Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[ATM] "BOBSON" - Newton 10". Konstrukcja
To dziwne z tą woskowaną warstwą,u mnie zlazła bez problemów.Czyżbym trafił na odpowiedni egzemplarz?. Wink
Odpowiedz
Na to wygląda TOM  ;D Ja miałem naprawdę masę pracy z usunięciem tej warstwy.. Dobrze że Kolega przynajmniej ten problem ma z głowy, bo nerwy trochę człowieka biorą kiedy się odrywa metr kwadratowy fragmentami po kilka cm kwadrat, a i powierzchnia gładka od razu z takiej bez-woskowej tuby.
ATM 13" Refraktorek 80/900, Tento 7x50, Kilka ES-ów, scopos 30 i para oczu.
Odpowiedz
Witam ponownie.

Dzisiaj dotarł do mnie wyciąg. GSO 2" r&p. to jest dobra wiadomość. Wink

Ale jest i tez zła. Wklepałem wszystkie potrzebne, dane do newtWina. No i wszystko gra. Zero winietowania na wlocie tuby, na wyciągu, i na LW. Ale trafiłem na astromaniaku na ten wątek: http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?p=156277#p156277 i wyliczenia staszekpapis.

Postanowiłem więc policzyć jak to u mnie z tym LW jest.

Mniejsza oś mojego LW to 54mm, ogniskowa LG 1320mm, średnica zewnętrzna tuby 300mm, wysokość wyciągu wsuniętego to 80mm, wysunięty do połowy 100mm. Tak więc wychodzi nam tor załamania stożka głównego 250mm od ogniskowej.

Przy takich założeniach średnica w miejscu załamania stożka głównego wynosi 48,09mm.

54mm-48,09mm=5,91mm różnicy.

(3,14x2140)/360*=18,66mm - cięciwa dla 1* na długości 1070mm (dł. od LG do załamania stożka).

5.91/18.66= ~0,32* - to jest maksymalne pole jakie mogę uzyskać teleskopem bez winietowania na LW.

Więc wsadzam zwykłego kelnera 25mm z zestawu synty i już mam winietowanie.  :-[

teraz kilka pytań:

Co lepiej zrobić?
Zmniejszyć średnicę tuby, czy kupić większe LW. Jest jeszcze jedna opcja... kupić niskoprofilowy wyciąg. Jednak ta ostatnia opcja jest po za zasięgiem mojego portfela.  :-\ LW też tanie nie jest, a minimum to 70mm co by mi dawało pole 1.17*

A może ja coś źle liczę...

MOJE GG: 12372935 Wizual: WILK 10" [ATM]  Taiga 11x70        foto: ZENIT ET [Obrazek: widgetp.png]
Odpowiedz
Dobrze wyszło. Właśnie sprawdziłem w Newt25 i wynik praktycznie identyczny. Wyciąg niskoprofilowy zapewni średnicę pola 100% oświetlonego 15mm i pole widzenia 0.65 stopnia, co wg niektórych speców powinno w zupełności wystarczyć. Czyli masz dwa wyjścia, albo wymiana wyciągu, albo LW. Jedna i druga opcja nie miłe.. Bo 8 mm to faktycznie nie za wiele...

Ps. U mnie pole to też za wielkie nie jest, raptem 14mm. Ale wyciąg będzie raczej na 90% normalnej wysokości, a to dlatego że dowiedziałem się że niskoprofilowe mogą mieć problemy z osiowością przy ciężkich okularach.
Odpowiedz
Dzięki za odpowiedź.

A czy bardzo widoczne będzie winietowanie z LW które mam? Puki co największe FOV jakie mogę uzyskać to raptem 0,9*, jeśli chodzi o okulary jakie posiadam. I nie prędko zanosi się na kupno jakiegoś szerokokątnego okularu.

Nwewtwin dopuszcza minimum 75% iluminacji, co daje w przypadku mojego LW pole ok. 1,3* Więc czy w ogóle jest sens wymieniać LW albo wyciąg na niskoprofilowy? Ewentualnie przy zakupie jakiegoś szerszego okularka, mógłbym dokupić LW, lub jak ise jakaś okazja trafi. Niestety teraz mnie nie stać na wymianę czegokolwiek.

