Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Nikon 12x50 vs SkyMaster 15x70
Hej.

Od dłuższego czasu używam Nikona Action 12x50 i jestem z niego zadowolony. Bardzo fajnie się sprawuje, fajna jakość wykonania i wrażenia z obserwacji również. Był to mój pierwszy sprzęt w ogóle do astro (niecały rok temu "debiutowałem" Smile ). Świadomość urosła i pojawiła się potrzeba czegoś z szerszym polem widzenia. Kupiłem znowu Nikona Action 8x40. Nie miałem okazji porządniej nim powalczyć ale z pierwszych obserwacji wynika, że niewiele ustępuję "dwunastce" - co mnie zdziwiło to rozdzielenie "z ręki" Sheliaka.

Sedno:
Zastanawiam się teraz nad SkyMasterem 15x70 - czy dokupić jako kolejny sprzęt w arsenale, czy wymienić moją dwunastkę na niego? Wiele się naczytałem o tym SM i rozumiem, że na pewno nie będzie to ta sama jakość wykonania ani ogólne wrażenie porządności. Jednak apertura 70mm zapewnia praktycznie dwukrotnie więcej światła (dodatkowo trochę większe powiększenie). I to jest to nad czym się zastanawiam. Czy ktoś miał możliwość porównywania obu tych sprzętów i jest w stanie mi coś podpowiedzieć?

Uzupełnienie:
Zasadniczo to zbieram "pinionszka" (źle idzie - nie umiem oszczędzać wcale) na Syntę 8. Do lornetek mam statyw, który potrafi dźwignąć 20kg (i kosztował 3x tyle co Nikon 12x50!). To tak gwoli uzupełnienia obrazu.
Pozdrawiam!
Nikon 8x40 & 12x50 + statyw
Odpowiedz
Ach...

Jeszcze jedno - Nikon 16x50 vs SM 15x70... Czy sama jakość nikona jest w stanie konkurować przy mniejszej aperturze z zasięgiem SM?

PS. Tak, wychodzi na to, że jestem fanem marki...
Odpowiedz
Polecam tą stronę:
optyczne.pl
Test lornetki, którą chcesz kupić : http://www.optyczne.pl/34-Test_lornetki-...15x70.html
Na pewno więcej zobaczysz ale jakość obrazu też ma znaczenie. Ja zbierałbym na syntę 8" na giełdzie astropolis.pl widziałem za 800zł.  Wink
Celestron C8-SGT XLT Schmidt-Cassegrain
Odpowiedz
(10.06.12, 16:47)Jan link napisał(a):Ja zbierałbym na syntę 8" na giełdzie astropolis.pl widziałem za 800zł.  Wink

...zdecydowanie, dla obserwacji taka zamiana lornetek to b. mały skok w stosunku do lustra 8". Miałbyś b. dobra lornetkę i teleskop z potencjałem !

Smile

Odpowiedz
Wqwojtek,

Zdecydowanie zbieraj na teleskop! Różnica pomiędzy SkyMaster 15x70 a Nikon Action 12x50 będzie zauważalna, ale jednak niewielka. Gdyby obie lornetki miały porównywalną optykę, ta 15x70 miałaby zasięg większy o około 0.6 mag i zdolność rozdzielczą lepszą jakieś 1.25x, czyli różnica byłaby naprawdę niewielka. Nikon Action ma raczej trochę lepszą optykę, co dodatkowo nieco zniweluje tę różnicę.
Synta 8" da Ci zasięg o około 4 mag większy niż Nikon Action 12x50, a zdolność rozdzielcza przy dobrym seeingu i odpowiednich okularach będzie mniej więcej 10x lepsza w Syncie niż w tym Nikonie.
Oczywiście dobra lornetka to chyba podstawa dla niemal każdego obserwatora nieba, ale Ty już masz dobrą lornetkę (a nawet dwie).

Pozdrawiam
Piotrek
Krosno,  49°40' N   21°47' E http://piotrguzik.systempartnerski.pl/
Odpowiedz
Widzisz Piotr - o taka odpowiedź mi chodziło. Czyli między nikonem 12x50 nawet a sm 15x70 wielkiej różnicy nie będzie mówisz. To ciekawe, sądziłem że ta różnica w aperturze zrobi swoje. Ale może faktycznie nikon nadrabia jakością optyki. Zastanawiam się jeszcze czy tego mojego nikona 12 nie wymienić na sm 15 albo nikona 16...
Odpowiedz
(10.06.12, 21:49)wqwojtek link napisał(a):Widzisz Piotr - o taka odpowiedź mi chodziło. Czyli między nikonem 12x50 nawet a sm 15x70 wielkiej różnicy nie będzie mówisz. To ciekawe, sądziłem że ta różnica w aperturze zrobi swoje. Ale może faktycznie nikon nadrabia jakością optyki. Zastanawiam się jeszcze czy tego mojego nikona 12 nie wymienić na sm 15 albo nikona 16...

Tak jak pisałem, nawet gdyby optyka była dokładnie tej samej jakości, różnica pomiędzy lornetką 12x50 a 15x70 nie będzie wielka choć oczywiście da się ją zauważyć. Tym bardziej dużej różnicy nie będzie jeśli zmienisz lornetkę 12x50 na 16x50. Ja na Twoim miejscu zdecydowanie zbierałbym na coś większego.

Piotrek
Krosno,  49°40' N   21°47' E http://piotrguzik.systempartnerski.pl/
Odpowiedz
12x50 na 15x70 nie opłaca się wymieniać jak już to na 20x80.
Ale najlepiej dozbierać na tą syntę 8.  obraz w 15x70 będzie jaśniejszy ale różnica w powiększeniu nie wielka.
W syncie to powiększenie od 30x do 300x można uzyskać.
Odpowiedz
Taką przyjąłem taktykę. Zbieram na 8" i mam nadzieje długo mi na to nie zejdzie.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości