Astronomia Amatorska - astro4u.net
Obróbka astrofoto - Wersja do druku

+- Astronomia Amatorska - astro4u.net (https://astro4u.net/forum)
+-- Dział: ASTROFOTOGRAFIA i ASTROSZKICE (https://astro4u.net/forum/forumdisplay.php?fid=7)
+--- Dział: Szkoła astrofotografii (https://astro4u.net/forum/forumdisplay.php?fid=33)
+--- Wątek: Obróbka astrofoto (/showthread.php?tid=1672)

Re:Obróbka astrofoto - CDev - 08.02.04

Czytajcie dokładnie, a znajdziecie ;D ;D ;D

Re:Obróbka astrofoto - piotrko - 08.02.04

Mars jest chyba najtrudniejszy, nie uważacie?
Jak na razie wyszło mi tyle i koncept mi się wyczerpał.

[Obrazek: Mars1psp.jpg]

Użyłem tylko dwóch warstw:
4:1 - 18.6
5:1 - 36.7

Re:Obróbka astrofoto - michau - 08.02.04

(08.02.04, 11:49)Alkor link napisał(a):Dobry wynik michau - są właściwe kolorki i dużo detali ;D Może napiszesz nam coś o technice obróbki ???

Smile Smile Smile
No więc jak to robię: Smile
-najpierw stack(to jasne) i wyostrzanie(w przypadku Marsa ostatnie suwaki,jupek środkowe,a Saturn tylko pierwszy)Nigdy nie przegginać z wyostrzaniem (!)
-potem Fotoszop:
1.Zmniejszenie nasycenia i jasności niebieskiego i czerwonego żeby pozbyć się kolorowej obwódki
2.Zmniejszenie jasności obrazka,zwiększenie kontrastu
3.Balans kolorów(tu można sobie zmieniać kolorki jak się komu podobaSmile )
4.Zapisać obrazek jako 1Smile
5.Zmniejszyć krzywe tonalne,zapisac jako 2 Big Grin
6.W obrazku 1 zwiększyć nieco krzywe i jasność,zapisac jako 3 Wink
7.Zestackować 1,2 i 3
8.Git obrazek nam wychodzi ;D

Re:Obróbka astrofoto - Alkor - 08.02.04

(08.02.04, 14:13)piotrko link napisał(a):Mars jest chyba najtrudniejszy, nie uważacie?
Jak na razie wyszło mi tyle i koncept mi się wyczerpał.

.......................................................................................

Użyłem tylko dwóch warstw:
4:1 - 18.6
5:1 - 36.7

Szczególy (o ile to było możliwe na podstawie rejestracji) wyszły wyraziście, a więc jest prawie wszystko czego trzeba. Kolorek jest rzeczą drugorzędną, choć dla efektu niezbędną.

Gratulacje piotrko - we wszystkich trzech przypadkach dobra robota ;D

Smile Smile Smile

Re:Obróbka astrofoto - piotrko - 08.02.04

Dzięki Alkor, przede wszystkim za dwie rzeczy:
1. za to, że zechciałeś podzielić się z nami nagranym przez Ciebie materiałem. To trochę tak, jakbym przez chwilę miał nie 100mm TAL-a, ale 14'' lustro! Big Grin
Poza tym mozliwość podpatrzenia tego jak wyglądają owoce pracy innych kolegów nad tym samym materiałem, to rzecz trudna do przecenienia.
2. Za dobre słowo. Wink

A ja cieszę się, że Ci się podobało:

Ad. 1. Nie bardzo mogę udostępniać posiadany sprzęt pozostałym kolegom (chyba, że z Wa-wy i okolic) Sad, więc choćby w ten sposób staram się pomóc w zdobywaniu wiedzy. Traktuję to jako swój obowiązek.

Ad. 2. To realna ocena Twojego rzeczywistego wysiłku. Wykonałeś naprawdę świetną robotę ;D

Smile Smile Smile

Re:Obróbka astrofoto - Koza - 08.02.04

Na Marsie nie umiem wyciągnąć tylu detali, ale może komuś innemu się uda. Wink :Smile

W każdym razie ja zrobiłem trochę inaczej, najpierw Marsa potraktowałem k3ccd, ale tylko allign i stack. Wynik zapisałem do .fit'a 32-bit, po czym otworzyłem go w registaxie.

Teraz są 3 "klatki", ale każda z innego kanału. Za referencyjną wybrałem "zieloną" - jest najbardziej okrągła. Stackujemy, registax ładnie usuwa kolorki z góry i z dołu.
Potem standartowa obróbka, tu pole do popisu dla was, mi mars nie wychodzi, zawsze ma mało szczegółów :Smile

Mi wylazł jeszcze brzydki jasny brzeg, to go potem w Photoshopie pojechałem "palcem" do rozmazywania Wink W PSP też chyba jest takie narzędzie...

A możesz Wojtku załączyć fotkę - pewnie wszyscy z przyjemnością ją obejrzą ;D

Smile Smile Smile

Re:Obróbka astrofoto - HAMAL - 08.02.04

(08.02.04, 14:43)michau link napisał(a):No więc jak to robię: Smile
-najpierw stack(to jasne) i wyostrzanie(w przypadku Marsa ostatnie suwaki,jupek środkowe,a Saturn tylko pierwszy)Nigdy nie przegginać z wyostrzaniem (!)
-potem Fotoszop:
1.Zmniejszenie nasycenia i jasności niebieskiego i czerwonego żeby pozbyć się kolorowej obwódki
2.Zmniejszenie jasności obrazka,zwiększenie kontrastu
3.Balans kolorów(tu można sobie zmieniać kolorki jak się komu podobaSmile )
4.Zapisać obrazek jako 1Smile
5.Zmniejszyć krzywe tonalne,zapisac jako 2 Big Grin
6.W obrazku 1 zwiększyć nieco krzywe i jasność,zapisac jako 3 Wink
7.Zestackować 1,2 i 3
8.Git obrazek nam wychodzi ;D

Oświeciłeś wielu nieoświeconych Big Grin

Re:Obróbka astrofoto - malek - 08.02.04

Wkurzyłem się niemało Wink Ponowna próba:

[Obrazek: normal_jowisz%2Bsaturn_alkora.jpg]

Nie mam PS więc posłużyłem się Gimpem, w sumie to tylko bawiłem się poziomami i troche nasyceniem barw. Efekt znacznie lepszy niż wcześniej Smile Dzięki Jesion za objaśnienie tematu.

pozdro!