Astronomia Amatorska - astro4u.net
Obróbka astrofoto - Wersja do druku

+- Astronomia Amatorska - astro4u.net (https://astro4u.net/forum)
+-- Dział: ASTROFOTOGRAFIA i ASTROSZKICE (https://astro4u.net/forum/forumdisplay.php?fid=7)
+--- Dział: Szkoła astrofotografii (https://astro4u.net/forum/forumdisplay.php?fid=33)
+--- Wątek: Obróbka astrofoto (/showthread.php?tid=1672)

Re:Obróbka astrofoto - Alkor - 13.02.04

Mateusz_S:

Róznica w wersji programu wynikła z problemów jakie napotkałem podczas uzywania Regustax 1 (część funkcji zwyczajnie wieszała komputer Sad ) Jednak mimo przeszkód udało mi się dokończyć jowisza.
Kiedy próbowałem powtórzyć obróbke Jowisza w v2.0 (który moim zdaniem jest szybszy) efekt nie był już taki zadowalający więc postanowiłem zostawić to jak jest. W moim przypadku uzyskany wynik jest czysto losowy, mam nadzieje ze kiedys uzyskam większą powtarzalnośc.

Pozwoliłem sobie zadać Ci to pytanie, bo sam niekiedy odnoszę wrażenie, że wyniki otrzymywane przy wykorzystaniu obydwu wesji są istotnie różne ;D

Smile Smile Smile

(13.02.04, 21:45)piotrko link napisał(a):Obawiam się, że jeszcze zbyt mało wiem o obróbce astrofoto, żeby w pełni skorzystać z Twoich arcyciekawych sugestii. :-\
Niemniej jednak, jeśli kiedyś rozszerzysz swoją witrynę o dział "Astrophoto for Dummies", na pewno zostanę stałym bywalcem. Wink

Sam wiele się nauczyłem "ciągnąc" ten wątek, a każda nadesłana fotka stanowi dla mnie źródło nowych inspiracji. W sumie ja sam i większość z nas to początkujący, którym jeszcze wiele brakuje do poziomu mistrzów o czym można się przekonać oglądając ich dzieła. Na razie nie odważyłbym się nikomu udzielać stanowczych porad - wolę uważnie patrzeć na osiągnięcia innych.

Serdecznie pozdrawiam Smile Smile Smile

Re:Obróbka astrofoto - Togal - 13.02.04

Alkor, troszkę pomęczyłem Twojego Kopernika i widzę, że sporo muszę się jeszcze nauczyć.

[Obrazek: moon1.jpg]

Właśnie powyżej wyłożyłem swoje credo na temat przepływu wiedzy podczas zabaw takich w jakich uczestniczymy, co zwalnia mnie od bardziej szczegółowych dywagacji ;D. Można tylko dodać, że to "ćwiczenie czyni mistrza" ;D ;D

Kopernik wyszedł Ci niczego sobie, nie podejrzewałem nawet, że w skromniutkiej Veście drzemie taki potencjał Wink A tak zupełnie serio fota, że mózg staje w poprzek ;D ;D ;D. Nie mogę się napatrzeć.

Smile Smile Smile

Re:Obróbka astrofoto - Togal - 13.02.04

oops! Pomyliłem linki :o Miało być tak:

[Obrazek: moon_alkor.jpg]

To wyżej to nie z Vesty. W życiu nie miałem webkamerki w ręku.

O rany, jestem pod wrażeniem :o. Musisz chyba trenować obróbkę po nocach Wink - zupełny odlot.

Smile Smile Smile

P.S. A co do pierwszej foty - właśnie coś takiego podejrzewałem, ale nie śmiałem tego mówić głośno.

Re:Obróbka astrofoto - Mateusz_S - 14.02.04

Pomęczyłem troche słoneczko 8) Nie wiem skąd wzieła sie ta dziwna ramka, finalnie jednak zostawiłem bo przypomina troszke oprawke ;D

Registax v2.0; - Gimp: regulowałem troszke levels + blur

[Obrazek: slonko.jpg]

Chyba nie dokładnie o to mi chodziło , ale przy odrobinie wyobrażni może i jakieś granulki się wypatrzy Wink

Re:Obróbka astrofoto - Alkor - 14.02.04

Wyszło niczego sobie - szczere gratulacje ;D, bo ziarnistość powierzchni jest doskonale widoczna. Ramka powstaje w procesach, w których wartość każdego piksela jest modyfikowana w zależności od stanu jego sąsiadów - dla skrajnych nie daje się tego zrobić, bo są w większym lub mniejszym stopniu "sieroce".

Smile Smile Smile

P.S. Mógłbyś powiedzieć czym jest wspomniany przez Ciebie Gimp ???

Re:Obróbka astrofoto - Janusz_P. - 14.02.04

Czy o takiej ziarnistości mowa???
To rzeczywiście granulacja bo wychodzi nawet na fotkach z MTO przy lepszym seeingu. Pojedyńcza klatka tylko ze skorygowanym RGB o rozmiarze forumowskim 8)

[Obrazek: sl_veb.jpg]

[Obrazek: sl_veb_obr.jpg]
A tak wygląda po ustawieniu Levels i lekkim Unsharp Mask 8)

Dla koneserów oryginału pełny obraz bez kompresji o wadze prawie 4MB tutaj:
http://www.astrokrak.pl/Foty/sl.jpg

MTO-11CA, okular projekcyjny Scopetronix 18mm, CP-4500-zoom optyczny 4x, filtr słoneczny szklany M116x1
Ta pierścieniowa plama po lewej dała kilka dni po uwiecznieniu jej na tym zdjęciu będąc już na krawędzi tarczy największy wybuch chromosferyczny w historii badań plazmy słonecznej, wybuch jądrowy na powierzchni Słońca miał średnicę 2 Jowiszów i energię wystarczajacą do rozsadzenia Jowisza w gwiezdny pył 8)

Re:Obróbka astrofoto - Alkor - 14.02.04

Podsumowaniem naszej dotychczasowej działalności są statystyki pobrań plików z serwera. Przedstawiają sie one następująco:

Jowisz - 74
Saturn - 33
Mars - 32
Ksieżyc - 21
Słońce - 12
Wenus - 10

Wnioski nasuwają się same, w związku z czym na rozgrzewkę przed DS'ami Jowisz po raz drugi:

Tym razem jest to rejestracja zrealizowana przy dobrym seeingu (670/1000) w styczniu zeszłego roku, która pozwala rozwinąć skrzydła i pokazać klasę ;D ;D ;D.

Z wielką niecierpliwością oczekuję wyników.

Alkor Smile Smile Smile