Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Czym fotografować astro - za i przeciw dla aparatów cyfrowych.
Chciałbym zapoczątkować dyskusję na temat dostępnych i popularnych cyfrówek. Większośc osób obraca się wokól Canona ale czy tylko ?
Bardzo proszę posiadaczy cyfrówek : Canonów  , nikonów , Sony alpha , Olympusów o opisanie wad i zalet swoich aparatów. Co pozwoli zojentować się czego możemy oczekiwać od poszczególnym modeli i producentów wybierając aparat do astro.
[Obrazek: mini_logo.jpg]   Radosław B. AMBROŻY * radoslaw@ambrozy.pl * http://mojaastronomia.pl
Odpowiedz
A masz: http://www.clarkvision.com/articles/digi...e.summary/ dokładna analiza różnych matryc-lustrzanek oparta na faktach Wink

I list z QE: http://forums.dpreview.com/forums/read.a...e=34516718
Zestaw: SkyWatcher SCT 11" * Basler Ace, DSI III Pro * itd. WWW: Moja strona astro
Odpowiedz
riklaunim-fajna baza danych, informacji mnóstwo i ma tylko jedną wadę: żeby stwierdzić, który sensor/aparat będzie najodpowiedniejszy pod danym względem trzeba być już nieźle obeznanym w temacie (proste to nie jest i trzeba trochę czasu na zrozumienie).

Jeśli ktoś chce miej dokładnego, ale prostszego porównania, to moim zdaniem bardzo dobre są testy na optyczne.pl
Praktyczne, bo jest porównanie darków na 300 s i wszystkich czułościach w każdym teście, co pozwala się zorientować w przydatności do astro.
I jeszcze jedna zaleta: baza testów ciągle rośnie.
traveler ATM 70/500 i 40D do foto
Odpowiedz
Niestety nie bez powodu Canony rządzą w astroświatku. Np wszystkie Nikony z matrycami CCD kompletnie się nie nadają ze względu na duże szumy przy długich czasach, co jest spowodowane tym, że CCD potrzebują mocnego chłodzenia, a elektronika jeszcze dodawała kilka stopni od siebie.
Obecnie Nikon montuje matryce CMOS, jak Canon i efekty już są dużo lepsze co widać w testach na optyczne.pl.
Producenci astroakcesorii też to dostrzegli, bo można już kupić filtry do mocowania w lustrzankach Nikona, a więc sytuacja sie zmienia na "plus" dla Nikona Smile
Pozdrawiam
Odpowiedz
W astrofotografii rządzą kamerki, nie DSLR. Lustrzanki to półśrodek do półastrofoto, czyli dla tych, którzy tak jak ja, naświetlanie nieba mają jako jeden z wielu tematów.

Mam pół szafy takich półśrodków i wyliczanie ich wad to zajęcie na tydzień.
Lustrzanki są ułomne z urodzenia, mają chlapiące lustra i "składane" migawki, które dają piekielną trzęsiawkę.
Odpowiedz
Większość osób obraca się wokół Canonów i innych lustrzanek bo to stosunkowo niedrogi środek na rozpoczęcie przygody z astrofoto. Canon przez długi czas był liderem wśród DSLR głównie ze względu na bardzo dobry stosunek ceny do jakości osiąganych rezultatów. Teraz sytuacja w zasadzie nie jest już tak klarowna jak kiedyś. W najnowszych lustrzankach klasy amatorskiej Canon zaczął grzebać w formacie RAW (w modelu 600D) i tym samym zrównał z innymi producentami. Dodam, że zabiegi które odbywają się na plikach RAW (zazwyczaj wyostrzanie w jednej składowej po odszumianiu) stosowane były przez pozostałych producentów już od jakiegoś czasu.
Co do jakości na pewno dedykowane kamerki CCD są nie do pobicia. Ostatnimi czasy ich ceny zaczęły spadać i te tańsze oscylują już w okolicy cen nieco bardziej zaawansowanych lustrzanek. Dobra lustrzanka (ostatnio na zachodzie modne jest przerabianie Canona 5D mkII) pod dobrym niebem da bardzo dobre wyniki (porównywalne z niektórymi dedykowanymi CCD). Sęk w tym, że ta puszka trochę kosztuje i za te same środki można nabyć już jakąś poważniejszą używaną kamerę CCD mono, lub nową na kolorowym sensorze (np. Orion StarShoot Pro). Oczywiście DSLR daje pewną swobodę używania, bo nie potrzebujemy komputera, który jest nieodzowny do pracy z kamerą CCD. Da się więc złożyć mobilny zestaw na przykład na krótkim refraktorku + DSLR i np. HEQ5 a jako guider jakieś urządzenie stand alone (np. Celestron NexGuide).

Pozdrawiam!
UWAŻAJ ta jednostka wraz z bandą swoich koleżków podczas czytania tego postu może przejąć kontrolę nad twoim tosterem....  + www.astrofotografia.pl + http://astrofotografia.pl/wordpress/ +
Odpowiedz
Ja jestem posiadaczką lustrzanki cyfrowe Sony i D3100 18-55 VR oraz aparatu Coolpix L310. Muszę przyznać, że jestem zadowolona tylko z pierwszego aparatu. W porównaniu z Nikonem Sony wypada znacznie lepiej. Przede wszystkim ma lepszą matrycę i zoom. Jeżeli chodzi o aparat cyfrowy to wiadomo – jakość zdjęć jest zdecydowanie lepsza w przypadku lustra.
Odpowiedz
Canon dobra jakość a wygórowaną cenę. ALe jak dla mnie do fotografowania tego typu tylko Canon albo Sony. No i przede wszystkim dobre obiektywy a nie tyle body aparatu. Głównie chodzi o szkła a nie sam aparat.
open-youweb.com Serwis treści tematycznych

Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości