Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dźwiękowa czołówka SONDY - oryginał odnaleziony!!!
Nie ulega wątpliwości, że muzyka w programie stanowiła bardzo istotny element. Dobrana była - według mnie - bardzo trafnie i w połaczeniu z dobrym tekstem czytanym przez dobrego lektora dawała pewien nastrój, który doskonale komponował się z tym, co było tematem Sondy. Sondę tworzyli naprawdę profesjonaliści...

PS. Skoro o muzyce mowa, to nie od rzeczy będzie tu przywołać z czego składała się czołóka SONDY (inf. ze strony tompyc (Tomasza Pycia)):

Czołówka dźwiękowa: nazywana jest zwykle w telewizji sygnałem początkowym lub sygnałem dźwiękowym. Czas trwania 46 sek. Zmontowała Teresa Bancer na taśmie 50 sek. z następujących utworów: Quincy Jones - "Gruby tatuś"; Teresa Bancer - "Milczenie"; Steckhausen - "Etiuda"; Luening-Ussachevsky - "Król Lear"; Maliszewski - "Zmienność myśli" (informacje z fonoteki TVP S.A. - tak to jest wypisane na obwolucie).
►►► SONDA ◄◄◄
Odpowiedz
Jako że nie posiadam żadnych odcinków w domu i na razie nie jestem specjalnie nastawiony by je zbierać, spytam o to co "z wierzchu", czyli o sygnał dźwiękowy Sondy. Czy poza "Fat Poppadaddy" Quincy Jonesa i "Etude" Stockhausena posiadacie coś jeszcze z tego wykazu z obwoluty taśmy archiwalnej? No i jak się mają te utwory do sygnału? Bo z tych dwóch utworów, które wymieniłem, raczej niewiele wynika ("Gruby tatuś" coś jakby miał w sekcji rytmicznej, ale to tylko mglista sugestia, "Etiuda" to już zupełnie obok tarczy).
Chodzą opinie, że to jednak nie te utwory są wykorzystane w najbardziej znanej wersji sygnału i że opis mógł dotyczyć czegoś innego. Czy wiadomo jest coś więcej na ten temat, niż to co można od kilku lat  zgooglować?
Jeden z fragmentów "Stratosfear" TD również lekko podjeżdża nieco pod sygnał Sondy (te wznoszące się akordy). Ale to oczywiście tylko przypadkowe znalezisko i to też nie ma się za bardzo do tego co znamy.
Odpowiedz
Ojej, tu już nie mogę nic pomóc. Autorka sygnału od dawna na emeryturze, zero kontaktu.
W audiotece tylko jedna taśma z sygnałem z opisem na okładce, który na stronach podałem.
Na tej taśmie jest sygnał, który znacie.
Lejek jestem kompletny, nie mam szans włączyć się do dyskusji.
Pozdrawiam fachowców.
Uwolnić "Sondę" - otworzyć archiwa TVP
Odpowiedz
Dziękuję p.Tomkowi za odpowiedź, chociaż wcale nie prosiłem personalnie :-) Z tego co się słyszy i czyta, to mix p.Teresy robi duże wrażenie na dzisiejszej młodzieży lubiącej hiphop, samplowanie itp. Niech autorka żyje nam 100 lat, bo dzisiejsi obracacze płytami na dyskotekach mogliby się wiele nauczyć od twórców starszych o parę pokoleń. Generalnie sygnał Sondy wyprzedza epokę, spokojnie mógłby zostać nagrany i zmiksowany 15 lat później jako nowocześnie brzmiący.
Może kiedyś posłuchamy go w stereo z jakością płytową - kto wie...
Odpowiedz
Uzupełniłem "Logo i czołówka programu" na Wikipedii o skromną tabelkę. Przy całym szacunku, ale wykaz utworów z czołówki, podany na stronie p.Tomka jest bezkrytycznie kopiowany wszędzie gdzie się da, bez specjalnej refleksji. Oczywiście o ile są to te utwory, bo jak już ktoś zauważył na innym forum: "jak można z tego sklecić coś sensownego?" Smile
Teraz zobaczymy co na to wikiteam.
Odpowiedz
No a jakaż tu może być refleksja.
Naprawdę odwiedziłem swego czasu fonotekę w TVP i spisałem z pudełka informacje.
Patrz post #45
http://astro4u.net/yabbse/index.php?PHPSESSID=4939065a7f7cf2ae45514d449294ece2&topic=8549.25
Jeśli to nie są "te utwory" to dowody proszę... Wink
No, kawa na ławę.
Jeśli ktoś zaszaleje i z wymienionych utworów skleci coś bardziej sensownego to chętnie posłucham.
Odpowiedz
(23.11.06, 20:53)tompyc link napisał(a): No a jakaż tu może być refleksja.
Naprawdę odwiedziłem swego czasu fonotekę w TVP i spisałem z pudełka informacje.
Patrz post #45
http://astro4u.net/yabbse/index.php?PHPSESSID=4939065a7f7cf2ae45514d449294ece2&topic=8549.25
Jeśli to nie są "te utwory" to dowody proszę... Wink
No, kawa na ławę.
Jeśli ktoś zaszaleje i z wymienionych utworów skleci coś bardziej sensownego to chętnie posłucham.

Nie nie. Nie zrozumieliśmy się. Nie chodzi o to, że podał Pan nieprawdę. Ani nawet o to, że p.Teresa coś nachachmęciła. Na pewno na taśmie jest właśnie tak napisane i zostało to napisane w dobrej wierze. Chodzi o to, że wszyscy którzy cytują pańskie informacje (szczególnie dotyczy to regularnych stron, bo na forach już były pewne korekty), nawet nie zadają sobie trudu żeby poprawić nazwisko K-H.Stockhausena czy podać tytuły w oryginalnej pisowni. Tylko o to mi chodziło. Dlatego uzupełniłem wikipedię. Cytowane zdanie jest z forum poświęconego J.M.Jarre'owi i nie jest moje. Dopóki nie wysłucham wszystkich utworów źródłowych, nie wypowiadam się czy te utwory są realne do montażu tak przebojowego i "modernego" sygnału czy też nie.
Natomiast inną rzeczą jest czy p.Teresa wykorzystała wszystkie te 5 utworów. Być może zostało zawczasu opisane to, co zostało pobrane z fonoteki (bo takie są np. być może wewnętrzne przepisy TVP), a w czołówce ostatecznie znalazły się tylko dwie z nich lub tylko jedna.

Cytat:Jeśli ktoś zaszaleje i z wymienionych utworów skleci coś bardziej sensownego to chętnie posłucham.

Jeżeli już miałbym się doczegoś przyczepić, to nie tyle że "efekt jest mało sensowny" lecz raczej do sytuacji odwrotnej, tzn. utwory źródłowe są "mało sensowne" w porówaniu do znakomitego, spójnego, przebojowego i ponadczasowego efektu finalnego.
Odpowiedz
WinkTo rzeczywiście drobne nieporozumienie Wink
Niezbyt pewnie czuję się w dyskusjach tego wątku.
W redakcji zawierzaliśmy "oprawcom muzycznym".
Oni rządzili tą warstwą programu.
Przy okazji ... Trochę poprawiłem stronę czołówek. Znalazłem też forum:
http://www.forum.80s.pl/viewtopic.php?t=670&start=45&postdays=0&postorder=asc&highlight=&sid=c74f13c45166c7d91abcfabba82ce27b
muzyka z lat 80-tych w TVP
Odpowiedz
(27.11.06, 20:08)tompyc link napisał(a): WinkTo rzeczywiście drobne nieporozumienie Wink
Niezbyt pewnie czuję się w dyskusjach tego wątku.
W redakcji zawierzaliśmy "oprawcom muzycznym".
Oni rządzili tą warstwą programu.
Przy okazji ... Trochę poprawiłem stronę czołówek. Znalazłem też forum:
http://www.forum.80s.pl/viewtopic.php?t=670&start=45&postdays=0&postorder=asc&highlight=&sid=c74f13c45166c7d91abcfabba82ce27b
muzyka z lat 80-tych w TVP

OK, może i ja czasami napiszę o jedno słowo za dużo... A co do 80's, to pewno niejeden z nas pisuje także tam. Mały jest ten internet :-)
Jeżeli chodzi o pańską stronę autorską, to uważam, że pierwotna wersja była rzetelna. Napisał pan, że "tak jest napisane na obwolucie", więc treść z pudełka miał pan prawo spisać toćka w toćkę. To odwiedzający często nie doczytali całości podstrony i kopiowali te napisy z błędami.
I jeszcze tak przy okazji: na czym w zasadzie polega(ła) instytucja fonoteki w TVP? Czy stanowi ona zbiór płyt i taśm z oryginalnymi utworami, z których oprawcy mogą legalnie korzystać pod warunkiem wypełnienia odpowiednich metryk; czy też do fonoteki trafiają zmontowane już gotowe sygnały? Bo skoro na pudełku jest 5 tytułów (rozumiem, że fonoteka to taśmy audio, a nie video), to znaczy że jest tam cały sygnał, a nie utwory źródłowe. Czy oprawca po pobraniu źródeł z fonoteki ma również obowiązek oddania tam swojego mixtape'u?
Odpowiedz
kaem3 już polubiłem Twoje dociekliwe pytania, bo mają sens.
Odpowiadam:
Z pudełka spisałem "toćka w toćkę"(toczka w toczkę?- wg j.ros? Toczka=Kropka) - nawet z błędami.
Fonoteka powinna (to teoria) przechowywać wszystkie materiały audio wytworzone w TVP i pozyskane z zewnątrz.
Z pewnością powinno się tam archiwizować wszystkie czołówki programów tv i tak rzeczywiście jest.
Powinny tam być też materiały "wyjściowe" do tych czołówek, ale to nie jest pewne.
Są tam materiały, z których korzystają "oprawcy", ale wiem, że donoszą też swoje zasoby, legalne, bo np. własne kompozycje.
Zawsze przy wypożyczaniu taśm, teraz innych nośników, muszą wypełniać jakiś kwit.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości