Astronomia Amatorska - astro4u.net
zorza!!! - Wersja do druku

+- Astronomia Amatorska - astro4u.net (https://astro4u.net/forum)
+-- Dział: OBSERWACJE ASTRONOMICZNE (https://astro4u.net/forum/forumdisplay.php?fid=6)
+--- Dział: Układ Słoneczny (https://astro4u.net/forum/forumdisplay.php?fid=67)
+---- Dział: Słońce i zorze polarne (https://astro4u.net/forum/forumdisplay.php?fid=32)
+---- Wątek: zorza!!! (/showthread.php?tid=398)

Odp: zorza!!! - Daber - 04.02.09

Przede wszystkim gratuluję pierwszych fotografii zorzy !! Cieszymy się chyba wszyscy na forum, że mamy wysłannika w takim miejscu i z takim zapałem!!!
Co do aparatu, moim zdaniem jest to dobry ale amatorski sprzęcik Smile na początek do nauki jak najbardziej się nadaje. Ma jasny obiektyw!, duży zakres ogniskowych (zoom optyczny przy prawie stałym świetle). Ostrość widzę, że też ustawiasz odpowiednio, oczywiście eksperymentów nigdy za wiele. Zobaczysz,że jak oswoisz się z tym aparatem to wyciśniesz z niego o wiele więcej! Oby tak dalej  Wink
Pozdrawiam
dab

Odp: zorza!!! - wiola_z - 04.02.09

O rany jak patrzę na ten oval to przechodzi mi gęsia skórka, chyba się wybierzemy dzisiaj nad jakieś jeziorko żeby foty były dobreBig GrinBig Grin A jak oniemieje to w weekend lecę do sklepu po nowy aparat!!!!! Ledwo mogę usiedzieć, a jeszcze jest jasno:/

Odp: zorza!!! - Limax7 - 04.02.09

(04.02.09, 18:43)wiola_z link napisał(a): O rany jak patrzę na ten oval to przechodzi mi gęsia skórka, chyba się wybierzemy dzisiaj nad jakieś jeziorko żeby foty były dobreBig GrinBig Grin A jak oniemieje to w weekend lecę do sklepu po nowy aparat!!!!! Ledwo mogę usiedzieć, a jeszcze jest jasno:/

Życzę powodzenia w łowach! Faktycznie poziom aktywności jest bardzo duży. Czekamy na zdjęcia Smile

Odp: zorza!!! - wiola_z - 13.03.09

No wreszcie się doczekałam porządnej zorzy!  ;D Wczoraj w nocy strumień wiatru słonecznego uderzył w Ziemię, zaczął się niesamowity spektakl. "Burza geomagnetyczna" trwała od około godziny 24:00 GMT +0 przez całą noc i jak widzę trwa nadal(mi niestety dzisiaj pogoda nie pozwoli na obserwacjeSad ). Sprawcą tego cudownego zjawiska jest dziura koronalna, która pojawiła się 8-9.03. Na domiar szczęścia widziałam również coś w stylu szybko "spadającej gwiazdy" i zrobiłam ciekawe zdjęcie Księżyca. Ta noc była NIESAMOWITA!
Oczywiście żeby za dużo szczęścia nie byłoSmile aparat nie przetrwał całego widowiska, ale kilka cennych fotek mamSmile Pracowałam na Nikonie D40 w manualu, mam problem z łapaniem ostrości (ostrość jest na auto) a jak przełączam na M to i tak nie mogę precyzyjnie ustawić obiektywu, bo jest (ze względu na porę) kiepska widoczność(przez wizjer).
Fotki wstawiam do galerii.

Odp: zorza!!! - polaris - 13.03.09

Wiola,
spróbuj ustawić ostrość na Księżycu, albo jakimś odległym jasnym obiekcie "ziemskim" na ustawieniu AutoFocus (AF-S), a następnie zmień ustawienie na ManualFocus (M). Dopóki nie zmienisz "zooma" ostrość powinna trzymać "nieskończoność".

Przypuszczam, że focisz z obiektywem "kitowym" lub innym zoomem Nikkora?

Pozdrawiam.

Tak mam obiektyw "kitowy" :Smile, dzięki Ci za radę!

Ej?! I nikt nie skomentuje moich zdjęć? :-[  Tylko ja mam fioła na punkcie zórz...?

Odp: zorza!!! - Matias - 13.03.09

(13.03.09, 20:28)wiola_z link napisał(a): Tylko ja mam fioła na punkcie zórz...?

Tylko Ty możesz je oglądać jak na razie..  ;D
A tak jeśli chodzi o mnie to nie lubię wchodzić do galerii - za dużo klikania  Tongue
Poświęciłem się tym razem - bardzo fajnie to wygląda - zazdroszczę Ci tego, że mogłaś na własne oczy jeszcze lepiej to zobaczyć  Smile

Odp: zorza!!! - wiola_z - 14.03.09

(13.03.09, 20:48)Matias link napisał(a): Tylko Ty możesz je oglądać jak na razie.. 

Ale ja się czuję takim "forumowym islandzkim wysłannikiem", jestem Waszym astro-korespondentem ;D

Odp: zorza!!! - Matias - 14.03.09

(14.03.09, 00:36)wiola_z link napisał(a): Ale ja się czuję takim "forumowym islandzkim wysłannikiem", jestem Waszym astro-korespondentem ;D

I o to chodzi.. czekamy na więcej relacji!  Wink