieje ryzyko wystąpienia opadów - jednak mają one mieć miejsce dopiero po wschodzie Słońca, także jeśli chcą myśleć o ściągnięciu promu na Florydę to w Kontroli będą musieli przeanalizować swoje zdolności szybkiego uwinięcia się + liczenie się z ewentualną zmianą pogody. Szanse na lądowanie w KSC ze względu na pogodę wynoszą obecnie 20% 

- w bazie Edwards także przewidywane są deszcze, a co gorsza występują tam ostatnio spore podmuchy wiatru. Na chwilę obecną warunki gorsze niż w KSC, jednak meteorolog z NSF daje 30% szans na dobrą pogodę podczas lądowania u Edwarda

- w Białych Piaskach na niedzielę jedyną przeszkodzą są wysokie chmury (mała ilość), szanse na lądowanie tam ze względu na pogodę rozkładają się na 70-90%

Opóźnienie lądowania na poniedziałek będzie kiepską decyzją, KSC ma być w deszczu, u Edwarda wietrznie i ryzyko opadów, a w Białych Piaskach.. też deszczowo.
Z ostatnich informacji - które są w niezgodzie z innymi źródłami co prawda - wynika, iż pogoda w Edwards w poniedziałek wieczorem (u nas wtorek) może jawić się jako akceptowalna.

(20.02.10, 21:59)Hawkeye link napisał(a): Teraz spadam, idę patrzeć jak Adam wygrywa złotoWink

Btw, jest srebro Tongue Możesz mi wyjaśnić czemu przy dekoracji dostawali tylko te krzaki? Trochę mnie to dziwi, że od razu medalów nie dostają..

Sorry za OT Wink

Odp: STS-130 - perian - 21.02.10

(20.02.10, 23:02)Matias link napisał(a): Z ostatnich informacji - które są w niezgodzie z innymi źródłami co prawda - wynika, iż pogoda w Edwards w poniedziałek wieczorem (u nas wtorek) może jawić się jako akceptowalna.

Btw, jest srebro Tongue Możesz mi wyjaśnić czemu przy dekoracji dostawali tylko te krzaki? Trochę mnie to dziwi, że od razu medalów nie dostają..

Sorry za OT Wink

No właśnie o tym pisałem, że w Edwards jest szansa na znośne warunki.

Odnośnie OT: medale są wręczane wieczorem, uroczyście na takiej małej gali. Po zawodach jedynie pęczek brokuł.

Odp: STS-130 - Matias - 21.02.10

(21.02.10, 00:12)perian link napisał(a): No właśnie o tym pisałem, że w Edwards jest szansa na znośne warunki.

Ahh myślałem, że pisałeś o niedzielnej opcji na EDW..

Tymczasem Soichi wrzucił fajną fotkę z flyaround'u, podgląd w załączniku, źródło na Twitterze.

Załoga nakierowuje kamery na wahadłowcu na odpowiednie miejsca. Za chwilę nastąpi sprawdzenie powierzchni sterownych Endeavour'a do których zaliczamy m.in. lotki na skrzydłach czy hamulce aerodynamiczne na ogonie.

Dokładnie, test już za nami - generator APU-1, który uruchomiony został na potrzeby testów już jest wyłączany.

Na 2:14 naszego czasu przewidywane są z kolei testy systemu silniczków RCS, jeśli nie zasnę (chociaż jak widzę asekuruje mnie Rafael Wink) to przypilnuję.

edit: Piękne widoczki na południowy Pacyfik w chwili obecnej :
edit2: Wlatujemy w cień Ziemi, mogą być ciekawe widoczki na te odpalenia RCS.

Odp: STS-130 - rafaello1996 - 21.02.10

Zachód słońca na orbicie.