Astronomia Amatorska - astro4u.net
zorza!!! - Wersja do druku

+- Astronomia Amatorska - astro4u.net (https://astro4u.net/forum)
+-- Dział: OBSERWACJE ASTRONOMICZNE (https://astro4u.net/forum/forumdisplay.php?fid=6)
+--- Dział: Układ Słoneczny (https://astro4u.net/forum/forumdisplay.php?fid=67)
+---- Dział: Słońce i zorze polarne (https://astro4u.net/forum/forumdisplay.php?fid=32)
+---- Wątek: zorza!!! (/showthread.php?tid=398)

Odp: Zorza - informacje aktualne (rok 2009) - Crovv - 07.12.09

"... Kolor zorzy zależy od wysokości na której następuje wzbudzenie atomów i od rodzaju atomu. Na ogół jeśli zderzenie następuje z azotem widzimy kolor czerwony i niebieski, jeśli z tlenem zielony i różowy. Kolor żółty jest wynikiem mieszania się barwy zielonej i czerwonej. Gołym okiem zorze dostrzegamy jako zielonkawe i białe bowiem przy słabym świetle oko rejestruje światło przy pomocy pręcików, które nie są wrażliwe na kolory, a jedynie na natężenie czyli ilość światła. Pełne barwy widać dopiero na zdjęciach fotograficznych. "

ps.
Sądzę iż to tez kwestia naświetlania .

Pozdr.

Odp: Zorza - informacje aktualne (rok 2009) - wiola_z - 07.12.09

(07.12.09, 14:02)Maquis link napisał(a): Prawdę mówiąc nie jestem pewny - może to sprzęt, a może odległość do bieguna magnetycznego ma znaczenie.

Też myślałam, że diabeł tkwi w sprzęcie. Ciekawe jakie zorze widzieli gołym okiem...
A na Alasce to już w ogóle impreza (róż, fiolet i niebieski) 8)

Odp: Zorza - informacje aktualne (rok 2009) - wiola_z - 07.12.09

Trochę poszperałam. Połączyłam dwie sprawy - nie wiem czy mój tok rozumowania jest dobry.
Linie pola magnetycznego wyglądają tak:
[Obrazek: ziemia_magnes.jpg]
Świecenie zorzowe tworzy około 270 linii emisyjnych, ich intensywność odpowiada za kolory zorzy(nie chodzi mi o ścieranie się cząsteczek) .
Biegun magnetyczny Południowy jest po stronie Ameryki, zatem więcej linii emisyjnych dociera właśnie tam. Zatem tam zorze są bardziej spektakularne - "kolorowe". Ma to sens?  :Smile
Sprzęt pewnie również ma znaczenie (i to nie małe), ale przecież nie każdy ma profesjonalny aparat.

Odp: Zorza - informacje aktualne (rok 2009) - kuba_mar - 07.12.09

Zorze w północnej części Ameryki Północnej są bardziej spektakularne niż w północnej Europie właśnie z powodu położenia tam północnego bieguna magnetycznego.

Odp: Zorza - informacje aktualne (rok 2009) - Jarek - 11.12.09

To ma sens. Tym bardziej, że im bardziej zorza intensywna, tym kolorów [w sensie: różnych] więcej. Pamiętne mocne zorze z 2003 w czasie nasilenia dawały czerwone kolory, także and Polską. Zieleń była widoczna tylko w  szarozielonkawej poświacie nad pn. horyzontem. Inna sprawa,że w Skandynawii te same zorze również były czerwone, z tego co pamiętam ze zdjęć.
Ciekawą sprawą dla mnie był odmienny kształt zorzy u nas i w rejonach polarnych. Na Islandii itp. to są takie wyraźnie ukształtowane kurtyny czy wstęgi zawieszone na niebie, kolor widać jeśli jest intensywna [ja tam widziałem tylko szarą, biorąc ją początkowo za chmury-cirrusy]. Natomiast tamta w PL, kiedy słabła, była po prostu poświatą obejmującą mniejszy lub większy kawałek północnego nieba, od horyzontu w górę. Pomijam oczywiście te struktury, które pojawiały się w momentach nasilenia, bo to była zupełnie inna bajka. Ciekaw jestem, ile z tych różnic wynikało z samej szerokości geograficznej [i tym samym kąta, pod jakim patrzymy na obszar świecenia zorzy w jonosferze], a na ile z różnicy intensywności zjawiska jako takiego. Dlatego tak mnie korci, aby pojechać do Szwecji za rok-dwa, gdy już zorze będą intensywniejsze.
Pozdrawiam
-J.

Odp: Zorza - informacje aktualne (rok 2009) - tomciol24 - 19.12.09

Witam Wink

Mam takie pytanko...czy w srodkowej Polsce sa mozliwe Zorze??

Pozdrawiam

Odp: Zorza - informacje aktualne (rok 2009) - cxb - 19.12.09

Możliwe są, nawet dużo dalej na południe, ale musi być porządny rozbłysk słoneczny Smile

Odp: Zorza - informacje aktualne (rok 2009) - tomciol24 - 19.12.09

mhm....jakiego typu??..M?czy wiekszy?..sorki ale nie znam sie za bardzo na tym Wink Smile

Odp: Zorza - informacje aktualne (rok 2009) - Maquis - 19.12.09

(19.12.09, 18:07)tomciol24 link napisał(a): mhm....jakiego typu??..M?czy wiekszy?..sorki ale nie znam sie za bardzo na tym Wink Smile

Zależy. Generalnie wielka zorza z 2003 została wywołana przez wyrzut CME z rozbłysku klasy M - a była widziana aż z Afryki.

Odp: Zorza - informacje aktualne (rok 2009) - wiola_z - 20.12.09

Nadal nic się nie dzieje na niebie  :-\ Może nic do nas nie dotrze...