Astronomia Amatorska - astro4u.net
Obróbka astrofoto - Wersja do druku

+- Astronomia Amatorska - astro4u.net (https://astro4u.net/forum)
+-- Dział: ASTROFOTOGRAFIA i ASTROSZKICE (https://astro4u.net/forum/forumdisplay.php?fid=7)
+--- Dział: Szkoła astrofotografii (https://astro4u.net/forum/forumdisplay.php?fid=33)
+--- Wątek: Obróbka astrofoto (/showthread.php?tid=1672)

Re:Obróbka astrofoto - Heniek - 08.03.04

Skoro pozostali się czają, to pierwszy idę na pożarcie Wink

[Obrazek: Sat_test.jpg]

Co do programu CST uważam, że jest bardzo przydatny w post-processingu. Dobrą funkcją jest poziom odejmowania dark frame, co w innych aplikacjach jest niewykonalne, a wówczas efekt nie zawsze jest zgodny z zamierzonym.
Jeżeli pozwolisz Alkor, chętnie używałbym go.

Re:Obróbka astrofoto - Alkor - 08.03.04

(08.03.04, 20:11)Heniek link napisał(a):Skoro pozostali się czają, to pierwszy idę na pożarcie Wink

[Obrazek: Sat_test.jpg]

Co do programu CST uważam, że jest bardzo przydatny w post-processingu. Dobrą funkcją jest poziom odejmowania dark frame, co w innych aplikacjach jest niewykonalne, a wówczas efekt nie zawsze jest zgodny z zamierzonym.
Jeżeli pozwolisz Alkor, chętnie używałbym go.

Nie na pożarcie Heniu, bo wyciągnąłeś Enckego lepiej niż sam to zrobiłem - gratuluję ;D ;D ;D.

Program jest freeware - możesz go używać do woli. Jeśli pozytywne opinie potwierdzą inni, będzie z tego okienkowa wersja z mnóstwem dodatkowych bajerków, nad którymi pracuję.

Pozdrawiam,

Marek Smile Smile Smile

Re:Obróbka astrofoto - Janusz_P. - 08.03.04

No to zanosi się na kawał dobrej dydaktycznej roboty 8)

Re:Obróbka astrofoto - Andrzej - 08.03.04

Spróbowałem bez "środeka" -niespecjalnie daje się obrabiać :'(

[Obrazek: a10.jpg]

Pozdr.

Re:Obróbka astrofoto - Alkor - 08.03.04

(08.03.04, 22:46)Andrzej Lysy link napisał(a):Spróbowałem bez "środeka" -niespecjalnie daje się obrabiać :'(

.....................................................................................................

Pozdr.

Tu akurat środek i pierścienie trzeba maskować i obrabiać oddzielnie - tak przynajmniej ja to robiłem. Jednakże Twój wynik jest naprawdę świetny ;D, bo "wyciągnąłeś" i Enckego i zewnętrzny cienki pierścień na maxa, a i struktury w krepowym są nieźle widoczne.

Gratulacje Smile Smile Smile

Re:Obróbka astrofoto - Andrzej - 09.03.04

Frekwencja "jowiszowa" nieduża, więc pozwolę sobie jeszcze raz coś przemycić: tyle udało mi się wycisnąć po obróbce "środka" i uśrednianiu szumu:

[Obrazek: a11.jpg]

Pozdr.

Re:Obróbka astrofoto - Janusz_P. - 09.03.04

Oraju :o ten koloryt i światłocień, to wyglada jakby wyszło z pod pedzla jakiegoś znanego impresjonisty, brakuje tylko małej sygnaturki w rogu i numeru katalogowego galerii, nie wiedziałem Andrzeju ze masz taki ukryty talent, gratulacje odważnej interpretacji 8)

Re:Obróbka astrofoto - Andrzej - 09.03.04

Od młodych leciech lubię malować...
Niestety nie mam recepty na "środkiem" obrazu.
Partie zostały rozmyte filtrem gaussian blur IIR w gimpie. Jest to rzeczywiście impresja pro-artystyczna w partiach środkowych :-\
Pozdr.

Re:Obróbka astrofoto - Togal - 09.03.04

(08.03.04, 20:11)Heniek link napisał(a):Co do programu CST uważam, że jest bardzo przydatny w post-processingu. Dobrą funkcją jest poziom odejmowania dark frame, co w innych aplikacjach jest niewykonalne, a wówczas efekt nie zawsze jest zgodny z zamierzonym.

Nie znam CST i nie wiem jako to działa w tym programie, ale ImagesPlus też potrafi bardzo dobrze kontrolować sposób odejmowania dark-frame (adaptive dark frame).

Re:Obróbka astrofoto - Alkor - 09.03.04

(09.03.04, 13:45)Andrzej Lysy link napisał(a):Od młodych leciech lubię malować...
Niestety nie mam recepty na "środkiem" obrazu.
Partie zostały rozmyte filtrem gaussian blur IIR w gimpie. Jest to rzeczywiście impresja pro-artystyczna w partiach środkowych :-\
Pozdr.

Podziwiam Twoją unikalną umiejętność nadawania banalnym w końcu fotkom artystycznego wyrazu, przy zachowaniu wszystkich szczegółów istotnych w dziedzinie astrofoto.

Gratuluję wspaniałych wyników i serdecznie pozdrawiam,

Alkor ;D ;D ;D