Astronomia Amatorska - astro4u.net
Obróbka astrofoto - Wersja do druku

+- Astronomia Amatorska - astro4u.net (https://astro4u.net/forum)
+-- Dział: ASTROFOTOGRAFIA i ASTROSZKICE (https://astro4u.net/forum/forumdisplay.php?fid=7)
+--- Dział: Szkoła astrofotografii (https://astro4u.net/forum/forumdisplay.php?fid=33)
+--- Wątek: Obróbka astrofoto (/showthread.php?tid=1672)

Re:Obróbka astrofoto - Koza - 15.02.04

No to wyrzeźbiłem Jowisza Smile
Praktycznie sam registax 2 (najpierw powiększenie x2 Lanczos, potem zmniejszony B-Spline i okienko-celownik rozmiar 256 nacelowane na całą tarczę ;D) , tylko księżyc (Io?) troszkę poprawiony w PS bo dyspersja zrobiła z niego jajo...

[Obrazek: jove_2nd.JPG]

Re:Obróbka astrofoto - Alkor - 15.02.04

(15.02.04, 00:16)Wojtek Koznowski link napisał(a):No to wyrzeźbiłem Jowisza Smile
Praktycznie sam registax 2 (najpierw powiększenie x2 Lanczos, potem zmniejszony B-Spline i okienko-celownik rozmiar 256 nacelowane na całą tarczę ;D) , tylko księżyc (Io?) troszkę poprawiony w PS bo dyspersja zrobiła z niego jajo...

.........................................................

Czas 1 h 15 min - wygląda mi to na rekord ;D. A teraz spróbuj ponownie tylko jako podstawę dopasowania wybierz księżyc (w pierwszym okienku Registaxa).

Smile Smile Smile

Proszę bardzo, celownik w księżyc. Tym razem tylko registax, sposób prawie taki sam (troszkę zabawy w RGB shift).

[Obrazek: jove_3rd.JPG]

(15.02.04, 00:41)Wojtek Koznowski link napisał(a):Proszę bardzo, celownik w księżyc. Tym razem tylko registax, sposób prawie taki sam (troszkę zabawy w RGB shift).

Poprawiłeś kontrast dzieki czemu planeta nie wydaje się już "płaska" ;D, ale trzeba popatrzeć w trakcie pozycjonowania, czy rzeczywiście księżyc trzyma pozycję wzorca. Jeśli nie, warto podregulować filtr wyrównania tak, by w trakcie ostatniej optymalizacji stał w miejscu bez ruchu. Przećwiczę to i zapodam ;D. Przy wyrównaniu techniką "księżycową" RGB shift trzeba mimo wszystko realizować w odniesieniu do tarczy planety.

Smile Smile Smile

Hmmm... zauważyłem że przy włączonym powiększeniu optymalizacja głupieje... Jak jest bez przeskalowania, to wszystko w porządku, księżyc nie rusza się. Ale po włączeniu registax twierdzi że jest poprawa ("last improvement"...) a faktycznie księżyc zaczyna coraz bardziej "tańczyć" i jest gorzej niż na początku. :o Ale jak wyłączyłem resize i przerobiłem klatki jeszcze raz to efekt końcowy dostałem identyczny, nie widzę różnicy... :Smile Registax w najnowszej wersji 2.1.13.0

Re:Obróbka astrofoto - Ashtree - 15.02.04

Jureq, masz w 100% racje, jednak zupelnie nie do kontekstu mojego postu, do ktorego sie odwolujesz.

Moj tutorial i informacja o pseudo bialym kolorze miala na celu pokazanie prostej techniki, aby odzyskac kolorystyke z takiego landrynkowego zdjecia. Chyba nie sadzisz, ze milabym tu uczyc ludzi, jak przeprowadzic skomplikowana korekcje "recznie", aby uzyskac prawdziwy kolor. Zdecydowanie lepiej zalozyc, ze to jest "biale" niz zostawic rozowe. Prostrzej techniki nie znajdziesz. W tym wlasnie tkwi cala zaleta metody.

Co do fotek z nasa, to tez bym sie zbytnio nie przywiazywal, bo sami maja niezly rozrzut kolorystyczny.

Zanegowales metode, wiec czekam na twoje rozwiazanie korekcji koloru czerwonego saturna w 2 klikach (automatyczna) - ktora latwo powtorzy niezaawansowana osoba.

(15.02.04, 01:21)Wojtek Koznowski link napisał(a):Hmmm... zauważyłem że przy włączonym powiększeniu optymalizacja głupieje... Jak jest bez przeskalowania, to wszystko w porządku, księżyc nie rusza się. Ale po włączeniu registax twierdzi że jest poprawa ("last improvement"...) a faktycznie księżyc zaczyna coraz bardziej "tańczyć" i jest gorzej niż na początku. :o Ale jak wyłączyłem resize i przerobiłem klatki jeszcze raz to efekt końcowy dostałem identyczny, nie widzę różnicy... :Smile Registax w najnowszej wersji 2.1.13.0

Rzeczywiście przy wykorzystaniu opcji resamplingu finalny efekt może wyglądać gorzej, ale dużo zależy od wybranego schematu realizacji (od Bell do Mitchell). Warto poeksperymentować.

Smile Smile Smile

A my czekamy na kolejną pokazówkę pt. "Jak sobie radzić z Jowiszem" Ashtree.

Smile Smile Smile

Re:Obróbka astrofoto - MichalW - 15.02.04

Coś takiego :
[Obrazek: jowisz2.jpg]

Wydaje mi się, że rejestrowany materiał jest zdecydowanie za jasny, po złożeniu w Registax-ie, trzeba mocno walczyć z gamma, aby miało to ręce i nogi, a efekt jest i tak daleki od doskonałości... Tongue

pozdrawiam

PS Oczywiście można wyciągnąć więcej, ale związane jest to oczywiście ze wzrostem "ziarnistości" obrazu, a tego wręcz nienawidzę >Sad

(15.02.04, 11:13)MichalW link napisał(a):Coś takiego :

.............................................................

Wydaje mi się, że rejestrowany materiał jest zdecydowanie za jasny, po złożeniu w Registax-ie, trzeba mocno walczyć z gamma, aby miało to ręce i nogi, a efekt jest i tak daleki od doskonałości... Tongue

pozdrawiam

PS Oczywiście można wyciągnąć więcej, ale związane jest to oczywiście ze wzrostem "ziarnistości" obrazu, a tego wręcz nienawidzę >Sad

Podzielam Twoją opinię w tym sensie, że z wynikiem trzeba powalczyć ;D. Jednak każde obniżenie poziomu sygnału podczas jego rejestracji powoduje "spłaszczenie" dynamiki i jeszcze bardziej niekorzystny efekt w odniesieniu do finalnego obrazu. Vesta oferuje tylko 255 poziomów w każdej składowej barwy i "pociągniecie" suwaczka w dół oznacza, że z części z nich dobrowolnie rezygnujemy Sad. Na szczęście "Twój" Jowisz dowodzi, że z zasygnalizowanym problemem można sobie poradzić ;D.

Gratulacje Smile Smile Smile