Astronomia Amatorska - astro4u.net
Obróbka astrofoto - Wersja do druku

+- Astronomia Amatorska - astro4u.net (https://astro4u.net/forum)
+-- Dział: ASTROFOTOGRAFIA i ASTROSZKICE (https://astro4u.net/forum/forumdisplay.php?fid=7)
+--- Dział: Szkoła astrofotografii (https://astro4u.net/forum/forumdisplay.php?fid=33)
+--- Wątek: Obróbka astrofoto (/showthread.php?tid=1672)

Re:Obróbka astrofoto - michau - 15.02.04

Tyle mi wyszło 8)
http://www.michau88.konin.lm.pl/jupek2.jpg
Materiał do obróbki pierwsza klasa 8)
------------------------------------------------
Zmiana: Zostawiam link ,żeby nie denerwowac modemowcówSmile

Re:Obróbka astrofoto - Alkor - 15.02.04

(15.02.04, 01:21)Wojtek Koznowski link napisał(a):Hmmm... zauważyłem że przy włączonym powiększeniu optymalizacja głupieje... Jak jest bez przeskalowania, to wszystko w porządku, księżyc nie rusza się. Ale po włączeniu registax twierdzi że jest poprawa ("last improvement"...) a faktycznie księżyc zaczyna coraz bardziej "tańczyć" i jest gorzej niż na początku. :o Ale jak wyłączyłem resize i przerobiłem klatki jeszcze raz to efekt końcowy dostałem identyczny, nie widzę różnicy... :Smile Registax w najnowszej wersji 2.1.13.0

Również używam wersji 2.1.13.0, i zgodnie z obietnicą przećwiczyłem ustawianie fitra wyrównania (Alignment) dla różnych opcji. W wersji "księżycowej" sprawdza się nastawa ok. 15 pikseli, w wersji "planetarnej" 10.

Popatrzyłem również na funkcjonowanie resamplingu. Obydwa ustawienia filtra są odpowiednie także w tym przypadku, ale wynik (x2; Lanczos) jest mimo wszystko gorszy jakościowo. Na całym obrazie pojawia się subtelna kratka, którą można co prawda usunąć w dalszej obróbce, ale za cenę zatarcia rzeczywistych szczegółów. Warto jednak sprawdzić pozostałe opcje ;D

Smile Smile Smile

(15.02.04, 12:35)michau link napisał(a):Tyle mi wyszło 8)

.............................................................................

Materiał do obróbki pierwsza klasa 8)

Strasznie wolno dziś chodzi Internet, ze ściągnięciem Twojego dzieła poradziłęm sobie dopiero używają Vampira, ale co trzeba wyraźnie powiedzieć było warto ;D.

Gratulacje Smile Smile Smile

P.S. Generalnie mam prośbę tak do Ciebie, jak i pozostałych uczestników naszej zabawy o podawanie:

Jaki tryb stackowania był wykorzystywany ("na księżyc" czy tarczę planety) i przy jakim rozmiarze maski. Było by świetnie, gdyby każdy przedstawił obydwa wyniki, bo z wcześniejszej dyskusji wynika, że występują tu pewne problemy.

Jakie było nastawienie filtra wyrównania - sugerowane wartości zawarłem co prawda w jednym z wcześniejszych postów, ale warto to jeszcze sprawdzić.

Re:Obróbka astrofoto - michau - 15.02.04

Wrzucam bardziej skompresowaną fotke ( :-\ ) Może ona będzie się szybciej otwierać...
[Obrazek: jupek3.jpg]

Przy alignowaniu wycelowałem w WCP. Użycie filtrów wygląda mniej więcej tak:
1:12
2:3
3:18
4:1
5:2
6:4

Póżniej zmniejszenie krzywych tonalnych w Fotoszopie ,oraz wariacje kolorów.

pozdr.

Re:Obróbka astrofoto - piotrko - 15.02.04

Brdzo szybka obróbka, najpierw Registax, warstwy:
1: brak
2: 11,2
3: 15,9
4: Brak
5: 29,3
6: 40,8
Poza tym tylko odszumianie metodą "D", potem automat w PSP.
Wyszło tak:

[Obrazek: jove2.jpg]

(15.02.04, 14:54)piotrko link napisał(a):Brdzo szybka obróbka, najpierw Registax, warstwy:
1: brak
2: 11,2
3: 15,9
4: Brak
5: 29,3
6: 40,8
Poza tym tylko odszumianie metodą "D", potem automat w PSP.
Wyszło tak:

.................................................

Interesująco trzeba przyznać i z artystycznym polotem ;D. Spróbuj jeszcze poeksperymentować z krzywą jasności i proporcjami barwnych składowych - to może być interesujące i wyglądać np. tak: ;D

[Obrazek: Jove_Piotrko.jpg]

Starałem się utrzymać Twój klimat, ograniczając poprawki do minimum.

Smile Smile Smile

(14.02.04, 23:06)Janusz_ P. link napisał(a):Czy o takiej ziarnistości mowa???
To rzeczywiście granulacja bo wychodzi nawet na fotkach z MTO przy lepszym seeingu. Pojedyńcza klatka tylko ze skorygowanym RGB o rozmiarze forumowskim 8)

...........................................

A tak wygląda po ustawieniu Levels i lekkim Unsharp Mask 8)

Dla koneserów oryginału pełny obraz bez kompresji o wadze prawie 4MB tutaj:
http://www.astrokrak.pl/Foty/sl.jpg

MTO-11CA, okular projekcyjny Scopetronix 18mm, CP-4500-zoom optyczny 4x, filtr słoneczny szklany M116x1
Ta pierścieniowa plama po lewej dała kilka dni po uwiecznieniu jej na tym zdjęciu będąc już na krawędzi tarczy największy wybuch chromosferyczny w historii badań plazmy słonecznej, wybuch jądrowy na powierzchni Słońca miał średnicę 2 Jowiszów i energię wystarczajacą do rozsadzenia Jowisza w gwiezdny pył 8)

Hej Janusz, piszę bo nie wiem co mi się porobiło. Jak wczoraj oglądałem Twoje świetne foty, to dziwowałem się nad nimi jakie piękne bardzo długo ;D. A dziś zerkam na nie znowu i znajduję je jeszcze piękniejsze. Twoja twórczość wyraźnie zaczyna kształtować moją estetykę.

Smile Smile Smile

Re:Obróbka astrofoto - emde - 15.02.04

Bawię się i uczę dalej: 8)

[Obrazek: JOVE1.jpg]

(15.02.04, 17:34)emde link napisał(a):Bawię się i uczę dalej: 8)

.................................

Już myślałem się Ci się przejadły planetki, ale widać, że gwardia na posterunku. Bardzo świetnie Ci to wyszło, zwłaszcza ostrość i kontrast wypracowałeś bez zarzutu ;D. Na mój gust, na mój powtarzam, warto by, albo "zdjąć" odrobinę czerwieni, albo dodać niebieskiego i zielonego.

Pozdrawiam Smile Smile Smile

Re:Obróbka astrofoto - Domek - 15.02.04

Walczcie walczcie. Dla porównania wrzucam fotkę z dużo !!! mniejszej apertury ;D Wprawdzie nie ma na niej WCP ale chodzi głównie o kolorystykę 8)
[Obrazek: jowisz_mewlon_180.jpg]