Astronomia Amatorska - astro4u.net
Kolimacja Lornetki - Wersja do druku

+- Astronomia Amatorska - astro4u.net (https://astro4u.net/forum)
+-- Dział: SPRZĘT ASTRONOMICZNY (https://astro4u.net/forum/forumdisplay.php?fid=5)
+--- Dział: Sprzęt do obserwacji (https://astro4u.net/forum/forumdisplay.php?fid=45)
+---- Dział: Lornetki (https://astro4u.net/forum/forumdisplay.php?fid=44)
+---- Wątek: Kolimacja Lornetki (/showthread.php?tid=3763)

Strony: 1 2

Kolimacja Lornetki - Bubba - 09.05.05

Witam!
Jak moge zkolimowac poprawnie lornetkę, jeżeli regulacja na prawym okularze i przy pokrętle nic nie daje?

Pozdrawiam KuBa

Odp: Kolimacja Lornetki - NGC 7841 - 09.05.05

Kręcenie tymi pokrętłami nic nie da bo służą one do ustawiania ostrości a nie do kolimacji.

Ogólnie kolimacja lornetki jest praktycznie niewykonalna w warunkach domowych. Spróbuj troszkę pokręcić obiektywami, to czasami pomaga.

Odp: Kolimacja Lornetki - Bubba - 09.05.05

Sorry, niezbyt jasno się wyraziłem. chodzi o to, że obraz w prawym okularze nie pokrywa się dokładnie z obrazem w lewym okularze. Dochodzi do tego że widze podwójne obrazy gwiazd.

P.S

Odp: Kolimacja Lornetki - Koza - 09.05.05

Co to za lornetka?

Odp: Kolimacja Lornetki - Lotar - 09.05.05

Ha, jest to w gruncie rzeczy wykonalne nawet w domowych warunkach. Najkrócej - należy dostać się do pierścienia obiektywu, który wykonany jest "mimośrodowo" (tzn. pierścień taki z jednej strony jest grubszy po przeciwnej stronie obwodu cieńszy). Jestem przekonany, że obracając ów pierścieniem doprowadzisz do uzyskania prawidłowego obrazu. Radziłbym  w pierwszym rzędzie "bawić " się pierścieniem jednego obiektywu a kiedy to nie pomoże, przekręcać pierścień drugiego obiektywu o niewielkie, wartości po czy znowu wracać do pierwszego pierścienia przekręcając zdecydowania cały czas kontrolując obraz itd. Łaa..... już się sam zakręciłem
Lotar

Dokładnie, trzeba tylko poluzować pierścień mocujący. I potem zamocować na statywie albo chociaż oprzeć pewnie i kręcić do skutku. Mi się wygodnie kręciło końcówką wkrętaka precyzyjnego, ale bezpieczniej robić to czymś miękkim. Może zapałką.

Ale może ta lornetka nie ma mimośrodów tylko śrubki w korpusach pryzmatów. Wtedy trzeba odciągnąć/oderwać gumę i kręcić.
Ale uwaga, w jedej Taidze 16x80 wyskoczyła sprężyna kontrująca pryzmat i jak wykręcałem śrubkę to pryzmat nie wracał. Musiałem wyjąć muszlę okularu i dostać się do środka.

Wot pilnie strzeżone sekrety kolimacji Wink

Dobra, to jeszcze dołożę obrazki Smile

[Obrazek: bpc.JPG]

Tak wygląda BPC 10x50 z odkręconym pierścieniem ozdobnym (na nim jest oparta lornetka na zdjęciu). Na zielono są 2 wgłębienia w pierścieniu dociskającym. Do odkręcania służy takie specjalne narzędzie z dwoma wypustami, ale można przy odrobinie ostrożności użyć 2 śrubokrętów (uwaga, żeby się nie ześlizgnęły na szkło. szkła nie porysują, ale warstwy tak). Poluzować trochę i można kręcić mimośrodem za rowek zaznaczony na czerwono.

A w wersji ze śrubkami wygląda to tak:

[Obrazek: srubka.JPG]

Tu akurat lidlowski Meade. Okazuje się, że ten model ma odkręcany obiektyw Big Grin Big Grin Big Grin (to znaczy: będzie ATM Wink )

[Obrazek: 01.JPG]

[Obrazek: 02.JPG]

I druga śrubka, schowana perfidnie przy mostku:

[Obrazek: srubka2.JPG]

Odp: Kolimacja Lornetki - kret - 10.05.05

Jeszcze wczoraj miałem ten sam problem. Miałem jednak więcej szczęścia i po długich i uciążliwych kręceniach i dopasowywaniach pokręteł w końcu  udało się ,,połączyć".  Smile

Odp: Kolimacja Lornetki - walczakos - 12.05.05

Witam

Hehe niezłe -  "zrób to sam" domowy McGyver  ;D ;D
miałem podobny problem, cvzyli podwójne widzenie wszystkiego nie tylko gwiazd, z tym że umnie był poluzowany jeden okular. Zobacz bo może u ciebie jest to samo.

Odp: Kolimacja Lornetki - Ja - 12.05.05

...szybkie moje pytanie takie: czy kolimacja lornetki Tento 7x50 odbywa się podobnie? Mam podobny problem- nie bardzo mi się chcą z dwóch rurek obrazy w jeden zejść.