Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Koniunkcje w 2012 roku
U mnie pogoda dopisała. Jowisz, jego księżyce i Księżyc (a właściwie tylko jego blask).

Załączone pliki Miniatury

Piękno naukowej przygody polega na tym, że nigdy nie zabraknie dalszych znaków zapytania" (ks. M. Heller).
Widzę, że nie tylko mi Księżyc nie wyszedł wyraźnie. Ale ciekawe jest to, że gołym okiem widać było więcej niż wyszło na fotografii. Czyżby to wpływ bardzo wilgotnego powietrza był?
Teleskop TAŁ1 - Mizar, lornetka Tento 10x50, Nikon 7x50.
Szkoda, ze pogoda na to zblizenie w naszej PL byla kiepska  :'(

Nie bylo wprawdzie zakrycia u Nas ale takie fotki, az zapieraja dech w piersi.....

..........sans commentaire......
Taken by Ivan Luís on November 28, 2012 @ Curitiba, Parana, Brazil

[Obrazek: 2012-11-02%2002-04-00-Zakrycie_Jowisza_Bra...uis-01.jpg]

[Obrazek: 2012-11-02%2002-04-00-Zakrycie_Jowisza_Bra...uis-02.jpg]
KRZYSIEK .... !!!
Powyższe zdjęcia przypominają mi lipcowe zakrycie, które obserwowałem na... Stellarium z powodu chmur:/ i na galeriach portali astronomicznych.
Powyższe zdjęcie z wieżą kościoła było naświetlane 1s., aby widać było księżyce Jowisza. To poniżej to wersja o czasie 1/320s., pojawił się Księżyc, uwidoczniła się tarczka Jowisza, ale znikły jego księżyce.

Załączone pliki Miniatury

Piękno naukowej przygody polega na tym, że nigdy nie zabraknie dalszych znaków zapytania" (ks. M. Heller).
Zrobiłem prawie identyczne jak to powyżej, tylko trochę większe powiększenie. W ognisku ED 80/600 aparatem Sony NEX 5N. Czas 1/320 sek, ISO 200. Eksperymentowałem z różnymi nastawieniami, w sumie 14, ale gdy bardziej kontrastowałem Księżyc - znikał mi Jowisz. Jowisz jaśniał, gdy dłuższy czas czy większe ISO, ale wtedy wokół Księżyca robiła się poświata - jak u Alferka czy na Twoim poprzednim  Smile

Muszę wreszcie nauczyć się dawać swoje fotki do sieci a potem na forum... Smile

(29.11.12, 21:32)KRZYSZTOF_M. link napisał(a):Szkoda, ze pogoda na to zblizenie w naszej PL byla kiepska  :'(

Nie bylo wprawdzie zakrycia u Nas ale takie fotki, az zapieraja dech w piersi.....

..........sans commentaire......
Taken by Ivan Luís on November 28, 2012 @ Curitiba, Parana, Brazil

[Obrazek: 2012-11-02%2002-04-00-Zakrycie_Jowisza_Bra...uis-01.jpg]

[Obrazek: 2012-11-02%2002-04-00-Zakrycie_Jowisza_Bra...uis-02.jpg]

Nie dość, że ten Ivan miał zakrycie, to jeszcze przedefilował mu samolot.
Kiedy u nas jakieś zakrycie jaśniejszej planety ? Kilka lat temu chyba w jednym roku 2x chował się Saturn i od tego czasu nic; acha, jeszcze Wenus znikała w dramatycznych okolicznościach...chmury i okna...

Smile

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości