Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jowisz 2012
Jest coraz niżej.

[Obrazek: Jup_16_03_2012_18_58_57_web.jpg]
NEQ6, OO UK CT8, Atik 314E, Atik 383L+
http://astronomiaamatorska.blogspot.com/
Właśnie Jowisz sobie koło Słońca wycieczkę robi. Przy okazji jakaś kometa przeleciała...
[Obrazek: current_c2small.gif]
Do zobaczenia Jowiszu nad ranem...
Teleskop TAŁ1 - Mizar, lornetka Tento 10x50, Nikon 7x50.
Teraz już końcówka sezonu „Jowisz 2012”, ale myślę, że jest to bardzo dobry czas na obserwacje tej planety, tylko, że trzeba wstawać rano. Wieczorem i późnym wieczorem jest on jeszcze nisko nad horyzontem, co sprawia, że wszystko faluje. Wystarczy wstać o 3 i jest już bardzo wysoko, a na polu jeszcze ciemno. Zauważyłem też, że teraz takie wczesne poranki są w miarę bezchmurne, a powietrze, jakieś takie spokojniejsze i bardziej przejrzyste. No i znika też zimowy, czy jesienny problem domowych kominów, które też mocno zakłócają powietrze, kiedy dymią, powodując nawet lokalny smog, nie mówiąc o cieple, jakie dostaje się do powietrza. Poza tym jest spokój, nikt nie przeszkadza, zasadniczo o tej porze nie ma się większych obowiązków, no poza jednym... za chwilę trzeba „wstawać”. Poniżej moje zdobycze z jednego poranka (9 października). A tu: www.youtube.com/watch?v=75CQz_eWqjQ jest sekwencja video tych klatek. Zdjęcie z księżycami: od lewej: Europa, Kallisto, Io.

Załączone pliki Miniatury

Piękno naukowej przygody polega na tym, że nigdy nie zabraknie dalszych znaków zapytania" (ks. M. Heller).
I to jeszcze zapomniałem:

Piękno naukowej przygody polega na tym, że nigdy nie zabraknie dalszych znaków zapytania" (ks. M. Heller).
Fajne fotki, jak również komentarz i uwagi o zaletach po-północnego focenia... Smile
Może jeszcze napiszesz, jak i czym je robiłeś + obróbka  -  może komuś się to przyda...

Smile

Dzięki za pozytywny komentarz Smile
Zdjęcia Jowisza zrobione przez teleskop Celestron Nexstar SE 6" (F=1500mm, okular 6mm). Cyfrówka Canon A1200 na adapterze (zoom optyczny ustawiony na 4x). Każde zdjęcie to filmik około 1,5min. Jpgi uzyskane przez program "Free Video to jpg Converter" i wczytane do Registax'a 6. Potem już Gimp.
Kiedyś próbowałem focić Jowisza lustrzanką (bez obiektywu) przykręcona do okularu Baader Planetarium 5mm, ale bez obiektywu (i ostatecznie zoomu) to nie ma sensu - trzeba może kiedyś spróbować kupić pierścień łączący obiektyw (poprzez gwint na filtr) z okularem, może to da lepsze efekty.

Docelowo chciałem uchwycić dłuższy przebieg Io przez tarczę Jowisza, ale płyta korekcyjna zaparowała. Czasem używam suszarki, by z tym sobie poradzić, ale byłem daleko od gniazdka... no i już było naprawdę zimno :-\
No to w końcu i ja zebrałem się żeby rozpocząć sezon. Żałuję tylko, że nie mieszkam jakieś 200 m. wyżej - mgły....
SCT 9,25, F/16, Basler-Ace. AustoStakkert2 i Fitswork.

Jeszcze dorzucę wersję "winjuposową" (składania kanałów) z tego samego materiału  i trochę inaczej obrobioną. Sam nie wiem, gdzie efekt jest lepszy.

Obie fantastyczne, ale.... pierwsza tyć za miękka, druga ostra (choć bez przesady). Może jakiś mix z przewagą drugiej? Smile
UWAŻAJ ta jednostka wraz z bandą swoich koleżków podczas czytania tego postu może przejąć kontrolę nad twoim tosterem....  + www.astrofotografia.pl + http://astrofotografia.pl/wordpress/ +
Dzięki!
Nie wiem czy o to dokładnie Ci chodziło:

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości