Astronomia Amatorska - astro4u.net
Dobór kompaktu cyfrowego - Wersja do druku

+- Astronomia Amatorska - astro4u.net (https://astro4u.net/forum)
+-- Dział: JAK ROZPOCZĄĆ WIELKĄ PRZYGODĘ Z ASTRONOMIĄ (https://astro4u.net/forum/forumdisplay.php?fid=4)
+--- Dział: Forum dla początkujących i nie tylko (https://astro4u.net/forum/forumdisplay.php?fid=16)
+--- Wątek: Dobór kompaktu cyfrowego (/showthread.php?tid=5392)

Strony: 1 2 3 4

Dobór kompaktu cyfrowego - Andromeda - 27.09.06

Witam
mam konkretną prośbę dotyczącą kompaktowego aparatu cyfrowego możliwego do zastosowania w astrofotografii.
Na rynku fotograficznym znajdują się chyba już setki modeli cyfrowych aparatów kompaktowych, z których nalewno część nadaje się do astrofoto i to nie podlega dyskusji. Do wykonania interesujących mnie zdjęć takim sprzętem musi on jednak sam w sobie umożliwiać takie działanie.
Wobec tego chodzi mi tylko o ścisłe informacje jakie dokładnie parametry techniczne i jakie funkcje musi posiadać taki aparat aby można go zastosować.
Absolutnie nie chodzi mi o jakieś  modele wymieniane z nazwy tylko właśnie o to czym ten sprzęt ma się charakteryzować.
Napewno ważna jest sprawa czasów migawki (jakie minimalne sa potrzebne)  , możliwość ustawiania w tryb manualny i i inne przydatne funkcje.
Mając takie bardzo  precyzyjne  informacje, to na ich podstawie dobiorę sobie aparat na jaki mnie stać.
Bardzo liczę na konkretne odpowiedzi kolegów którzy właśnie tak dobierali sobie sprzęt.
Przepraszam, ale nie dyskutujemy o lustrzankach cyfrowych, tylko o kompaktach do projekcji okularowej po to aby nie rozwlekać tematu.
Podobny temat już był na forum poruszany ale z zamieszczonych tam wypowiedzi  raczej trudno skorzystać , bo nie zawierają takich konkretów na jakich akurat mnie zależy.
Będę bardzo  wdzięczny za szybkie odpowiedzi.
Pozdrawiam
Andromeda

Odp: Dobór kompaktu cyfrowego - McArti - 27.09.06

śledze od 3 lat pojwiające się kompakty i żaden nie jest naprawde dobry.
obecnie w kompaktach jest coraz gorzej, bo wymierają tryby raw i tif, wyłączanie redukcji szumów NR, a wielkosci pixela nie rosną tylko maleją, więc szumy dla długich czasów bez NR równiez rosna a nie maleją. spora część kompaktów niema MF. obiektywy też coraz bardziej lipne. aberrują, są krzywe, nieosiowe. ogólnie idzie ku gorszemu.

Odp: Dobór kompaktu cyfrowego - Jarus - 27.09.06

Witam!

Ja co prawda nie zajmuje się astrofotografią ale lubie pofocić gwiadozbiory moją Minolta.
I też się niedawno zastanawialem co bym dziś qpił jak by ta moja staruszka padła.....

więc:

Aparat poza astrofoto ma też być do użytku na co dzień.
Na pewno tylko takie firmy jak: Canon, Fuji,  Kodak, Leica, Nikon, Olympus, Pentax, Practica, Premier (nie wiem czy wszystkie robią kompakty cyfrowe, bo np. Minolta już nie). Do Samsungów, Sonów'ek, Panasoniców, Pentagramów i innych wynalazków nie mam zaufania (może niesłusznie - ale jakoś mi się te firmy nie obiły o ucho jakoby dawno robiły w foto)
Możliwośc ręcznych ustawień to PODSTAWA - przede wszystkim płynna przesłona (Kodaki taką mają) i jak najwięcej różnych czasów.
Do astorfotografii to jak najdłuższy z automatu (ale wątpie zeby był większy niż 15s(??) - moja Minolta ma tylko 4s).
Maksymalny czas otwarcie migawki 'naciśnietej' - tu to by się zdał pilot albo jakaś dorobiona blokada (u siebie mam 'spod palucha' 15 sekund ale zawsze sie poruszy - do astrofoto odpada).
Czułość - myśle że z 800 ISO (są takie?). Mam 400 i wiem że to za mało.
Zoom optyczny nie istotny (mam racje?) do astrofotografii ale do codziennych zastosowań by się zdał ze 3-4x.
Matryca - wg. mnie DO OPORU (im więcej tym lepiej) - nigdy nie widomo czy nie będzie trzeba czegoś w fotce wycinać i drukowac/robić odbitki.

Tak wygląda moje podejście - prosze Kolegów o poprawianie moich błędów (na tyle w temacie nie jestem) i rozwinięcie dyskusji.

WAŻNE: Do jakiej kwoty ma być ten aparat?

Pozdrawiam!

Jarus

ps. podobała mi się dawka optymizmu jaką zapodał Andromedzie McArti w swojej odpowiedzi... hehehehehe

Odp: Dobór kompaktu cyfrowego - Jarek - 27.09.06

Niestety, Mc Arti generalnie ma rację -smutne to, ale prawdziwe. Można podac nastepujace kryteria:
1) Najważniejsze są długie czasy -min. 30s, lepiej 60s i wiecej  Absolutne minimum, wystarczajace do planet, to 15s, ale tu tragedia przy DS-ach, nawet, jeśli zestackujesz po 100 klatek, jak robił qbanos. O ile kompaktów z 15 s migawka znajdziesz na rynku sporo, to powyżej tego  tragedia -tylko Nikon, Sony [to tez raczej starsze modele], ostatnio znowu Olympus, stare Minolty

2) ISO 400-800 -ale uwaga: nie wszystko złoto, co wysokie ISO ma w specyfikacji [ patrz niżej pkt.3) i 4)], o ISO 1600 zapomnij, nawet jak jest w specyfikacji

3) Matryca możliwie duża, czyli np. lepiej 1/1.8" od 1/2.5", a jak by było 2/3'"to juz super, ale takich już nie robią ... Patrz na www.dpreview.com w dziale sensor sizes

4) Jak najmniej pixeli na matrycy -bedą mniejsze szumy przy danym ISO, generalnie unikać modeli z dużymi szumami -sprawdzaj recenzje i testy, np. na www.dpreview.com

5) Bezwględnie musi być MF -manual focus i w ogóle manualny tryb ekspozycji, o mocowaniu do statywu nie wspomnę

6) Dobrze, aby miał możliwość mocowania tulejki-adaptera wokól obiektywu [tzw. filtrowej do mocowania konwerterów i filtrów] -ale nie jest to bezwzgledny wymóg, zawsze jest jeszcze adapter z DO

7) Przydatny tryb RAW lub ostatecznie TIFF -ale uwaga na czas zapisu na karte w tym trybie...

Na zakończenie jeszcze kwestia projekcji pozaogniskowej, to jedyny sposób podłaczenia kompakta do teleskopu. Wymaga uzycia okularu z dużym eye relief, a i tak nie zawsze uda sie uniknąć winietowania. Tu najlepiej sprawują sie aparaty z małym obiektywem i krótkim zoomem do 3x. Ale wiem, że i ultrazoomy ludzie podłączali, choć przypuszczam,że wtedy nie uzyskiwali pokrycia całej klatki, tylko kólko na ciemnym tle. Ale można z tym życ np. przy foceniu Księżyca, Słońca i planet. Ultrazoomy za to nadadzą się do focenia DS [o ile mają długie czasy!] z sensownymi ogniskowymi , bo jak komuś się kończy zakres obiektywu na 100-140mm, tak jak w kompaktach z zoomem 3-4x, to pojawia sie problem ogniskowych rzędu 200-400mm. Trudno je uzyskać w projekcji, gdyż tu dostajemy zwykle b. długie ogniskowe dobre do foto Księżyca i planet, natomiast użycie telekonwerterów nasadkowych ma jeden haczyk: nie trzymają one nastawy ostrości na nieskonczoność. Z tego podu nie wyszło mi jedno z ujęc podczas zacmienia Słońca w marcu, bo w penym momencie po zmianie parametrów ekspozycji autofocus nie wyrobił, a na MF byłoby marnie, co szczesliwie sprawdizłem przed wyjazdem w domu, robiąc testy...
Na zakończenie: trudno jest znaleźc model, który jednoczesnie spełni wszystkie kryteria, trzeba iśc na kompromisy: Przykład: Canony serii A są super, focą ludzie w projekcji, ale czas tylko 15 s. Nowy Olympus serii 320-350 jest świetny, bo ma czasy B, ale nie można ich nastawić,tylko trzeba kombinować mechanizm zewnętrzny przytrzymujacy przycisk migawki. No i po cholere mu 7Mpix. Sony V1 -czasy 30s, pełny manual, ale tryb TIFF zapisuje 45 s Itd., itp. ...
Sprawa staje sie jeszcze bardziej skomplikowana, skoro aparat kupujesz także do codziennego użytku, dochodzą dodatkowe kryteria i jestes ugotowany...
Pozdrawiam
-Jarosław

rezime...

Stare...
Nikon: CP995, CP4300, CP4500

Nowe: Oli SP310 tylko ten obiektyw i szumy...

Odp: Dobór kompaktu cyfrowego - Eregmer - 27.09.06

Jedyny nowoczesny kompakt, który swobodnie można polecić do astrofoto to Sony R1  ;D

kompaktowe SLRy to co innego i jest ich więcej ale chodziło o małe do projekcji.

Odp: Dobór kompaktu cyfrowego - Eregmer - 27.09.06

No to Nikon 4500 - ulepszona wersja 995. Do tego fajna opcja podłączenia do komputera i sterowania przez komputer. Matryca 4MPX, czyli nie za dużo, na 1/1,8" i maksymalny czas bulb - 5 minut ! (Więcej niż Sony R1) i iso 800.

Odp: Dobór kompaktu cyfrowego - Andromeda - 27.09.06

Drodzy Koledzy,
z ogromną satysfakcją przeczytałem wszystkie odpowiedzi i szczególnie dziękuję za rzeczowość tych: Jarka i McArti-ego. No właśnie mi o takie informacje chodziło i pewnie wielu innym czytającym się one też przydadzą. Mnie do otwarcia tego tematu skłoniło między innymi to co tylko potwierdzacie jeśli chodzi o kompakty, bo ich rozwój zapowiadał sie obiecująco jeśli chodzi o parametry dla astrofoto, a od jakiegoś czasu producenci zmienili kierunek idąc w "najprymitywniejsze" tzw. idiotenkamery, co w naszym przypadku te pudełka dyskwalifikuje prawie całkowicie. Jak poczytałem odpowiedź Jarka to jest jasne, że takich minimalnych parametrów sie nie znajdzie w nowym sprzęcie, a te modele wcześniejsze (spełniające część warunków) wyszły z produkcji i koniec pieśni!
Ja sprzętu kompaktowego zupełnie nie znam więc zdałem sie całkowicie na informacje doświadczonych w tym temacie i cieszę się z tego co napisaliście. Wniosek jest taki, ze to co czytałem wcześniej o kompaktach i webcamach w astrofoto można zaliczyć raczej do legend czy mitów.
Trzeba wiec będzie zainteresować sie  sprzętem do tego wyspecjalizowanym, co mocno zaboli... głownie kieszeń.
Z tego co mówicie wynika, ze szkoda czasu na eksperymenty bo to i tak nie przyniesie oczekiwanych efektów.
Swoja droga to kompakt teoretycznie by miał zalety między innymi  w postaci tego ze jest mały i łatwy do przenoszenia, a na dodatek zapisane w nim zdjęcia na karcie pamięci łatwiej przenieść do kompa celem dalszej obróbki. W terenie mozna sie wiec obyć bez komputera.
No ale rzeczywistość bywa brutalna i nic tu nie zrobimy. Szkoda!
Dla wyjaśnienia powiem, ze ewentualnie zakupiony kompakt miał być wyłącznie przeznaczony do astro ponieważ nie jestem zwolennikiem używania go do wszystkiego czyli też do zwykłego fotopstrykactwa.
Zastanawiam sie czemu producenci aparatów cyfrowych nie wypełniaja tej luki sprzetowej dla satrofoto, ale pewnie nie jestesmy dla nich taką jak potrzebują grupą odbiorców.
Jeszcze raz bardzo dziękuję wszystkim za odpowiedzi.
Pozdrawiam
Andromeda

Odp: Dobór kompaktu cyfrowego - Jarek - 28.09.06

(27.09.06, 19:29)Andromeda link napisał(a):   Mnie do otwarcia tego tematu skłoniło między innymi to co tylko potwierdzacie jeśli chodzi o kompakty, bo ich rozwój zapowiadał sie obiecująco jeśli chodzi o parametry dla astrofoto, a od jakiegoś czasu producenci zmienili kierunek idąc w "najprymitywniejsze" tzw. idiotenkamery. Jak poczytałem odpowiedź Jarka to jest jasne, że takich minimalnych parametrów sie nie znajdzie w nowym sprzęcie, a te modele wcześniejsze (spełniające część warunków) wyszły z produkcji i koniec pieśni!

Swoja droga to kompakt teoretycznie by miał zalety między innymi  w postaci tego ze jest mały i łatwy do przenoszenia, a na dodatek zapisane w nim zdjęcia na karcie pamięci łatwiej przenieść do kompa celem dalszej obróbki. W terenie mozna sie wiec obyć bez komputera.

Dla wyjaśnienia powiem, ze ewentualnie zakupiony kompakt miał być wyłącznie przeznaczony do astro ponieważ nie jestem zwolennikiem używania go do wszystkiego czyli też do zwykłego fotopstrykactwa.
Zastanawiam sie czemu producenci aparatów cyfrowych nie wypełniaja tej luki sprzetowej dla satrofoto, ale pewnie nie jestesmy dla nich taką jak potrzebują grupą odbiorców.

Nic dodać, nic ująć. Dobre podsumowanie. Ale ja mam jeszcze parę uwag. Generalnie , jesli mowa o kompakcie jako sprzecie kupowanym w 100% do astro, to tak. Jest to slepa uliczka, częściowo z racji obiektywnych ograniczeń, ale głównie na skutek polityki producentów, ograniczajacych podaż tzw. zaawansowanych kompaktów czy hybryd.
Jednak w wielu przypadkach motywem zakupu i stosowania kompakta do astro jest bariera finansowa lub brak chęci specjalizowania sie w zaawansowanym technicznie astrofoto (traktowanie go okazjonalnie). Tacy ludzie (sam sie zaliczam do tej kategorii) decydują się na kompakta bo to ma być  ich podstawowy aparat ogólnego przeznaczenia. Myślę,że od dużej biedy mimo panujacych na rynku tendencji da sie coś zwojować przy pomocy nielicznych na rynku modeli spełniajacych omawiane wczesniej kryteria. Trzeba się też pogodzić z ograniczonymi możliwościami tej opcji sprzetowej -trudno. Że coś można zwojowac, pokazał qbanos (chwała mu).
Oczywiscie, chcąc mieć wszystkie zaawansowane mozliwości fotograficzne, nie tylko w astro, najlepszym wyjściem jest lustrzanka, biorąc pod uwagę spadek cen. Pozostaje jednak jeszcze problem gabarytów. I tu istnieje kategoria uzytkowników, dla których ewentualne przejscie na lustrzankę, wymuszone przez politykę producentów byłoby gestem rozpaczy. To własnie my jesteśmy najbardziej bici przez obecne trendy. Ja chodze po górach, podróżuję i tam głownie fotografuję, noszenie 2kg sprzętu foto to porażka. W zupełności do ogólnego foto wystarczyłby mi kompakt-hybryda z matryca 2/3" lub 1/1.8" 5-6Mpix z zakresem ogniskowych 35 (32)mm-200mm.  Tylko znajdźcie mi model, który ma jeszcze czasy min. 30s lub więcej, nieprzeładowaną megapixelami matrycę, zapis w rawie z rozsądnym czasem zapisu, nie wpakowano mu kosmicznego zooma 12x  itp. Konia z rzędem... Eech...
Pozdrawiam
-Jarosław