Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
mobilny teleskop do 2 tys zl
Witam, w koncu nadeszla ta chwila ze chcialbym kupic jakis wiekszy teleskop ( moj poprzedni to refraktor 60 mmBig Grin )
mieszkam teraz w Londynie, w mieszkaniu bez balkonu i  dzialki,  dlatego tez wchodzi w rachube telesko wylacznie mobilny, ktory
mogłbym zapakowac do plecaka albo torby.
Szperalem w sieci i znalazlem cos  takiego::
http://www.rothervalleyoptics.co.uk/skymax-127-synscan-az-goto-telescope_d3193.html
jest to maksutov-cassegrain o srednicy 127 mm , ta wersja jest  akuraz z napedem GOTO, taki maly dadatekSmile

jak myslicie za kase  ok 2 k zł (czyli 400 Ł) jest to przyzwoity  mobilny teleskop?

pozdrawiam
MAK 127 SLT Bresser 10x50 Smile
Odpowiedz
W zasadzie mobilna to jest lornetka do plecaka - z biegiem czasu większość podróżujących z teleskopem o tym się przekonuje. Ale powalczyć warto.... Miej jednak na uwadze, że:

- bateryjki paluszki prawdopodobnie nie zdadzą egzaminu, więc konieczny będzie pojemniejszy akumulatorek;
- musisz ze sobą zabrać niezbędne akcesoria: okulary, kątówkę, może jakieś filtry

Problem w tym, że to wszystko nie jest tak ciężkie - ale bardzo niepakowne, szczególnie statyw z głowicą alt-az ( zakładam, że jest zdejmowalna). Tuba, głowica, akumulatorek, akcesoria i termos z herbatą do dużego plecaka a statyw w ręce...

Jeśli nie zależy Ci bardzo na goto, mniej klamorów ( i kłopotów) ale więcej korzyści z obserwacji będziesz miał z tej samej optyki, ale na montażu typu AZ4

Smile

Odpowiedz
dziekuje za odpowiedz

lornetke 10x50 posiadam, ale na podmiejskim niebie niewiele przez nia  widac.
co do teleskopu mysle ze jakos doszedl  bym z nim  do podmiejskiego autobusu ,nim  dojechal  do miejskiego parku, a tam warunki do obserwacji są ciut lepsze, podroz jakoś bym przetrwalSmile

Goto fajna rzecz, ale  gdybym mial z niego zrezygnować  to wolałbym zakupic MAKa 150 plus statyw.

niestety  z normalnymi teleskopami miałem małą styczność i nie wiem jak okreslic tą granice mobilności..

Odpowiedz
(31.03.12, 22:02)cormac link napisał(a):Goto fajna rzecz, ale  gdybym mial z niego zrezygnować  to wolałbym zakupic MAKa 150 plus statyw.

...fajna i nie fajna... Big Grin Jest jednak złodziejem czasu! Ponieważ jest to alt-az goto, musisz dokładnie wypoziomować statyw - w przeciwieństwie do paralaktycznego montażu goto, któremu jest to obojętne, byle się statyw z bagażem nie przewrócił Big Grin . Musisz wgrać niebo a potem różnie to bywa z dokładnością najeżdżania na obiekt; raz lepiej, raz gorzej. Jeśli będzie gorzej, to przy tak małej aperturze i  małym polu widzenia instrumentu - i tak będziesz musiał szukać obiektu, często długo albo bezskutecznie, gdy będzie słaby ( jakieś galaktyki, mgławiczki czy gromadki kuliste...)

Ten montaż nie posiada paralaktycznego klina, więc ograniczona możliwość eksperymentowania w astro-foto a na b.krótkie czasy ekspozycji nie potrzebujesz montażu z napędem.

Nie jest moim zamiarem obrzydzać Ci goto, to też intrygująca zabawa ( najedzie dokładnie - nie najedzie  Big Grin) - ale po nasyceniu się wrażeniami możesz dojść do wniosku, że nie opłaca skórka za wyprawę.

Słusznie uważasz, że w przypadku rezygnacji z goto brałbyś 150-tkę. Jednak każdy cal apertury - to więcej
nieba !

Smile

Osobiście decydował bym się nie na MAK-a 150, ale SCT 150. Lżejszy i bardziej uniwersalny - większe pola widzenia możliwe do osiągnięcia.

Odpowiedz
Warto też dodać że go to hałasuje. Na wyższych obrotach staje się to lekko uciążliwe.  Myślę że lepiej kupić stabilniejszy statyw, ten na zdjęciu budzi wątpliwości, może stracisz na mobilności ale nic nie zastąpi ci komfortu obserwacji. A może ktoś może ci przechować teleskop? Rozwiązało by to problem z przenoszeniem. Też jak wybierałem swój teleskop kierowałem się mobilnością, na początku myślałem o 6 sct z cg-5 bez go to - 3 tyś z kawałkiem, lecz zdecydowałem się na 8 sct z go to i nie żałuję. Niektóre ciężary nosi się z radością.
Celestron C8-SGT XLT Schmidt-Cassegrain
Odpowiedz
  Hej , czytalem troche na forach opinii itd..

gdzies tam  wyczytałem ze  kompaktowe SCT maja spora kome i spora  krzywizne  pola, a MAKi posiadaja  mniejsza  krzywizne pola i zerowa kome,  ale  do  tego sa  sporo  ciemniejsze.
Aktualnie mieszkam w Londynie, i sprzet ktory chciałbym zakupic  bylby generalnie  do planet, w  tych warunkach DSy nie  beda raczej osiagalne,  tak mi sie wydaje.. za astrofoto  tez na razie nie będę  sie  bral xD,  tak  wiec  bylby  to raczej mobilny teleskop do planek.

Zbignieww  SCT przy  tej samej aperturze  co MAK  jest bodajże  co najmniej 2x droższy..

Sam  juz nie wiem...
Ten MAK 127 z  napedem Goto ma  calkiem przyzwoita cene  370 funtow.  A  bylby to teleskop na czas mieszkania w Londynie.
Jesli  przeprowadze sie kiedys do mniejszego miasta, gdzie  bede mial  swoj kawalek dzialki  wtedy  kupie sprzet docelowy.

Jan ten SCT 8 jest naprawde mobilny??

pozdro
Odpowiedz
Tymi komami i krzywiznami pola nie zawracaj sobie na tym etapie głowy ! Mam SCT6" i koma pojawia się w ostatnich 25% pola, mnie nie przeszkadza, nie obserwuję komy tylko obiekt  Big Grin

A dlaczego SCT jest droższy, w dodatku conajmniej 2x ??? Masz szczęście, że napisałeś "bodajże"  Wink

http://www.astrokrak.pl/51-tuba-optyczna-sky-watcher-bkmak150-otaw-pro-.html

http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/teleskop-celestron-c6-s-xlt-ota,d1709.html

Oczywiście, w komplecie wychodzi zazwyczaj taniej, często sprzedawcy celowo zestawiają takie setupy by sprzedać mniej chodliwy towar.

To, że ten maczek jest ciemniejszy - to żaden atut przy tak małej aperturze. Na planetach szczególnie ważna jest rozdzielczość a ta zależy od apertury ( pomijając seeing czy wady optyczne posiadanego sprzętu, na które nie mamy wpływu ).
To nieprawda, że DS-y nieosiągalne przy miejskim niebie. Będzie ich mniej osiągalnych czy słabiej będą widoczne - ale będą. Kulki, podwójne czy wielokrotne, jaśniejsze galaktyki czy mgławice.

Poza tym zauważ, że tych planet tak wiele niema... Zbliża się czas na Saturna, będzie jednak stosunkowo nisko nad horyzontem a w najbliższych latach z jego obserwacją będzie coraz gorzej. Jeszcze Wenus i właściwie znów czekanie na Jowisza. Mars malutki a do wielkiej opozycji daleko.

Zebym nie zapomniał: decyduj się z zakupem w miarę szybko, byś zdążył na tranzyt Wenus przed Słońcem 6 czerwca. Wyspy w tym czasie podobno będą bez chmurki !  Wink Big Grin Trzeba dorobić sobie filtr słoneczny i potrenować...

