Astronomia Amatorska - astro4u.net
ostanie zaćmienie!!! - Wersja do druku

+- Astronomia Amatorska - astro4u.net (https://astro4u.net/forum)
+-- Dział: JAK ROZPOCZĄĆ WIELKĄ PRZYGODĘ Z ASTRONOMIĄ (https://astro4u.net/forum/forumdisplay.php?fid=4)
+--- Dział: Forum dla początkujących i nie tylko (https://astro4u.net/forum/forumdisplay.php?fid=16)
+---- Dział: WPKF (https://astro4u.net/forum/forumdisplay.php?fid=18)
+---- Wątek: ostanie zaćmienie!!! (/showthread.php?tid=270)

Strony: 1 2 3

ostanie zaćmienie!!! - Janusz_P. - 02.04.03

Oto moje z pozoru trudne ale naprawde proste pytanko do forumowiczów:<br>Jak wiadomo Księżyc oddala się obecnie od Ziemi z pewną niewielką prędkością i ta tendencja będzie już raczej stała.<br>w związku z tym na naszej planecie skończa się całkowite zaćmienia Słońca  ??? :o Sad >Sad<br>Gdzie po raz ostatni cień Ksieżyca muśnie powierzchnię Ziemi?<br>Należy zaniedbać dryft kontynentów, precesję i nutacje osi ziemskiej oraz ruchy górotwórcze.<br>Przy okazjii może ktoś pamięta z jaką prędkością Księżyc nas opuszcza ale to poza konkursem bo sam nie znam odpowiedzi na to pytanko :Smile

Re: ostanie zaćmienie!!! - El_Capitano - 02.04.03

Prędkość oddalania się Księżyca, to ok. 3,5 cm na rok. W literaturze tematu i w programach popularnonaukowych padają tu przeważnie wartości od 2 do 4 cm.<br><br>P.S.1<br>Odpowiedź na główne pytanie, jak wiesz, znam. Poczekajmy na inne, może lepsze, propozycje.<br><br>P.S.2<br>Rozszerzę drugie pytanko Janusza:<br>Czy ktoś wie co jest bezpośrednią przyczyną oddalania się Ksieżyca od Ziemi?

Re: ostanie zaćmienie!!! - felix_nowowiejski - 02.04.03

Przeprowadzona przeze mnie analiza numeryczna pokazała, że bezpośrednią przyczyną stopniowego rozciągania się orbity Księżyca jest zbyt mały krok całkowania równań ruchu. <br>Najwyraźniej nasz świat nie jest  zrobiony zbyt dokładnie.<br>czołem<br>tatar

Ale serio to nie mam pojęcia. <br>Wpływy grawitacyjne dużych planet?

Nie. Planety "trzecie" maczają palce w precesji planetarnej, kołysaniu się Ziemi i wędrówce linii apsyd. Tu trzeba by pogrzebać w "zagadnieniu dwóch ciał", w momencie pędu, w jakiejś zasadzie zachowania czegoś tam, itd.   :Smile<br>Przyczyna oddalania się Księżyca od Ziemi (w rzeczywistości: wzajemnego oddalania się Ziemi i Ksieżyca) siedzi w samym układzie Ziemia-Księżyc.

Re: ostanie zaćmienie!!! - Bartek - 02.04.03

A może zmiana masy ?<br>Tak mi się wydaje ?<br><br>Chodzi mi o zmianę masy Księżyca .

Re: ostanie zaćmienie!!! - Janusz_P. - 02.04.03

Chyba domyślam się czemu Księżyc nas powoli opuszcza, to z powodu pływowego hamowania Ziemi w ukladzie 2 ciał jej moment obrotowy zwalniającej Ziemi przejmuje Łysy i tym samym zwiększa prędkość na orbicie i oddala się od nas w ten sposób  :o Sad >Sad

No dobra, ale skąd się bierze hamowanie ruchu obrotowego Ziemi w wyniku pływów? <br>Dyssypacja energii wskutek tarcia?

Odpowiem troszkę "intrygancko" w ten sposób:<br><br>Istnieje niesamowity projekt (naprawdę) postawienia tam oceanicznych łączących wybrzeże Antarktydy z południowymi krańcami Ameryki Pd., Afryki i Australii w celu... powstrzymania ucieczki Księżyca.<br><br>P.S. Oczywiście, że chodzi o tarcie pływowe. Z tego właśnie powodu Ziemia obraca się coraz wolniej wydłużając dobę o 0,0016 s na 100 lat. Istnieją też sezonowe zmiany doby o 0,0025 s i tzw. nagłe - do 0,005 s, ale to nie one "odpychają" Księżyc, lecz spowolnienie obrotu od tarcia pływowego.

Re: ostanie zaćmienie!!! - Janusz_P. - 03.04.03

Dokładnie tacia pływowego oceanów o skorupę i atmosfery o łańcuchy górskie i kontynenty ogólnie rzecz biorąc   Big Grin<br>Pływy sprzeciwstawiają się ruchowi obrotowemu Ziemi jako ciała sztywnego i rozpraszają jego energię a przez to są przesunięte w fazie z Księżycem i powodują przekazywanie mu energii obrotowej hamowanej w ten sposób Ziemi   :Smile<br>Kiedyś ponoć Księżyc był ponad 4x bliżej Ziemi i po jego całkowitym przez Ziemię wyhamowaniu teraz już sie od niej znowu oddala odbierając z powrotem swoją przekazaną niegdyś energię przyspieszajacą Ziemię do czasu jego pełnego wyhamowania.   8)