Astronomia Amatorska - astro4u.net
Obróbka astrofoto - Wersja do druku

+- Astronomia Amatorska - astro4u.net (https://astro4u.net/forum)
+-- Dział: ASTROFOTOGRAFIA i ASTROSZKICE (https://astro4u.net/forum/forumdisplay.php?fid=7)
+--- Dział: Szkoła astrofotografii (https://astro4u.net/forum/forumdisplay.php?fid=33)
+--- Wątek: Obróbka astrofoto (/showthread.php?tid=1672)

Odp: Obróbka astrofoto - Kuba_N - 28.11.06

A mi wyszło tak:

[Obrazek: m42500xlrgbkp5.jpg]

- DDP na każdej ekspozycji
- Combine, potem LRGB Combine w Maximie
- Local Adaptive Filter w Maximie
- PS: Exposure, S/H, balans koloru, Noise Reduction, Smart Sharpen.

Dlaczego uważacie, że nie powinno się składać LRGB w Maximie?

Jacku fajnie, że wrzucasz tutaj materiał. Nie zaprzestawaj tego Smile.

Odp: Obróbka astrofoto - Bistii - 28.11.06

(28.11.06, 07:22)Jacek Pala link napisał(a): Nieco inny materiał tym razem M81, ekspozycja 5x120s LRGB, bining 2x2, kamera SBIG2000XL, teleskop ASA 12'', filtr LPR IDAS.

Spakowane rarem fits'y: spakowane w rar

M81 tak mi wyszla:

[Obrazek: 603bb5309d04bdac.jpg]

Kolor mi sie niepodoba zabardzo ale już niechce mi się tym bawic.
Korzystałem troche z TEGO tutorialu.

Odp: Obróbka astrofoto - Kuba_N - 29.11.06

Moja wersja tak na szybko:

[Obrazek: asatestm8100xlrgbcg1.jpg]

Obróka w sumie podobna jak w M42. Trochę szumu wylazło, chyba za dużo chciałem wyciągnąć. Generalnie to mi się nie podoba więc wieczorem spróbuję jeszczer raz Wink.

Panie i panowie, do roboty. Pokażcie co potraficie.

ver 1.1 poprawiona:

[Obrazek: asatestm8100xlrgb2gw4.jpg]

Pierwsza była mocno przesadzona.
Ponawiam pytanie. Dlaczego odradzacie składanie luminancji z RGB w Maximie?

Odp: Obróbka astrofoto - qbanos - 29.11.06

Mi tak wyszło, kolor to rzecz jasna kwestia gustu ale wycinanie tła nie robi dobrze słabym ramionom galaktyki.

[Obrazek: loe4.jpg]

Odp: Obróbka astrofoto - Limax7 - 29.11.06

(29.11.06, 09:05)Kuba_N link napisał(a): Panie i panowie, do roboty. Pokażcie co potraficie.

Bardzo proszę Wink

[Obrazek: m81finalbylimax7awi4.jpg]

Połączenie kolorów w MaximDL i zapisanie w pliku TIFF 16 bitowym. Z tym że do połaczenia kolorów użyłem opcji Color -> Color Stack... i dla kolorów R G i B dodałem odpowiadające im kolory a dla luminacji L dałem kolor biały.

Dalszą część obróbki wykonałem w CompuPic, czyli poprawę kolorów bo tło wyszło zielonkawe.

Ahaaa, nie odszumiałem zdjęcia w NeatImage. Jedyne co zrobiłem to mocno wyostrzyłem, potem lekko zmiękczyłem i ponownie już delikatniej wyostrzyłem.

Jak wam się podoba ?  ;D ..

Qbanos twoja ma klimat Smile. Chociaż tło trochę jasne...
Możesz napisać co po kolei robiłeś?

Odp: Obróbka astrofoto - qbanos - 29.11.06

(29.11.06, 23:27)Kuba_N link napisał(a): Qbanos twoja ma klimat Smile. Chociaż tło trochę jasne...
Możesz napisać co po kolei robiłeś?

Żebym to ja pamietał Smile Wszystko pod PS. Najpierw sobie luminację obrobiłem, wiadomo levelsy i te sprawy. Tło chciałbym ściemnić ale wtedy już wychodzi duży szum, trochę za mała dynamika fotki Big Grin

A koloru nie umiem składac. Po prostu dałem nowy obrazek i powklejałem w poszczególne kanały fotki z danego filtra a potem nałożyłem to na luminację w trybie "color" i walczyłem żeby coś było widać Smile i żeby to w ogóle jakoś wyglądało. Chyba w innych programach nakładanie koloru to łatwiejszy proces.

Odp: Obróbka astrofoto - Heniek - 30.11.06

Mi wyszło tak:

[Obrazek: m81_jacek.jpg]

Składanie koloru w ImagePlus. Najpierw DDP dla każdego koloru i wyrównanie poziomu tła. Combine color B-1,15 G-0,95 R-1,07.
Połączenie luminancji i koloru w PS. Lekko levelsy i saturacja.
Neatem odszumiłem tło.
Zgadzam się qbanosem. Mała dynamika zdjęcia nie pozwala na pełne wyciągnięcie ramion.

Odp: Obróbka astrofoto - Mateusz_S - 30.11.06

Oto i moja wersja:

[Obrazek: m81mr4.jpg]

Uff trochę się przy tym napociłem ale myślę że jak na pierwszy raz to ujdzie w tłoku Wink