Astronomia Amatorska - astro4u.net
Obróbka astrofoto - Wersja do druku

+- Astronomia Amatorska - astro4u.net (https://astro4u.net/forum)
+-- Dział: ASTROFOTOGRAFIA i ASTROSZKICE (https://astro4u.net/forum/forumdisplay.php?fid=7)
+--- Dział: Szkoła astrofotografii (https://astro4u.net/forum/forumdisplay.php?fid=33)
+--- Wątek: Obróbka astrofoto (/showthread.php?tid=1672)

Re:Obróbka astrofoto - jureq - 13.02.04

A propos "dobrych rad" udzielanych przez niektórych...
Np. kolory - ktoś wczesniej zarzucał forumowiczom prezentującym efekty swoich "stacko-processingowych" zabiegów, że fałszują kolory:
cyt."...W zasadzie wszyscy pokazali wielki kunszt. Mam jedynie uwage do tego, co wyprawiacie z kolorami Postanowilem zdradzic jedna z podstaw warsztatowych - czyli odzyskanie w miare prawdziwego koloru. Przy saturnie jest to wyjatkowo proste poniewac na pasie znajduje sie neutralny kolor, bliski bieli. Konkretnie tuz przy przerwie cassiniego od wew. strony (najjasniejszy). Na zdjeciu micro tutorialik - mysle, ze przyda sie na przyszlosc i nie bedzie was juz taki buraczkowy kolor przerazal, bo wbrew pozorom, tam jest pelna informacja o kolorze, ale balans bieli jest w "kosmosie"... ".
Sięgnąłem do bazy zdjęć JPL (Jet Propulsion Laboratory) i znalazłe zdjęcie z HST przedstawiajace Saturna w :
[Obrazek: PIA03162_modest.jpg]
obejrzałem wiele innych i nigdzie nie znalazłem bieli przy Cassinim Tongue
Jowisz z sondy Cassini:
[Obrazek: PIA02873_modest.jpg]
kolor na jasnych pasach chmur jest kremowy, błękitny ale raczej nie biały...
Moja propozycja - looknąć na zdjęcia z Hubbla, sond, teleskopów naziemnych i na ich podstawie korygować kolory, a nie przyjmować w ciemno, ze coś ma być białe... :'(

Pozdrawiam,
Jurek

Re:Obróbka astrofoto - Mateusz_S - 13.02.04

Oto i planetki:

[Obrazek: mars.jpg]
[Obrazek: jow.jpg]
[Obrazek: saturn.jpg]

Mars i Saturn: Registax v2.0, Jowisz: Registax v1.1
Reszte pozostawiam bez komentarza.

Re:Obróbka astrofoto - Alkor - 13.02.04

(13.02.04, 00:04)jureq link napisał(a):A propos "dobrych rad" udzielanych przez niektórych...
Np. kolory - ktoś wczesniej zarzucał forumowiczom prezentującym efekty swoich "stacko-processingowych" zabiegów, że fałszują kolory:
cyt."...W zasadzie wszyscy pokazali wielki kunszt. Mam jedynie uwage do tego, co wyprawiacie z kolorami Postanowilem zdradzic jedna z podstaw warsztatowych - czyli odzyskanie w miare prawdziwego koloru. Przy saturnie jest to wyjatkowo proste poniewac na pasie znajduje sie neutralny kolor, bliski bieli. Konkretnie tuz przy przerwie cassiniego od wew. strony (najjasniejszy). Na zdjeciu micro tutorialik - mysle, ze przyda sie na przyszlosc i nie bedzie was juz taki buraczkowy kolor przerazal, bo wbrew pozorom, tam jest pelna informacja o kolorze, ale balans bieli jest w "kosmosie"... ".
Sięgnąłem do bazy zdjęć JPL (Jet Propulsion Laboratory) i znalazłe zdjęcie z HST przedstawiajace Saturna :

.......................................................

obejrzałem wiele innych i nigdzie nie znalazłem bieli przy Cassinim
Jowisz z sondy Cassini:

...................................................................................................

kolor na jasnych pasach chmur jest kremowy, błękitny ale raczej nie biały...
Moja propozycja - looknąć na zdjęcia z Hubbla, sond, teleskopów naziemnych i na ich podstawie korygować kolory, a nie przyjmować w ciemno, ze coś ma być białe... :'(

Pozdrawiam,
Jurek

Wybacz jureq, ale mógłbym się całkowicie z Tobą zgodzić tylko, jeśli Twoja wypowiedź ograniczyłaby się do ostatniego zdania (no oczywiście + zdjęcia, ale to już zupełnie inna sprawa). Powody są następujące:

Uwaga o "wyprawianiu" rozmaitych rzeczy z kolorami miała sens, co sam przyznajesz, proponując tylko inne źródło danych do odzyskania ich gamy. To wady procesu rejestracji sprawiły, że mechaniczne potraktowanie fotek Registaxem dawało np. landrynkowy efekt w stosunku do Saturna.

Przedstawiona propozycja dotyczy jak czytamy: "odzyskania w miare prawdziwego koloru" - autor nie twierdzi więc, że jego koncepcja stanowi idealne rozwiązanie, a jedynie sugeruje by ją wykorzystać. Nawiasem mówiąć od chwili, gdy tutorial się pojawił, kwestia dobierania kolorów zdecydowanie "zeszła z tapety".

W efekcie pragnąłbym ponownie pozdrowić tak Ashtree, któremu dziękuję za twórczy wkład w naszą wspólną zabawę ;D, jak i Ciebie, bo choć osiągnąłeś wspaniały wynik w obróbce planet nie spocząłeś na laurach i ciągle poszukujesz metod ulepszenia własnych wyników ;D.

Oczekujemy rzecz jasna "postawienia kropki nad i", tj. autorskiej prezentacji zastosowanej metody w praktyce - przedstawienia własnego tutorialu.

Pozdrowienia Smile Smile Smile

P.S. Uwaga do wszystkich: zdjęcie "buraczka" ze zdjęć plam słonecznych jest również możliwe i to na wiele sposobów.

(13.02.04, 01:55)Mateusz_S link napisał(a):Oto i planetki:

...............................................

Mars i Saturn: Registax v2.0, Jowisz: Registax v1.1
Reszte pozostawiam bez komentarza.

Moje gratulacje ;D. Jak widzisz nie taki diabeł straszny .... stąd czasem dobrze bez kompleksów wziąć byka z rogi ;D ;D ;D

P.S. Ciekawi mnie to zróżnicowanie wersji Registaxa - możesz coś na ten temat powiedzieć ???

Smile Smile Smile

Re:Obróbka astrofoto - jureq - 13.02.04

Moja uwaga dotyczyła TYLKO i WYŁACZNIE bieli, a nie tutorialiku, który zaproponował Ashtree, jeżeli ktoś poczuł się urażony to przepraszam (cytując po prostu wkleiłem cały text). Skad wzięła się moja uwaga ? Jakiś czas temu na forum toczyła się dyskusja n/t co jest wyciąganiem szczegółów z obrazu, a co już jego przekształceniem (tu kolorowaniem). Ale jest to wybitnie subiektywna ocena - po prostu uważam, że nie powinno się przyjmować, że coś jest białe jak można sprawdzić jakie jest...
Pozdrawiam,
Jurek

Re:Obróbka astrofoto - piotrko - 13.02.04

Słońce, Słoneczko wystaw pyska:

[Obrazek: sunpsp.jpg]

(13.02.04, 19:38)jureq link napisał(a):Moja uwaga dotyczyła TYLKO i WYŁACZNIE bieli, a nie tutorialiku, który zaproponował Ashtree, jeżeli ktoś poczuł się urażony to przepraszam (cytując po prostu wkleiłem cały text). Skad wzięła się moja uwaga ? Jakiś czas temu na forum toczyła się dyskusja n/t co jest wyciąganiem szczegółów z obrazu, a co już jego przekształceniem (tu kolorowaniem). Ale jest to wybitnie subiektywna ocena - po prostu uważam, że nie powinno się przyjmować, że coś jest białe jak można sprawdzić jakie jest...
Pozdrawiam,
Jurek

E tam, nikogo mam nadzieję nie obraziłeś ;D, a i ja nie miałem intencji wytykania Ci błędów. Mój post był jedynie prezentacją własnych poglądów, w myśl których cała imprezka ma służyć nam wszystkim, tak aby początkujący mogli uczyć się od najlepszych. Miło patrząc na Twoje dzieła stwierdzić, że też do nich (najlepszych) należysz ;D

Smile Smile Smile

P.S. Mam nadzieję, że tutorialik już w drodze

(13.02.04, 19:42)piotrko link napisał(a):Słońce, Słoneczko wystaw pyska:

....................................................

Świetnie wywabiłeś "buraczka" i jak widzę zaszalałeś z wygładzarką. A gdyby tak spróbować pokazać, że powierzchnia naszej gwiazdki cierpi na granulację, a plamy mają mocno postrzępione brzegi ???

Smile Smile Smile

P.S. Obrókę finalną Słońca dobrze robi się na negatywie, a potem wystarczy powrócić do pierwotnej postaci.

Re:Obróbka astrofoto - Mateusz_S - 13.02.04

Cytat:P.S. Ciekawi mnie to zróżnicowanie wersji Registaxa - możesz coś na ten temat powiedzieć

Róznica w wersji programu wynikła z problebmów jakie napotkałem podczas uzywania Regustax 1 (część funkcji zwyczajnie wieszała komputer Sad ) Jednak mimo przeszkód udało mi się dokończyć jowisza.
Kiedy próbowałem powtórzyć obróbke Jowisza w v2.0 (który moim zdaniem jest szybszy) efekt nie był już taki zadowalający więc postanowiłem zostawić to jak jest. W moim przypadku uzyskany wynik jest czysto losowy, mam nadzieje ze kiedys uzyskam większą powtarzalnośc.

Re:Obróbka astrofoto - piotrko - 13.02.04

(13.02.04, 20:29)Alkor link napisał(a):Świetnie wywabiłeś "buraczka" i jak widzę zaszalałeś z wygładzarką. A gdyby tak spróbować pokazać, że powierzchnia naszej gwiazdki cierpi na granulację, a plamy mają mocno postrzępione brzegi ???
(...)
P.S. Obrókę finalną Słońca dobrze robi się na negatywie, a potem wystarczy powrócić do pierwotnej postaci.

Obawiam się, że jeszcze zbyt mało wiem o obróbce astrofoto, żeby w pełni skorzystać z Twoich arcyciekawych sugestii. :-\
Niemniej jednak, jeśli kiedyś rozszerzysz swoją witrynę o dział "Astrophoto for Dummies", na pewno zostanę stałym bywalcem. Wink