Astronomia Amatorska - astro4u.net
Obróbka astrofoto - Wersja do druku

+- Astronomia Amatorska - astro4u.net (https://astro4u.net/forum)
+-- Dział: ASTROFOTOGRAFIA i ASTROSZKICE (https://astro4u.net/forum/forumdisplay.php?fid=7)
+--- Dział: Szkoła astrofotografii (https://astro4u.net/forum/forumdisplay.php?fid=33)
+--- Wątek: Obróbka astrofoto (/showthread.php?tid=1672)

Re:Obróbka astrofoto - Alkor - 24.02.04

(24.02.04, 11:11)StackMan link napisał(a):M82:

..........................................................................................

Registax2 + NEAT Image + CompuPic

Trochę gwiazdy dziwnie mi wypaliło (jakieś obważanki).
Generalnie sporo szumu i trudny materiał do obróbki. Sporo się napracowałem przy tym zdjęciu :Smile

Pozdrawiam, StackMan.

Świetny wynik jak na skąpy i zrealizowany z błędami technicznymi materiał ;D. Za dziwne gwiazdki odpowiada rzecz jasna rozjechana ostrość, ale była to pierwsza sejsa DS, więc udzielam sobie rozgrzeszenia Wink.

Zatrzymaj to zdjęcie do porównania, bo błędy od pikseli da się wyeliminować - pokażę jak w kolejnym etapie 8).

Smile Smile Smile

(24.02.04, 12:15)Wojtek Koznowski link napisał(a):Alkor, te zdjęcia to są expozycje 1/25s z gainem prawdopodobnie 90-100%? I przy jakiej prędkości? Bo niestety hotpixele wyłażą i pomimo użycia darkframe'a efekt końcowy wygląda jakby był robiony przy padającym deszczu...
Poza tym te hotpixele są jakieś dziwne - szersze niż wyższe a po lewej i prawej stronie jest prawie czarno, chociaż tło jest szare :Smile Niestety registax nie potrafi "dodać" informacji z darka, on tylko odejmuje. Może następnym razem daj jakiś ciemniejszy obraz (mniej gain'a), a po zestakowaniu jasność i tak wzrośnie. Wink

Prawie trafiłeś ze wzmocnieniem poziomu (gain) - zwykle ustawiam na 75 do 80 % ;D, ale z czasem naświetlania fotek poszło Ci gorzej Sad. Czekałem z tymi danymi, aż ktoś zapyta, bo to ciekawostka obrazująca specyfikę focena DS Vestą 8). Oto zestawienie:

NGC 40 - 33 x 30 s = 16.5 min.
M51 - 60 x 45 s = 45 min.
M82 - 34 x 30 s = 17 min.

Boję się, że lepszych obraów na razie nie będzie, przynajmniej do momentu kiedy otrzymam nową kamerkę (na razie, do wakacji Vestę) przerobioną na wyłączanie wzmacniacza odczytu matrycy CCD. To on odpowiada za podświetlanie rogu każdego zdjęcia, co po stackowaniu widać jeszcze wyraźniej. Dlatego właśnie w zaleceniach wstępnych sugerowałem obcinanie niepotrzebnych części zdjęć finalnych i obróbkę doskonalącą głównego fragmentu.

Odnośnie jasności, kilka postów wcześniej napisałem:

Cytat:W tej robocie, jak zresztą w każdej, nie można mieć ciastka i być najedzonym równocześnie. Wszystko zależy od tego, czy chcemy zobaczyć "więcej" w obszarach ramion galaktyki, czy raczej interesuje nas efektowny wygląd. Moim zdaniem ramiona są jednak ważniejsze.

Zwykle naświetla się prawie do "nasycenia" jądra, bo dzięki temu daje się zarejestrować możliwie dużo słabszych obszarów bardziej oddalonych.

W sumie zdjęcia nie były "łatwe", bo ich celem jest pokazanie problemów jakie trzeba pokonać i możliwie wspólne wypracowanie technik ich eliminacji. Pokaż swój wynik, zobaczymy jak Ci się udało.

Pozdrawiam Smile Smile Smile

(24.02.04, 16:14)Mariusz_K link napisał(a):No prawie si ;D

..............................................

Pozdrawiam

Zupełnie nieźle - robisz trochę błędów technicznych, ale łatwych do skorygowania. W tłumie obleci Wink

Smile Smile Smile

Re:Obróbka astrofoto - Koza - 24.02.04

Walnąłem 1/25 bo nie myślałem, że masz dostęp do zmodowanej kamerki, oraz tym że 14" to wielkie działo ale jak widać nie aż tak wielkie żeby wystarczyły ułamki sekund ;D Wink

A wynik będzie niedługo, bo kombinuję jeszcze jak się tego deszczu pozbyć Wink

(24.02.04, 18:41)Wojtek Koznowski link napisał(a):Walnąłem 1/25 bo nie myślałem, że masz dostęp do zmodowanej kamerki, oraz tym że 14" to wielkie działo ale jak widać nie aż tak wielkie żeby wystarczyły ułamki sekund ;D Wink

A wynik będzie niedługo, bo kombinuję jeszcze jak się tego deszczu pozbyć Wink

Z "deszczem" nie kombinuj bo na razie nie warto - ewentualnie jeśli coś można sugerować to powalcz z df (oryginalny najpierw zachowaj) modyfikując jasność tak by pasowała do fotek.

W Veście tak naprawdę trudno jest zdjąć użyteczną DF - nie da się tego zrobić zakrywając rurę, bo jak widzisz przy dłuższych ekspozycjach niebo jest bardzo daleko od czerni - stąd trzeba ramkę odniesienia podrasować ręcznie, albo zastosować inny sposób.

Smile Smile Smile

No to mamy cygaro i powypalane nim gwiazdki ;D ;D Wink

[Obrazek: m82.JPG]

Re:Obróbka astrofoto - Mariusz_K - 24.02.04

witam ponownie

Wojtku dobrze mi się zdaje że widzę szybe??

Szybę? Hmmm... chyba ci chodzi o menisk - płytę korekcyjną w Alkorowym C14 ;D ;D ;D Po prostu te rozmazane hotpixele uczyniłem jeszcze bardziej rozmazanymi żeby obrazka nie szpeciły (manipulacja darkframe'em w PS i zabawa z PSP8) Smile

Re:Obróbka astrofoto - Mariusz_K - 24.02.04

w Photoshopie można je usunąć bez problemu ;D

(24.02.04, 19:31)Wojtek Koznowski link napisał(a):No to mamy cygaro i powypalane nim gwiazdki ;D ;D Wink

.................................................................................................

Próbowałem pobawić się Twoją fotą, ale na razie nic już chyba nie da się zrobić, co znaczy, że poszło Ci doskonale ;D. Zachowaj na razie wynik, to porównamy go po ulepszeniu przez niewielki programik mojego autorstwa 8).

Smile Smile Smile