Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
A jednak się kręci-czyli mały refraktorek.
...czyli mała relacja z budowy lunetki  ;D

http://wanderer-astro.blogspot.com/2011/05/refraktorek-atm-na-bazie-soczewki.html
Odpowiedz
Robimy tubus:

[Obrazek: rura+na+tubus.jpg]
[Obrazek: soczewka+z+cel%25C4%2585+bez+odro%25C5%259Bnika.jpg]

Potem zabieramy się za montażyk z materiałów ogólnodostępnych:

[Obrazek: statyw.jpg]

Bafle:

[Obrazek: rysunek.jpg]

Voilà:

[Obrazek: IMG_0049.jpg]
[Obrazek: P1010165.jpg]

filmik montażyk:
http://www.youtube.com/watch?v=BOLkjlfYtRc

Odpowiedz
 Witam......

Podziwiam kolego inwencję twórczą.
Mała prośba dla Ciebie to;
nie stosuj rur z tworzyw sztucznych PCV lub PP itp, zawsze będziesz miał źle !  / nieupierj się na zawsze ! ! /
odżałuj sobie ok. 50 pln dokup w sklepie metali kolorowych rurę np. AL pa 6, L= ok 80 cm  grub. ścianki 3 do  5 mm to dużo na lepsze.
Ręczne cięcie pod kąt 90 st. / poprzeczne / zawsze będzie krzywa oś optyczna
Pan Tokarz zrobi wszystko co potrzebujesz,, będziesz chodził jak Król.

Życzę udanych konstrukcji, Dziadek.
Odpowiedz
Z tą plastikową rurą to wcale nie jest tak źle: moim zdaniem do średnic ok. 100 mm spokojnie się nadają: przy odpowiednim usztywnieniu i dobraniu spełniają swoje zadanie bardzo dobrze! Sam mam refraktorek na bazie obiektywu z TAL100RS. Tubus jest z pomarańczowej rury kanalizacyjnej fi110 mm o grubości ścianki 3,7 mm (najgrubsza z trzech dostępnych), wewnątrz uszywnionej baflami (to jest ich podwójna rola). Rozstaw obejm jest tak wyliczony by maks. rozłożyć siły gnące. Efekt? Po skolimowaniu laserkiem w wyciągu i ustawieniu na środek, po 1,5 roku jest w dalszym ciągu idealnie! Kąt cięcia też można dokładnie ustawić korygując go szlifowaniem czoła rury papierem ściernym na deseczce i mieżeniu płaszczyzny przez kątomierz z dodatkową listwą. U mnie listwa miała prawie metr - tyle co tubus - 1 mm odchylenia listwy to 0,01 mm błędu na czole rury czyli efekt w 100% satysfakcjonujący. Inwestowanie w rurę alu do obiektywu ze Skyluxa było by przesadą....

Pozdr!
ATM achro 100/1000, Copernicus 152/990 ED Smile [b]http://www.sowson.ksknet.pl/download/ftp/AstroTAbak.zip[b] - Astronomiczny Teleskopowy Abakus - POLECAM!
Odpowiedz
Ja miałem 150 f/8 z pomarańczową, plastikową rurą kanalizacyjną i bardzo fajnie się sprawował - Teraz ma go Kanarek i raczej nie narzeka.
W swoim planowałem czoła rur na tokarce - inna sprawa, że te obiektywy synty są kolimowalne.
Odpowiedz
 Dziękuję za uwagi..
to raczej wygląda na lepszą jakość z rur plastikowych, za komuny były gorsze to fakt.

Kłaniam się i pozdrawiam, dziadek.
Odpowiedz
Pozwoliłem sobie zmienić tytuł,tak aby był bardziej rozpoznawalny.
Odpowiedz
Witam..
Panowie niemogę się pogodzić z tubusami plastikowymi,
uparty  jestem i będę stałym zwolennikiem tubusów metalowych, najlepszym przykładem są refraktory fabryczne z tubusami metalowymi, przynajmniej gwarancja lepszej jakości.

Pozdrawiam Majsterkowiczów, Dziadek.
Odpowiedz
Oczywiście że każdy metalowy będzie lepszy od plastikowego... Pytanie tylko czy wydatek jest uzasadniony? Jeśli ktoś kombinuje refrakorek taki jak w tym wątku to raczej dlatego że kosztowo ma być raczej low-end niż high-end..... Jeśli zysk z tubusa metalowego będzie taki że koszt całkowity będzie 100% większy a poprawa jakości znikoma (polegająca na np. konieczności kolimowania raz na rok) to jaki to ma sens? Niestety żyjemy w takich czasach że ekonomia jest nauką przodującą w życiu codziennym i bez jej respektowania prędko wpędzimy się w kłopoty.......
ot taka sobie moja opinia..... 8)

Pozdr4all!
ATM achro 100/1000, Copernicus 152/990 ED Smile [b]http://www.sowson.ksknet.pl/download/ftp/AstroTAbak.zip[b] - Astronomiczny Teleskopowy Abakus - POLECAM!
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości