Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
"Sami Budujemy Teleskop Zwierciadlany" w PDF
Wiele osób prosiło mnie o udostępnienie mojego podadnika o samodzielnej budowie teleskopu zwierciadlanego w wersji elektronicznej. Doczekało się to realizacji właśnie dzisiaj.

"Sami Budujemy Teleskop Zwierciadlany" do pobrania w PDF:
http://www.astrocd.pl/modules/dwn/dwn.php?id=125
TN 122/630 MIKRON, ED80 SW polecam mój darmowy program AstroJaWil [Obrazek: iloveajw.jpg] polecam mój darmowy program Nocny Obserwator [Obrazek: iloveno.jpg]
Odpowiedz
Wielkie dzięki za popularyzację wiedzy ATMowej wśród zainteresowanych.

Poniżej podaję spis rodzimej literatury ATM-owej, który zrobiłem kiedyś dla własnych potrzeb (z obecnie dodanymi linkami do materiałów dostępnych w internecie):

01/ URANJA Nr 1/1922 J. Danilewicz "Technika amatorska wykonania reflektorów astronomicznych"
02/ URANJA Nr 2/1922 J. Danilewicz "Technika amatorska wykonania reflektorów astronomicznych (dokończenie)" (+) - Figuracja i badanie cieniowe. Małe zwierciadło. Srebrzenie zwierciadeł. Montowanie i statywy.
03/ URANJA Nr 7-8/1925 J. Wasiutyński "Jak zbudowałem reflektor astronomiczny" (+)
04/ URANJA Nr 50/1936 J. T. Huppert "Budowa najtańszych przyrządów miłośniczych"
05/ URANIA 4-6/1948 W. F. "Jak zbudować samemu lunetę" (+)
06/ URANIA 2/1954 A. Rybarski K. Serkowski "Amatorski teleskop zwierciadlany (Część I)
07/ URANIA 3/1954 A. Rybarski K. Serkowskl "Amatorski teleskop zwierciadlany (Część II)" (+) - Polerowanie. Badanie cieniowe i figuracja LG.
08/ URANIA 4/1954 A. Rybarski K. Serkowski "Amatorski teleskop zwierciadlany (Część III) (+) - Ilościowe badanie kształtu zwierciadła. Parabolizacja.
09/ URANIA 5/1954 A. Rybarski K. Serkowski "Amatorski teleskop zwierciadlany (Część IV) (+) - Płaskie zwierciadełko (wykonanie i badanie interferencyjne). Tubus i oprawa zwierciadeł.
10/ URANIA 6/1954 A. Rybarski K. Serkowski "Amatorski teleskop zwierciadlany (dokończenie)" (+) - Okulary i szukacz. Montaż. Uregulowanie teleskopu.
11/ URANIA 4/1955 A. Rybarski "Nowa metoda szlifowania zwierciadeł astronomicznych"
12/ URANIA 5/1956 K. Czetyrbok PYTANIA I ODPOWIEDZI. Jak budować dwusoczewkowy okular do teleskopu. Jak dorobić soczewkę meniskową do 15 cm zwierciadła o ogniskowej 1.5m. Jakie rozmiary nadać teleskopowi systemu Cassegreina 15 cm? (+)
13/ URANIA 11/1956 T. Szufa "Uproszczony teleskop Cassegraina" (+)
14/ URANIA 2/1957 A. Rybarski "Opis urządzeń do metody cieniowej Foucaulta" (+)
15/ URANIA 11/1957 A. Piaskowski "Pomiar powiększenia lunetu przy pomocy dynametru" (+)
16/ Książka wyd. PZWS 1958 A. Rybarski "Teleskop zwierciadlany w wykonaniu amatorskim" (117 str. 71 rys.)
17/ URANIA 11/1960 A. Rybarski "Opis metalowego zwierciadła astronomicznego" (+)
18/ URANIA 9/1966 L. Newelski "Jak zbudować teleskop amatorski (1)" (+) - Oprawa lustra głownego.

-------- nie wiem w których nr URANII (i czego dotyczły) ukazały się odcinki (2) (3) (4) "Jak zbudować teleskop amatorski" autorstwa pana Lucjana Newelskiego (?)

19/ URANIA 12/1967 L. Newelski "Jak zbudować teleskop amatorski (5)" (+) - Idea obiektywu zwierciadlanego. Lustro paraboloidalne.
20/ URANIA 5/1968 L. Newelski "Jak zbudować teleskop amatorski (6)" (+) - Idea obiektywu zwierciadlanego. Lustro sferyczne.
21/ URANIA 6/1969 L. Newelski "Jak zbudować teleskop amatorski (7)" (AU)
22/ URANIA 12/1969 L. Newelski "Jak zbudować teleskop amatorski (8 )" (AU)
23/ URANIA 6/1970 L. Newelski "Jak zbudować teleskop amatorski (9)" (AU)
24/ URANIA 9-10/1971 L. Newelski "Jak zbudować teleskop amatorski (10)" (+) (AU)  - Budowa okularu.
25/ Broszura wyd. PTMA 1972 A. Rybarski K. Serkowski "Amatorski teleskop zwierciadlany" (+) - na podstawie publkacji z URANII od 2 do 6 z 1954.
26/ URANIA 4/1974 L. Newelski "Jak zbudować teleskop amatorski (11)" (+) - Budowa okularu (c.d.)
27/ URANIA 5/1974 L. Newelski "Jak zbudować teleskop amatorski (12)" (+) (AU) - Budowa okularu (c.d.)
28/ URANIA 6/1974 L. Newelski "Jak zbudować teleskop amatorski (13)" (+) (AU) - Budowa okularu (c.d.)
29/ URANIA 9/1976 L. Newelski "Jak zbudować teleskop amatorski (14)" (+) - Teleskop Gregory'ego
30/ URANIA 10/1976 L. Newelski "Jak zbudować teleskop amatorski (15)" (+) - Teleskop Gregory'ego (c.d.)
31/ URANIA 11/1976 L. Newelski "Jak zbudować teleskop amatorski (16)" (+) - Teleskop Gregory'ego (dokończenie)
32/ URANIA 2/1978 Z. Jurkowski "Sześciocalowy teleskop systemu Newtona" (+)

OBJAŚANINIA:

(+) - plus w nawiasie oznacza, że mam pozycję we własnej biblioteczce i mogę udostępnić skany (on-line) zainteresowanym.
(AU) - link do materiałów dostępnych on-line w archiwum Uranii.

Oczywiście mój spis nie obejmuje pewnie wszystkiego co się ukazało w owych czasach (do lat 80-tych ubiegłego wieku) na temat amatorskiej budowy astronomicznego sprzętu obserwacyjnego. Są to materiały do których udało mi się dotrzeć (lub o nich dowiedzieć pośrednio). W tamtych czasach nie było internetu, więc dla zdobycia stosownej wiedzy trzeba było szukać odpowiedniej literatury.

Chętnych zapraszam do poprawienia/uzupełnienia/poszerzenia o nowsze materiały mojej listy literatury ATM-owej.

Dzisiaj dzięki internetowi jest prościej, wystarczy "kliknąć" i już, np:

Poradnik konstruktora teleskopu na podstawie niektórych publikacji p. Lucjana Newelskiego

Jak samemu wykonać teleskop poradnik p. Janusza Wilanda

Strona HAMALa o budowie teleskopu

Archiwum Uranii

... a kiedyś to trzeba było się nabiegać. ;-)

Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości