Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ręczne GO TO
Kolega z osiedla, który b.fajnie foci detale Księżyca a nawet niektóre obiekty DSO - a wszystko to b. małym nakładem finansowym  na paralaktycznym stołku i tanią kamerką, wymyślił niedawno takie swoje go to. Jak mówi, ma kłopoty ze znalezieniem obiektu na słabym osiedlowym niebie a fotografuje z balkonu.

[Obrazek: teodolit.jpg]

GO-TO Aquariusa z czesko-słowackiego astroforum

Jak widać, nawet zacisk na suszenie bielizny znalazł zastosowanie. Taki sobie prymitywny teodolit z zielonym laserkiem uruchamianym wężykiem spustowym.
Aktualne położenie obiektu z jakiegoś programu w komputerze czy nawet z komórki.

Jak mi mówił, powtarzalna dokładność najeżdżania to plus minus 30', prawie zawsze obiekt mu wskoczy do okularu 32mm. Nieźle!

Fajny pomysł i zabawa. Gdy to jest stacjonarne, neni problem podstawę dobrze wypoziomować i wyznaczyć miejscowy południk.
Gorzej byłoby z tym w terenie, w dodatku nosić kolejny grat w pole, ustawiać, pomagać sobie latarką czy znajdywać w komórce/laptopie aktualne współrzędne.

Inny użytkownik czeskiego forum zauważył: zrób to sobie na dobsonie, ale myśl nie była rozwijana...
Więc spróbuję to zrobić: skalę azymutu umieścił bym na obrzeżu dolnej płyty dobsona, w formie taśmy/obręczy z podziałką. Na obrzeżu górnej obrotowej płyty tylko strzałka. Problem jednak w tym, jak to zrobić by ta taśma/obręcz z podziałką mogła się obracać dla wyzerowania na starcie, po ustawieniu teleskopu na Polarną.

Gdzieś tam na górnej obrotowej płycie poziomica z oczkiem. Skalę wysokości, a właściwie wycinek od 0 do 90 st można przykleić w formie taśmy z podziałką na jednym z kołnierzy które się toczą po teflonowych wałeczkach . Laserek przymocowany do płaszcza tuby.

Jeśli sytuacja byłaby taka, że potrzebujemy te 15-30 min. na wytemperowanie lustra, to ten czas można byłoby wykorzystać na przygotowanie takiego Goto ! Smile Najgorzej byłoby chyba z dokładnym wypoziomowaniem...

Odpowiedz
Wszystko fajnie, ale gdzie jest kamerka?
Frugoslaw
N 51.34'47,76   E 20.34'28,14
Odpowiedz
Z poziomowaniem nie ma takiego wielkiego problemu.
Mam to przetrenowane. Przyklejamy na stałe do podstawy poziomnicę bąbelkową i przykręcamy meblowe nóżki o regulowanej wysokości za 5 zł z Castoramy. Poziomowanie takiego ustrojstwa zajmuje mniej niż minutę.

Już większym problemem jest zrobienie obrotowego pierścienia AZ z podziałką. Chyba, że podziałkę namalujemy na górnej płycie dobsa, a od dołu umieścimy ruchomą strzałkę i luz działa Smile
Kurcze, już bym robił, gdyby nie to, że dobsa nie mam Tongue
traveler ATM 70/500 i 40D do foto
Odpowiedz
(28.08.11, 19:39)frugoslaw link napisał(a):Wszystko fajnie, ale gdzie jest kamerka?
Frugoslaw

Kamerka pracuje na dobsonie 10" umieszczonym na stołku paralaktycznym Big Grin a promień laserku z "teodolitu"  tylko pomaga mu znaleźć ten słabszy obiekt na jasnym / osiedlowym / niebie...

" Już większym problemem jest zrobienie obrotowego pierścienia AZ z podziałką. Chyba, że podziałkę namalujemy na górnej płycie dobsa, a od dołu umieścimy ruchomą strzałkę i luz działa
Kurcze, już bym robił, gdyby nie to, że dobsa nie mam"

Astrorys! Swietny pomysł z tą ruchomą strzałką na dolnej płycie ! A dobsona mogę pożyczyć, zwrócisz z tym ustrojstwem...Przecież zapału nie można hamować!  Wink

Odpowiedz
(28.08.11, 21:29)zbignieww link napisał(a):Astrorys! Swietny pomysł z tą ruchomą strzałką na dolnej płycie ! A dobsona mogę pożyczyć, zwrócisz z tym ustrojstwem...Przecież zapału nie można hamować!  Wink

Szczerze mówiąc, to... bardzo chętnie Smile

Taka robota to dla mnie tylko przyjemność. Pytanie gdzie i kiedy się umawiamy na obserwacje ;D
Geografia jednak nie ułatwia, bo blisko nie mamy.

Planuję urozmaicenie w tym roku mojego zestawu obserwacyjnego czymś grubszym (oczywiście ATMowo), więc możliwe, że pokażę między innymi takie ustrojstwo Smile
traveler ATM 70/500 i 40D do foto
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości