Astronomia Amatorska - astro4u.net
Obróbka astrofoto - Wersja do druku

+- Astronomia Amatorska - astro4u.net (https://astro4u.net/forum)
+-- Dział: ASTROFOTOGRAFIA i ASTROSZKICE (https://astro4u.net/forum/forumdisplay.php?fid=7)
+--- Dział: Szkoła astrofotografii (https://astro4u.net/forum/forumdisplay.php?fid=33)
+--- Wątek: Obróbka astrofoto (/showthread.php?tid=1672)

Re:Obróbka astrofoto - CDev - 18.02.04

ad1. Zapomniałem dodać, że zdjęcie nad textem to ściemniona i skontrastowana wersja foty obok textu. A może złożymy kolor pierwszego, nasycenie drugiego i jasność trzeciego?? ;D ;D Wolałbym nie widzieć efektu..... Wink Wink

ad2. Co do jednego nie mam wątpliwości: coś tam jest i to nie jest szumem
PS. Na pojedynczych klatkach też takie coś jest.

Re:Obróbka astrofoto - Alkor - 18.02.04

(18.02.04, 19:39)CDev link napisał(a):ad1. Zapomniałem dodać, że zdjęcie nad textem to ściemniona i skontrastowana wersja foty obok textu. A może złożymy kolor pierwszego, nasycenie drugiego i jasność trzeciego?? ;D ;D Wolałbym nie widzieć efektu..... Wink Wink

ad2. Co do jednego nie mam wątpliwości: coś tam jest i to nie jest szumem
PS. Na pojedynczych klatkach też takie coś jest.

No, no ... bardzo świetnie, cały czas powtarzam eksperymentujcie (z kolorem rzecz jasna, z kolorem i niczym więcej) ;D ;D ;D

Zdjęcie zostało wykonane 18 stycznia br. ok. godz 21.30 LT. Światełko na górze to najprawdopodobniej Rea (9m6), a po lewej Tetyda (10m1).

Smile Smile Smile

Re:Obróbka astrofoto - CDev - 18.02.04

(17.02.04, 13:38)emde link napisał(a):grosz
;D ;D ;D

Re:Obróbka astrofoto - Alkor - 19.02.04

Pogoda dziś znacznie się poprawiła (dzięki Janusz ;D) i z przeszkodami ale focę co w ręce wpadnie, choć czas na kolejny etap naszej zabawy. Ze statystyk serwera wynika, że Jowisz_2 przestał być masowo pobierany (ogólna liczba odwołań wynosi obecnie 40) zatrzymując się na poziomie Saturna z poprzedniego etapu (42).

Na początek i rozgrzewkę zarazem proponuję mgławicę planetarną NGC 0040 dość ładną, a zarazem mało znaną. Zdjęcie zostało wykonanane jak zawsze C14 i Vestą, ale tym razem z użyciem reduktora skracającego ogniskową do 2490 mm (światłosiła f/7). Plik do pobrania ma wielkość ok. 22 MB i znajduje się tu:

W każdym pliku z DS'ami zanajduje się tzw. ciemna ramka (df.bmp) oraz fotki z zasadniczym obiektem o nazwach postaci tempxxxx.bmp, gdzie xxxx jest czterocyfrową liczbą. Zawartość zipa warto wypakować do osobnego podkatalogu i zatrzymać, bo przyda się w kolejnym etapie zabawy.

Fotki ładujemy do Registaxa, to samo robimy z DF i zaznaczamy opcję "Use darkframe". Na obiekt do wyrównania wybieramy zawszę gwiazdę - nie za jasną i nie za ciemną, możliwie odległą od obiektu głównego, tak by mieć do dyspozycji jednolite tło. Jeśli w trakcie wyrównywania program będzie często sygnalizował utratę obiektu, można podregulować filtr FFT lub ostatecznie wybrać inna gwiazdę.

Stackowania dokonujemy nie wybierając opcji "Use image quality" (okienko puste), nie odrzucając suwaczkami wykresu żadnych ramek.

Po otwarciu strony z waveletami klikamy zwyczajowo w centrum głównego obiektu by wyznaczyć środek obszaru przetwarzania. Z suwakami nie ma co szaleć, bo obiekty DS lepiej wyglądają w konwencji "mglistej".

Obraz finalny przenosimy do ulubionego edytora graficznego, gdzie można wykorzystać wszystkie umiejętności zdobyte w poprzednich etapach, w razie problemów zerkając na tutoriale. Na wstępie warto obciąć fotkę usuwając w szczególności podświetlenie jednego z rogów (Vesta już tak to ma).

I ostatnia uwaga - nie warto się spieszyć - najlepsze "produkcje" objawiają się zazwyczaj pod koniec stawki.

Życzę powodzenia ;D

Alkor Smile Smile Smile

Re:Obróbka astrofoto - Mateusz_S - 19.02.04

Cytat:Strona domowa Marka Bromirskiego

--------------------------------------------------------------------------------

[ 404 ]
Strona o podanym adresie nie istnieje. Jeśli prowadził do niej link wybrany ze strony, proszę, zgłoś to do mnie.

Ujrzałem taki smutny komunikat po wybraniu wyzej podanego przez Ciebie linka, mam nadzieje że to tylko chwilowe kłopoty bo niema tu co ukrywać, napaliłem sie na te DeSy jak cholera Smile

Re:Obróbka astrofoto - Alkor - 19.02.04

Już wszystko działa OK. Sorry.

Smile Smile Smile

Re:Obróbka astrofoto - Mateusz_S - 20.02.04

No nie soraj Alkor bo kazdemu może się zdażyć Smile teraz juz smiga, jak tylko sciągne zabieram się za obróbke tego ustrojstwa Smile

Re:Obróbka astrofoto - Koza - 20.02.04

O K....urde. Hot pixeli jak mrówków :o :o :o Nie wiedziałem że może być aż tyle...

Re:Obróbka astrofoto - Alkor - 20.02.04

(20.02.04, 01:14)Wojtek Koznowski link napisał(a):O K....urde. Hot pixeli jak mrówków :o :o :o Nie wiedziałem że może być aż tyle...

Bywa więcej (znacznie), przyzwyczaisz się .... ;D

Smile Smile Smile

Re:Obróbka astrofoto - Mateusz_S - 20.02.04

Rzeczywiście szumi tu strasznie, zobaczymy co da sie z tego wyciągnąć myśle że czeka nas wiele wspaniałych obróbek. To bedzie mój pierwszy DS więc nie obiecujue sobie zbyt wiele. Dzieki ci Alkor za udostepnienie tych materiałów, dzieki tobie my totalni amatorzy mamy szanse zmierzyć się z tak wspaniałymi obiektami, które są poza zasięgiem mojej optyki czyt. oczy Wink

PS. poczekajcie aż skompletuje odpowiedni sprzęt, teraz napewno nie odpuszcze Smile