Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mała relacja z budowy Newtona 330mm
Cela właściwa tak wygląda. Już skompletowana. Lustro pasuje idealnie, wszystkie luzy można pięknie zlikwidować a przy tym zastosować dokładnie żądaną siłę. Wszystkie elementy można w pewnych granicach wyregulować tak żeby równomiernie podeprzeć lustro. Oczywiście wagi mają swobodę i same się ustawiają  Smile Nie jest to może rozwiązanie tak elegackie jak TOM-a ale jest lekkie i sztywne, a przy okazji tworzy dosyć zgrabną całość z dolnym tubusem który jest jednocześnie oparciem celi. Zostało tylko zamontować wentylator w otworze, podłączyć przewody i gniazdo.
[Obrazek: 8b19351dfd3ca07bmed.jpg]

A zdjęcia właśnie po to umieszczam, może komuś coś się z tego przyda przy budowie własnego cuda Smile Sam dużo przeglądałem, czytałem zanim zacząłem tworzyć to coś.  ;D
Ps. Coś fotosik robi niezłą pikselizację zdjęć przez co wyglądają... dziwnie.
ATM 13" Refraktorek 80/900, Tento 7x50, Kilka ES-ów, scopos 30 i para oczu.
Odpowiedz
No i w końcu teleskop doczekał się szukacza. Co prawda szału niema, ale działa bardzo dobrze.
[Obrazek: 8cd3af77d2156960med.jpg]
Zbudowany z obiektywu lornetkowego średnicy 50mm, F4. Okular Kellnera 20mm daje powiększenie 10x, miał być 25mm ale obrazy dawał tragiczne więc jest 20mm. Tubus to odcinek rury PCV, akurat cela z soczewką pięknie spasowała. Wyciąg najprostszy z możliwych czyli przesuwny w postaci dwóch tulejek. Całość co najważniejsze jest bardzo lekka na czym mi zależało. Mocowanie szukacza jak prawie cała reszta zbudowany ze sklejki 15mm. Dodać muszę odrośnik, śruby regulacyjne. Zamocowany jest na razie prowizorycznie w celu sprawdzenia jak to działa i wygląda w całości.
[Obrazek: 700dadba1080ee15med.jpg]
Odpowiedz
Panowie, z czego zrobić odrośnik żeby spełniał swoje zadanie tak jak powinien? Mam do wyboru drewno, PCV, aluminium. Drewno jak drewno, lubię w nim się grzebać ale nie wiem czy spełni swoje zadanie, PCV materiał uniwersalny. Aluminium muszę zwijać..Więc moja niechęć do niego jest największa Wink A główny mój problem to taki że nie wiem jak do działania odrośnika ma się jego przewodnictwo temperaturowe. 
Odpowiedz
Właściwie to wszystkie te materiały będą się rosić a najprędzej z nich aluminium,im lepszy przewodnik termiczny,tym prędzej osiądzie na nim rosa.Najlepszym z wymienionych materiałów będzie drewno,ale jeszcze lepiej będzie zastosować zwykłą karimatę wyklejoną od wewnątrz czarnym flockem-welurem. Wink
Odpowiedz
No karimata odpada, zwłaszcza na szukacz Smile Więc zrobię odrośnik metalowo-drewniany. Flock zastosuję do wyczernienia wewnętrznej powierzchni rurek tworzących kratownicę i być może do wyczernienia ostatecznego tubusu górnego.
Odpowiedz

(28.02.11, 14:57)TOM link napisał(a): Właściwie to wszystkie te materiały będą się rosić a najprędzej z nich aluminium,im lepszy przewodnik termiczny,tym prędzej osiądzie na nim rosa.Najlepszym z wymienionych materiałów będzie drewno,ale jeszcze lepiej będzie zastosować zwykłą karimatę wyklejoną od wewnątrz czarnym flockem-welurem. Wink

... i to jest chyba najlepsze rozwiązanie, mam to na SCT 6"...Zrobić to sobie na "suchy zip", czyli po "naszymu" dżep - i jazda !

Smile

Czytam, że odpada...Ale czy to potem nie będziesz miał za ciężkie i nieskładne? Nie będzie przeważać układu? Przecież odrośnik miałby mieć conajmniej 50cm...Na szukacz rzeczywiście coś innego ze względu na małą średnicę...

Smile

Odpowiedz
Na teleskop nawet nie planuję odrośnika Smile Stworzę pewnie suszarkę na 12V i w ten sposób będę walczył z rosą, albo podgrzewane LW co przewidziałem na etapie projektowania konstrukcji pająka. Bardziej mnie martwi właśnie szukacz, w każdym poprzednim teleskopie zawsze pierwszy rosiał, tak że po godzinie już był nieprzydatnym dodatkiem. Co do odrośnika to wiem jakie zależności trzeba uwzględnić do poprawnego działania, tylko zastanawiałem się czy na użyteczność ma wpływ materiał z jakiego jest skonstruowany.
Odpowiedz
Nawet na szukacz karimata będzie najlepsza,ja na swoim mam odrośnik plastykowy i mam zamiar zmienić na karimatę,ale to tylko przedłuży czas bo i tak prędzej czy później obiektyw zaparuje.Można się tego pozbyć całkowicie tylko w jeden sposób-zrobić grzanie. Wink
Odpowiedz
Cześć,
podoba mi się twoja konstrukcja celi optycznej.
Ciekaw jestem jak praktycznie rozwiązałeś  przegub kulisty w wagach trójpodporowych (żeby się mogły zaadaptować do obciążenia)?

Pozdrawiam,
Piotr S.
Odpowiedz
Witam. Bardzo prosto. Tak jest że im prostsze rozwiązanie tym lepiej działa. Do sklejkwej podstawy celi LG jest przykręcona duraluminiowa płytka około 6mm grubości. W tej płytce jest nawiercony otwór średnicy 10mm. Podobnie jest w "wadze". W otworach tych spoczywa stalowa kulka średnicy 11,5mm. I na tej kulce właśnie wagi mają zapewnioną swobodę ruchu. oczywiście powierzchnie styku kulki z oboma elementami jest dopasowana poprzez częsciowe wprasowanie kulki tak że powierzchnia styku kulki i bieżni jest wiele większa niż w surowym otworze. Taką prymitywną ilustrację wkleję zasady działania tego rozwiązania. [Obrazek: 06ff6de1d0de967emed.jpg]
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości