Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Saturn 2012
21 02 2012 , 02:06 , Wesoła , seeing 4-5/10

SCT8" , Barlow Vixen 2x , Lumenera LU 070 , 30 FPS

Castrator , AutoStakkert , Registax 5 , Astra Image RGB , PhotoFiltre

fot. CosmoSky

Załączone pliki Miniatury

Witam Januszu..

postarałeś się na lepsze, dobrze, że dodałeś tylko Barlowa 2x 
pozwoliłem się pobrać Twojego Saturna do małej zabawy, hym mini prośba, pobaw się suwaczkami , zmiejsz niebieski i będzie bardziej podkreślony Encki, a również podkreśl bardziej czerwienie bo wyjdą lekkie czerwienie z żółciami w pasach centralnych, ot tak napisałem troszkę.

Pozdrawiam, Dziadek.
Tak lekko , miekko go potraktowałem , chciałem żeby przypominał naturalny ale jak mówisz że da radę coś jeszcze wycisnąć to spóbuję Smile , a jak tam twoje zdrowie Smile
Janusz, wytłumacz laikowi, dlaczego Twój Saturn nie jest nieco ostrzejszy? Czy limituje to apertura i konieczność naciągania ogniska? Ale potwierdzam, w odbiorze (dla mnie też) sprawia wrażenie naturalnego, gdyby ubrać trochę niebieskiego, dodać czerwieni czy sepii...

Smile

Odpowiedź moim zdaniem jest prosta - Janusz nie "ciągnie" materiału ponad możliwości. Stąd delikatne i przyjemne w odbiorze fotki.

Pozdrawiam!
UWAŻAJ ta jednostka wraz z bandą swoich koleżków podczas czytania tego postu może przejąć kontrolę nad twoim tosterem....  + www.astrofotografia.pl + http://astrofotografia.pl/wordpress/ +
Wysokość planety nad horyzontem - dość niska ok 20* , większa co za tym idzie aberracja atmosferyczna wpływajaca na ostrość ( trzeba by mieć korektor - a nie mam ) , składanie RGB zawsze zmiękcza , po mimo w miarę ostrych R,G,B, seeing !!!!! , ten był 4/10 w porywach 5/10 więc dlatego wogule coś wyszło Wink , poza tym Saturn jest dużo ciemniejszy od innych planet , w moim przypadku muszę stosować filtry które dodatkowo go przyciemniają , a kamera tego nie lubi , ona lubi dostawać duuuuuuuuuużo światła na matrycę wtedy pokazuje co potrafi ( Wenus, Księżyc , Mars , Jowisz) , apertura-rożdzielczość , 8" to powiem szczerze minimum do Saturna , no chyba że malutki rozmiar typu łepka od szpilki nas nie przeraza to można i mniejszym ( ja go avikuję nawet szukaczem 7x50) , Barlow , jak jest kiepski pogorszy tylko sprawę , ja potrafię sobie wiele odmowić żeby kupić dobry sprzęt - w tym przypadku Vixen 2x ( ponoć APO) , ale obrazy daje dobre , ilość materiału na RGB , jak wiadomo Saturn też się obraca więc można kręcić 3x po 1 min , musi być odpowiedni stosunek informacji do szumu , FPS - w tym przypadkuu 30 FPS , lepsze efekty daje 60 FPS i wyżej ale z filtrami to już za ciemno dla ósemki z Barlowem 2x , jak zmniejszamy FPS gorszy seeing zaczyna psuć detal i ostrość , może być jeszcze mgiełka , cirrus one też psują detal i ostrośc , może być brak kolimacji i źle wystudzony teleskop .

To tak w skrócie , wszelkie uwagi i sugestie mile widziane.

Co udało mi się mieć :
- kolimacja 98%
- średni seeing 4/10
- w miarę przyzwoita wysokość ok 20* ( niektórzy planeciarze nie kręca poniżej 40*)
- średnią ilość światła 30FPS
- 3x 3000 klatek z czego na RGB poszło 3000
-słabe umiejetnośi obróbki
-8" apertura - minimum spełnione
-wystudzony teleskop , (obieg wymuszony +naturalne studzenie)

...oj, nie macie to lekkie, fotografowie! A to jeszcze z tym Saturnem będzie z roku na rok coraz gorzej!

Im większa apertura tym więcej pokarze i lepiej sobie poradzi z gorszymi warunkami i da się lepiej obrobić , tu wynik z testu 8" SCT i 12" Newtona SKW z GT na Jowiszu , tłumaczyć nie trzeba widac po fotce a to tylko 12" Wink

Przerzucasz się Newton'a?

Saturny z SCT i tak fajne.
Coś ode mnie. Kolory zjadła za duża dobrana jasność.

Mak180 Sky-watcher OTAW+Canon450D + Registax, około 5500 klatek.

Seeing oceniam na 5/10.

[Obrazek: saturny.jpg]

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości