Astronomia Amatorska - astro4u.net
Obróbka astrofoto - Wersja do druku

+- Astronomia Amatorska - astro4u.net (https://astro4u.net/forum)
+-- Dział: ASTROFOTOGRAFIA i ASTROSZKICE (https://astro4u.net/forum/forumdisplay.php?fid=7)
+--- Dział: Szkoła astrofotografii (https://astro4u.net/forum/forumdisplay.php?fid=33)
+--- Wątek: Obróbka astrofoto (/showthread.php?tid=1672)

Re:Obróbka astrofoto - Koza - 08.02.04

Fotkę załączyłem 2 strony temu Wink A to były owe szczegóły, niestety byłem w pośpiechu i nie mogłem wtedy dłuższego posta wyprodukować Smile
A tak dla przypomnienia, to rezultat był taki:

[Obrazek: marsidlo_done.JPG]

Re:Obróbka astrofoto - Alkor - 08.02.04

Musiałem Wojtku ją przeoczyć - najmocniej przepraszam ;D, a teraz do rzeczy - wydaje się, że mimo wszystko składniki się nieco "rozjechały" przestrzennie. A gdyby tak spróbować składania ręcznego ??? Ale generalnie jest nieźle - widać, choć mgliście szczegóły powierzchni ;D

Smile Smile Smile

Re:Obróbka astrofoto - michau - 08.02.04

(08.02.04, 17:50)Alkor link napisał(a):widać, choć mgliście szczegóły powierzchni ;D
Może to burza pyłowa ??? Wink ;D

Re:Obróbka astrofoto - Alkor - 09.02.04

Witam Kolegów,

Ponieważ dopływ świeżych obrazków ustał, czas na wstępne podsumowanie naszej zabawy, której zasięg określają statystyki serwera strony źródłowej - plik z Jowiszem pobrało ok 40 uczestników, Saturnem i Marsem zainteresowało się po ok. 20.

Wydaje się, że na ostateczny wynik decydujący wpływ miały następujące czynniki:

Seeing w chwili rejestracji materiału wyjściowego - wszystkie sesje odbywały się w warunkach krajowych (a nie np. w Arizonie albo Chile) i były realizowane z balkonu. W tych warunkach prowadzi obserwacje znaczna część nas i stąd wydają się one reprezentatywne. Jednak sposób traktowania udostępnionych materiałów był dowolny, w szczególności można było dokonać powtórnej selekcji klatek, wybierając te zdaniem uczestnika najlepsze.

Wykorzystana kamera (Vesta) - nasza bogini jest kapryśną damą narzucającą kolorystykę odwzorowania zależną od własnych humorów, a ponadto realizuje kodowanie z rozdzielczością bitową tylko 8 bitów/ próbkę (dobra kamera oferuje przynajmniej 12). Negatywami są również duży szum przetwornika CCD oraz kodowania.

Oprogramowanie (Registax) - z niejasnych powodów wynik składania posiada znacznie podniesioną jasność w stosunku do średniej klatek wyjściowych. Zmusza to do ustawiania w procesie rejestracji małego poziomu sygnału, co znacząco pogarsza stosunek sygnału do szumu. Przetwarzanie finalne realizujemy posługując się szeroką gamą oprogramowania. Niektórzy poprzestawali na Registaxsie, inni w fazie tuningu zdjęć stosowali edytory ogólnego przeznaczenia, nikt natomiast nie anonsował użycia specjalizowanych procesorów zdjęć astro.

Preferencje i przyzwyczajenia osobiste uczestników - część z parających się obróbką zdjęć astro od dłuższego czasu zgłaszała rozmaite zastrzeżenia uniemożliwiające rzekomo uzyskanie dobrych rezultatów. Natomiast przystępujący do zabawy"z marszu" nie podnosili kwestii związanych z jakością materiału i o dziwo uzyskiwali często wyniki lepsze od "starej gwardii". Będziemy ich odtąd nazywali "młodymi wilkami".

Uwzględniając powyższe uwarunkowania, celowym wydaje się przekazanie wszystkim uczestnikom następujących wskazówek:

Obrazy o małych rozmiarach warto przed obróbką resamplować do większych (w nowszych wersjach Registaxa kilka opcji resamplingu jest dostępnych w etapach końcowych). Jeśli wynik użytych przekształceń wygląda korzystnie, będzie jeszcze lepszy po powrocie od oryginalnego formatu.

Ustawienie ostrości suwakami przekształcenia falkowego (ang. wavelet) w Registaxie musi być realizowane tym ostrożniej im z mniejszej ilości klatek dokonano stackowania. Nie warto maksymalizować efektu, bo jednocześnie wzrasta ziarnistość obrazu, z którą jak wygląda nie wszyscy potrafią sobie dobrze radzić.

Jeśli uzyskany wynik finalny nie przystaje do oczekiwań, całość obróbki warto powtórzyć od miejsca, w którym jak podejrzewamy rozpoczęły się kłopoty. Warto zatem zachowywać oryginalne nagranie oraz osobne pliki po każdym z etapów pośrednich.

Szczególnie ostatnia z przedstawionych wskazówek wydaje się istotna, ponieważ wiekszość rezygnowała po realizacji pojedynczej próby, choć od reguły tej są oczywiście i wyjątki.

W kwestii udostępnionych materiałów jestem Kolegom winien nastepujące wyjaśnienia:

Jowisz - klatki stanowią fragment rejestracji wykonanej w czasie ponad 8 min. Ze względu na szybką rotację planety i ruch orbitalny Io nie powinno się ich w zasadzie stackować razem, z uwagi na występowanie przesunięć. Na kwestię tą należy zwrócić uwagę przy realizacji własnych działań - nie wolno bezpośrednio składać ramek rejestrowanych w przedziałach czasu dłuższych od ok. 2 minut.

Saturn - tu pozwoliłem sobie na swego rodzaju dowcip oferując do pobrania ramki z sesji, która stała się podstawą realizacji zdjęcia zamieszczonego w wątku "Saturn". Liczyłem, że może komuś uda się "wycisnąć" z nich Enckego, ale nasłuchałem się jedynie narzekań, które ustały dopiero po publikacji tutorialu przez Ashtree.

Ponieważ część oficjalną mamy już za sobą, pozostaje tylko pogratulować:

Bielackowi - za szybką i pozbawioną koniunkturalizmu reakcję oraz efekty potwierdzające, że stara gwardia trzyma się mocno.
Wojtkowi Koznowskiemu - za prezentację swoich pierwszych dokonań, które będą z pewnością owocować coraz lepszymi efektami w przyszłości.
emde - za chłodny profesjonalizm i obiektywizm w prezentacji własnych wyników.
papatkiemu - za uczestnictwo ustalające wszystkim pewien punkt odniesienia.
jureq'owi - za perfekcyjne opanowanie narzędzi programowych i godne uznania wyniki.
Malek'owi - za skuteczność oraz dążenie do perfekcjonizmu, a także dyskusję poszerzającą kontekst.
Togalowi - za doskonały efekt znamionujący "planetarny" talent, którego szkoda zmarnować.
Ashtree - za perfekcyjne rezultaty oraz wysiłek włożony w opracowanie cennego tutorialu i merytoryczne wspomaganie uczestników swoją wiedzą.
MichalW - za uzyskany wynik osiągnięty z wykorzystaniem standardowych narzędzi.
piotrko - za doskonałe rezultaty, dowcip oraz kompleksowy opis użytych technik.
ElCapitano - za rozrywkowy przerywnik.
michau'owi - za bardzo dobre, wyróżniające się efekty.

Ponadto, w imieniu wszystkich uczestników naszej zabawy wyrażam podziękowanie wszystkim, którzy nie wzięli w niej bezpośredniego udziału, ale swymi zgłaszanymi "na gorąco" komentarzami dopingowali nas do wzmożenia wysiłków.

Jeśli ktoś z uczestników uzna to za stosowne, może umieścić własne produkcje na swojej stronie www i (lub) wykorzystywać je w inny sposób, nie zapominając wszakże o dodaniu opisu wskazującego, że materiał wyjściowy otrzymano teleskopem o innych parametrach niż posiadany (wymienianie mojego nazwiska nie jest wymagane).

Łączę serdeczne pozdrowienia ;D

Alkor /-/

Re:Obróbka astrofoto - Janusz_P. - 09.02.04

Listę uczestników tej edukacyjnej zabawy w takim razie już znamy ale gdzie ten przetworzony materiał, chcemy tych foooooooottrttteeeekkkkk w jednym miejscu i czasie bo diabli nam wezmą cały aspekt dydaktyczny tego przedsięwzięcia ;D ;D ;D

Re:Obróbka astrofoto - HAMAL - 09.02.04

piotrko, nowa fota wypas Big Grin

Spoko Janusz - co prawda podsumowałem rzecz całą ale wstępnie - być może ktoś zechce jeszcze dosłać coś nowego albo poprawki i wtedy zestawi się odpowiednie tableau z odpowiednim opisem.

Pozdrawiam ;D

Re:Obróbka astrofoto - Janusz_P. - 09.02.04

Wtedy zrobisz najwyżej odpowiednie poprawki czy dodatki a foty dawaj od ręki bo z braku pogody powariujemy tu zaraz :o :Smile ???

(09.02.04, 12:46)Janusz_ P. link napisał(a):Wtedy zrobisz najwyżej odpowiednie poprawki czy dodatki a foty dawaj od ręki bo z braku pogody powariujemy tu zaraz :o :Smile ???

Przejrzyj sobie na razie cały wątek strona po stronie - toż to dramaturgia jak w najlepszym filmie sensacyjnym. Albo jeszcze lepiej przejmij pałeczkę i osobiście zaproponuj coś na główną kolumnę.

;D ;D ;D

Re:Obróbka astrofoto - piotrko - 09.02.04

Alkor, zajrzałem ponownie do Twojej fotki z wątku "Saturn". :o
Teraz dopiero widzę jak dałeś czadu z obróbką!