Astronomia Amatorska - astro4u.net
zorza!!! - Wersja do druku

+- Astronomia Amatorska - astro4u.net (https://astro4u.net/forum)
+-- Dział: OBSERWACJE ASTRONOMICZNE (https://astro4u.net/forum/forumdisplay.php?fid=6)
+--- Dział: Układ Słoneczny (https://astro4u.net/forum/forumdisplay.php?fid=67)
+---- Dział: Słońce i zorze polarne (https://astro4u.net/forum/forumdisplay.php?fid=32)
+---- Wątek: zorza!!! (/showthread.php?tid=398)

Odp: zorza nr 1 i 2 - wiola_z - 04.02.09

Słuchajcie to co się wczoraj działo na niebie!!! Nie wiem czy w Polsce była widoczna(aktywność=8), ale tutaj dała popis. A rozbłyski trwały chyba pół nocy jak nie całą, nie wiem bo po 24 już spaliśmy, wrzuce linki do najbardziej udanych zdjęć: http://kolory-ziemi.blogspot.com/

Zdjęcia zostały zmniejszone, więc mogą nie oddawać takiej jakości jaką mam w oryginale.

P.S.: skorzystałam z rady Jarka, aby zdjęcia robić z widocznie oświetlonym punktem np. domem. Poza tym w końcu zmniejszyłam ISO na 100 i coś zmieniłam w AF, nie wiem co oznacza ale to mały kwadracik z literką HSmile)

Odp: zorza!!! - wiola_z - 04.02.09

zapomniałam dopisać: na stronie, którą podałam pierwsze 6 zdjęć jest mojego autorstwa.

Odp: zorza!!! - Jarek - 04.02.09

Nooo, brawo!!!
Fotki ładnie wyszły, na tej stronie to są rzeczywiście miniaturki i trudno ocenić jakość oryginału, ale te wstęgi robią wrażenie i całość wygląda nieźle, na kolejnych zdjęciach widać dynamikę zjawiska. Kolor na fotkach jest dosyć intensywny, o wiele bardziej niż na moich, z których jedno widziałaś -czy był dostrzegalny w realu? Jeśli tak, to była to już całkiem przyzwoita zorza. Zielenieję z zazdrości  ;D
Gratuluję i pozdrawiam
-J.
P.S. Wiolu, a dałoby się z jedno wybrane podesłać w całości na priva mailem? I jeszcze  jakbyś mogła podać parametry ekspozycji tych fotek z linku. Taki tip dla innych. Jeśli oryginały wyszły ładnie, ostro i bez  dużych szumów, to może wsadź jakieś wybrane zdjęcie tutaj do galerii w trochę większym formacie niż na tamtej stronce.

Odp: zorza!!! - Robert Bodzoń - 04.02.09

Skoro na Islandii coś zaczyna się dziać, to może za dwa lata i u nas coś się pojawi Wink

A tak na poważnie to zazdroszczę tej lokalizacji zorzowej. Czwarte zdjęcie podoba mi się najbardziej Smile

Ej no zobaczcie co się dzieje na owalu, już jest 9!!!! Chyba musi to być widoczne w Polsce!!!!!!! Zerknijcie dzisiaj w niebo o ile się nie zmieni nic. Jarku już Ci wysłalam maila zanim przeczytalam posta, ale nie opisałam parametrow, a i też są zmniejszone (bo to poszło też do rodzinyWink i narzekają, że dlugo się otwiera, ale wyśle w takim razie jedno w oryginale, tylko powiedz które, bo ja się nie mogę zdecydowaćBig Grin.

Na tamtej stronce widać jakieś plamy, nie wiem dlaczego, nawet jak wsadziłam oryginalne, chyba nie wszystkie programy radzą sobie z rozdzielczością (?).
Zieleń nie była tak intensywna, ale zieleń to byłaSmile Parametry: Naświetlanie 30 sek., F 2.8, ostrość nie mam pojęcia pewnie w nieskończoność (bo to był znów tryb tematyczny) Smile, no i AF - kwadracik z literką H, też nie wiem co oznaczaSmile hehehe ale ze mnie profesjonalistkaSmile)))

I oczywiście zaznaczam, że to co widać na zdjęciach, zaledwie jedną wstęgę, to nie wszystko co było na niebie, ale niestety momentów 4-zorzowych nie zdążyliśmy wyłapać...

Mnie się również podoba 4-ka, ale 5 i 6 też są niezłe. Widać, jak te wstęgi się rozdwajają, że to "żyje". Szkoda,że chmury trochę pozakrywały, no ale tam to normalne. Wiolu, możesz podesłać po jednym z pary 3-4 i 5-6. Ciekaw jestem, jak na oryginale wyszły gwiazdy. Na tej internetowej wersji widać tylko dwie, ale to kwestia redukcji rozmiarów zdjęcia. Przy dużej intensywności zjawiska warto będzie poeksperymentować z czasami mniejszymi od 30s. W miarę wzrostu aktywności Słoneczka szykuje się Wam dyskoteka na niebie, eh...
Pozdrawiam
-J.

Odp: zorza!!! - tomciol24 - 04.02.09

pozazdsroscic widoków Smile Smile Smile
Zdjecia wysmienite Wink
Pozrawiam Smile

A myślicie, że da się wykrzesać coś jeszcze z tego Panasonic'a(Lumix FZ7)? Czy zainwestować w coś lepszego? A może Panasonic jest dobry tylko fotograf do d... i trzeba trochę poczytać...Wink

Obejrzałem fotki Wioli w trochę większej rozdzielczości i to jest dobre... Zorza musiała być całkiem mocna -widać [na miniaturze z blogu zauważyłem dopiero teraz, po obejrzeniu większej wersji] odbicie zorzy w wodach fiordu -ale jazda! Z opisu sądząc to musiało być naprawdę niezłe widowisko, o sporej dynamice i widocznych kolorach. I to już teraz takie imprezy, po minimum cyklu. Co tam się będzie działo za jakiś czas, gdy Słoneczko zacznie mocniej strzelać. Im większe natężenie, tym bardziej to się wszystko rusza, tańczy na niebie. Pod względem intensywności wrażeń jak dla mnie porównywalne z całkowitym zaćmieniem Słońca. Za parę latek ruszam wiosną czy jesienią na północ, kiedy noce jeszcze ciemne w Skandynawii.
Pozdrawiam
-J.
P.S. Co do aparatu, to z lustrzanki [z maila wiem,że planujesz] wyciągnie się więcej przy nocnych zdjęciach ze względu na lepsze właściwości dużych matryc w tych aparatach. Te w hybrydach i kompaktach są wielkości paznokcia i szumią strasznie, mniejszy też jest zakres dynamiki rejestrowanego obrazu. Łatwiej też o kontrolę parametrów ekspozycji, ale jak widzisz,z  takiego Panasonica też można zrobić niezły użytek. Ceną za wybór lustrzanki są spore gabaryty i waga sprzętu, jeśli chcecie mieć komplet obiektywów do różnych zastosowań. Oprócz lustrzanek raczkuje też standard micro 4/3 [na razie tylko jeden Panasonic G1], oparty na matrycy z lustrzanek 4/3 Olympusa [nieco mniejszych niż u konkurencji]. Też z wymienna optyka, ale mniejsze i lżejsze od lustrzanek. Jeśli się toto utrzyma i rozwinie, to też będzie jakaś alternatywa.