Wiem, że masz rozterki, każdy przez to przechodzi - ale mnie osobiście jakoś " nie siedzi" ten goto dla tak małej apertury...

Smile

Odpowiedz
Dla mnie tuba jest bardzo mobilna, w miarę lekka i po usunięciu kątówek i czasami szukacza staje się łatwo pakowna. Można potraktować ją też ja walizkę - są specjalne uchwyty do transportu (ja tak robię). Tubą się nie przejmuj, te pare cali nie robi różnicy . Gorzej z montażem (jest kanciasty i ciężki), statywem i przeciwagą 5kg, power tank (widziałem świetny akumulator do kamer - malutki i długo trzyma). Ja mieszczę się w średnim plecaku (taki do szkoły). Tubę biorę do ręki (specjalny uchwyt), Na dno plecaka wchodzi głowica montażu, potem jakaś miękka przegródka i drobne akcesoria. Statyw przywiązuje do plecaka, choć na mus można go wepchnąć ale lekko wystaje. Jednak cały ten cyrk opłaca się, wszystko jest stabilne, przy dużych planetarnych powiększeniach nawet jak dotkniesz tuby to cały obraz się trzęsie.

http://sklep.teleskopy.net/c6-sgt-xlt-advanced-goto-schmidt-cassegrain-1501500-celestron-p-3042.html?cPath=61_62_86
http://sklep.teleskopy.net/c8-sgt-2032032-advanced-gt-schmidt-cassegrain-celestron-p-588.html?cPath=61_62_86  - mój teleskop
Info o moim montażu:
montaż skomputeryzowany
baza obiektów: 40 000 zaprogramowanych obiektów, możliwość zdefiniowania 100 własnych obiektów, rozszerzone informacje o ponad 200 obiektach
napędy DC Servo z enkoderami w obu osiach
możliwość aktualizacji oprogramowania przez Internet
statyw stalowy, nogi 2" wysuwane
port AUTO GUIDE do długich ekspozycji astrofotografii
pilot: wyświetlacz ciekłokrystaliczny dwuliniowy, 16-sto znakowy; 19 podświetlanych klawiszy
pilot z portem przeznaczonym do kabla RS-232, który pozwala na sterowanie teleskopem z poziomu komputera
kompatybilny z CN16 GPS
prędkość obrotu: 3°/sec
możliwość śledzenia obiektów na półkuli północnej i południowej dzięki trybom EQ North, EQ South
procedury wyrównania: AutoAlign, 2-Star Alignment, Quick Align
dokładność oprogramowania: 24 bit, 0.08 sekundy kątowej
możliwość zasilania teleskopu z akumulatora samochodowego lub zasilacza PowerTank
waga: 19.05 kg bez przeciwagi i tuby czyli razem 30kg
Odpowiedz
dziekuje za odpowiedzi.
dzis przeprowadzilem sie w nowe miejsce i  okazalo sie ze  za domkiem jest kawalek trawnika na ktorym moglbym sie rozlozyc z teleskopemSmile oczywiscie  dalej  preferuje  cos  bardziej mobilnego ale w wersji do autaSmile

i tu moje  pytanie jak Sky-watcher 120 ED PRO Refraktor 
http://www.rothervalleyoptics.co.uk/evostar-120-ed-ds-pro-ota_d4494.html
wypada do MAKa 150  czy SCT 6  w podmiejskim niebie??  zawsze myslalem o tym refraktorkuSmile
tak wiec  wybor  teraz to :MAK 150 , SCT 6 czy refraktor 120 ED , kurde  ale  wybor!!!
Odpowiedz
Każdy system optyczny ma zalety i wady. Refraktor trochę drogi, nie potrafię doradzić ci w kwestii wyboru, ale nie zapominaj o montażu, tuba to sprawa drugorzędna, lepiej mieć średnią tubę na dobrym montażu niż świetną tubę na średnim montażu. Jak już czegoś szukasz musisz patrzeć kompletami montaż-tuba. Poza tym w zestawie taniej. Potrzebny jest też chociaż jeden dobry okular, którego nie sprzedadzą w zestawie.
Reszta to kwestia portfela.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości