Astronomia Amatorska - astro4u.net
Obróbka astrofoto - Wersja do druku

+- Astronomia Amatorska - astro4u.net (https://astro4u.net/forum)
+-- Dział: ASTROFOTOGRAFIA i ASTROSZKICE (https://astro4u.net/forum/forumdisplay.php?fid=7)
+--- Dział: Szkoła astrofotografii (https://astro4u.net/forum/forumdisplay.php?fid=33)
+--- Wątek: Obróbka astrofoto (/showthread.php?tid=1672)

Re:Obróbka astrofoto - Alkor - 21.02.04

Wreszcie uporałem się z ładowaniem kolejnego pliku DS z M51 (28 MB). Można go ściągnąć tu:

zdjęcia się już nieco technicznie zestarzały ale do naszych celów się nadadzą. Zostały wykonane zestawem C14 + Vesta, ale w trybie Fastar. Żeby z niego korzystać zdejmuje się przednie lusterko z "szyby" SCT i wstawia na jego miejsce specjalny korektor optyczny, do którego przykręca się kamerę. W ten sposób teleskop z "ciemnego" staje się "jasny" (f/2.1, ogniskowa 750 mm). W konsekwencji pole widzenia Vesty rośnie do ok. 24 x 18' na niebie, zaś na ziemi daje się cykać zdjęcia, z których jedno zadziwiło swą głębią ostrości Togala (serdecznie pozdrawiam ;D). Wygląda ono tak:

[Obrazek: sowa_teleskopowa.jpg]

Serdecznie pozdrawiam uczestników zabawy ;D i życzę sukcesów ;D, przypominając ponownie o celowości zachowania plików do następnego etapu. Zasady obróbki jak podałem wcześniej.

Smile Smile Smile

P.S. Zdjęcie zostało wykonane cyfrówką, a nie Vestą

Re:Obróbka astrofoto - astr - 21.02.04

Chyba już nic więcej nie zdołam "wyczarować" z tego materiału (i Registaxa) ;D

[Obrazek: M51.jpg]

(21.02.04, 21:54)astr link napisał(a):Chyba już nic więcej nie zdołam "wyczarować" z tego materiału (i Registaxa) ;D

Jak na niewielką ilość klatek do dyspozycji i użycie tylko Registaxa osiągnąłeś dobry wynik ;D. Można się z powodzeniem dopatrzeć gromad kulistych w ramionach galaktyki, a to wiele znaczy ;D.

Spróbuj jeszcze pobawić się krzywą Gamma na ekranie Wavelet - mnie po niewielkich manipulacjach udało się z Twojego zdjęcia uzyskać:

[Obrazek: M51_astr.jpg]

Musiałem to zrobić, bo mam trochę ciemny monitor 8)

Smile Smile Smile

Chyba troche lubię takie "delikatne mgiełki", wydają mi się bardziej naturalne Smile Ale to już oczywiście kwestia gustu (i monitora ;D)

Po rozjaśnieniu w Registaxie wyszło mi coś takiego:

[Obrazek: M51_2.jpg]

Pozdrawiam

No i bardzo świetnie - gromady kuliste widać - jak ktoś tam mieszka to zaraz nam pomacha ;D.
Nie ma się co przejmować "ziarnistością" obrazu, bo żeby jej uniknąć trzeba by dysponować ze trzy razy większą liczbą ramek.

A teraz kolejne zadanie: wczytaj fotkę finalną do Registaxa (tylko jedną - sama przeskoczy do ekranu Wavelet) i tam otwórz okno "Histogram and RGB". Teraz pobaw się trochę - może Ci się spodoba. Mnie najbardziej odpowiada z ustawieniem RED ok. 0.95, a Tobie ???.

Smile Smile Smile

P.S. Jeśli możesz pokaż wynik, to zrobi się z tego kolejny tutorialik.

Re:Obróbka astrofoto - PTL - 21.02.04

Wlasnie zerknalem na adres strony i wreszcie zalapalem kim jest Alkor. Gratuluje pieknych obrazow CCD i ciekawych artykulow wyjasniajacyh matematyczna strone algorytmow dekonwolucyjnych!

Pozdrawiam panie Marku.

Pawel Lancucki

(21.02.04, 23:40)PTL link napisał(a):Wlasnie zerknalem na adres strony i wreszcie zalapalem kim jest Alkor. Gratuluje pieknych obrazow CCD i ciekawych artykulow wyjasniajacyh matematyczna strone algorytmow dekonwolucyjnych!

Pozdrawiam panie Marku.

Pawel Lancucki

Miło, że coś z tego nadało ;D.

Pozdrawiam Smile Smile Smile

Oto wyniki zabawy kolorami (w nawiasach proporcje R:G:B):

[table]
[tr][td](1.00:1.00:1.00)[/td][td](0.95:1.00:1.00)[/td][/tr]
[tr][td][Obrazek: R100G100B100.jpg][/td][td][Obrazek: R095G100B100.jpg][/td][/tr]
[/table]

[table]
[tr][td](1.05:1.10:1.10)[/td][td](1.00:1.00:1.05)[/td][/tr]
[tr][td][Obrazek: R105G110B110.jpg][/td][td][Obrazek: R100G100B105.jpg][/td][/tr]
[/table]

(1.05:1.00:1.10)
[Obrazek: R105G100B110.jpg]

Mi najbardziej podoba się (1.00:1.00:1.05), ale każdy może znaleźć coś dla siebie Smile

Re:Obróbka astrofoto - Alkor - 22.02.04

Dobra robota astr ;D. Teraz przynajmniej wiadomo, jak i co 8).

Smile Smile Smile

Re:Obróbka astrofoto - StackMan - 22.02.04

I'm StackMan ;D

Zdecydowałem się jednak na ściągnięcie tych 26.8 MB
Chyba warto było Wink

[Obrazek: NEAT_image.png]

Wyżej to 1-sza metoda obróbki w NEAT Image. Po niej wzmocniłem kolory i ponownie lekko obrobiłem w NEAT.
Wcześniej oczywiście w Registax 2 (Level 1-szy wyłączony, 2-gi na - 1.3)
Ostateczna obróbka w CompuPic (poszczególne kolory i lekkie rozmycie i ponowne wyostrzenie).

To by było na tyle dziśiejszej mordęgi ;D Jestem zadowolony z wyniku. Chyba kupię kamrkę (np. ToUcam PRO) i wezmę się za stackowanie zdjęć :-\

Pozdrawiam, StackMan.