Większość teleskopów masowo produkowanych maja za małe LW. Np. dla LB 12" wychodzi maksymalne pole bez winietowania 0,64*, jednak nikt na to winietowanie nie narzeka, nawet z szerokokątnymi okularami. Ponoć jest to widoczne tylko na dziennym, oświetlonym niebie.

pozdrawiam.
MOJE GG: 12372935 Wizual: WILK 10" [ATM]  Taiga 11x70        foto: ZENIT ET [Obrazek: widgetp.png]
Odpowiedz
Cóż... W moim Newtonie 8" pole oświetlone w 100% ma średnicę 9mm co przekłada się na pole 0,54stopnia. Troszkę mało. W zasadzie moim założeniem było aby przy średnioogniskowych okularach pole w 100% oświetlone miało średnicę mniej więcej diafragmy w tych okularach. Wtedy by było optymalnie ale wymaga to kilkunastu mm średnicy.
Właśnie sprawdziłem i w Vixenowskich NPL (plossl, ale całkiem przyzwoite) przy ogniskowej 15mm diafragma ma średnicę około 11-12mm. I to jest moim zdaniem absolutne minimum. Bo pamiętać trzeba że w szerokokątnych diafragma jest znacznie większa i w 20mm-trowym 2" szerokokątnym to już jest około 30mm średnicy. A tam winiete widać, oj widać.
Odpowiedz
Tego się spodziewałem.

Na razie LW montuje to co jest. Kolega niedługo będzie sprzedawał LW 70mm od swojego columbusa, on również wymienia na większe. Wink

Pozdrawiam!
Odpowiedz
Po sporej przerwie czas na ciąg dalszy prac. Wink

No wiec dzisiaj kilka szczegółów na temat konstrukcji łoża.

Materiał jak widać i o czym wspominałem to płyta OSB. Wadą tego materiału jest obróbka. Płyta jest prasowana pod ciśnieniem, elementem wiążącym jest klej żywiczny. No... i estetyka. Powierzchnia nie jest równa jak w przypadku płyty wiórowej MDF czy sklejki. Zamierzam wykończyć ja żywicą epoksydową i farbą. Podobnie jak kartonową rurę (tyle, że tubę zamierzam w ten sposób uchronić przed wilgocią i wzmocnić).

OSB w zakładzie pocięli już na gotowe formatki (grubość 20mm) o wymiarach:

330x330mm szt.2
330x450mm szt.2
160x160mm szt.4
110x110mm szt.2
________
Koszt całości: 25zł

Z kwadratów 330x330 wyciąłem frezarką dwa okręgi. Frez 6mm dobrany do grubości tuby kartonowej. Pozwoliło mi to za jednym zamachem wyciąć i okręgi na celę lustra głównego i obejmy.

[Obrazek: 30092011001.jpg]

Przyszłe obejmy należało jeszcze rozciąć na dwie części i połączyć zawiasami. Użyłem w tym celu zawiasów drabinowych. świetnie spełniają swoją rolę. Smile

[Obrazek: 30092011003.jpg]

Całość połączyłem z płytami 330x450 na konfirmatach. płyty te stanowią boki całej "skrzyni". następnym krokiem było wykonanie łożyskowania. Wyciąłem 4 okręgi D=150mm i 2 okręgi D=100. Niestety Stopa frezarki była szersza od promienia tych okręgów, przez co trzeba było poradzić sobie w nieco inny sposób.  Wink Wstępne okręgi wycięte zostały piłą tarczową z zapasem. Oczywiście te wstępne krążki, krążkami nie były.  Tongue Owe koła przewiercone zostały przez wcześniej wyznaczony środek, przez który następnie zostały przytwierdzone gwoździem do deski, która z kolei przymocowana na ścisku była do blatu. Do blatu też przymocowana była czyszczarka. Pozwoliło to na wyszlifowanie równych krążków. Koła zostały połączone ze sobą na sztywno wkrętami. W profilu wygląda to jak litera "H". Te krążki były po kolei pojedynczo łączone najpierw do korpusu "skrzyni" współosiowo po obu stronach.

A tak to wygląda:

[Obrazek: 30092011006.jpg]

Niestety nie obeszło się bez komplikacji. Przy składaniu łożyska coś mnie tknęło do mierzenia suwmiarką grubości płyty. Okazało się, że płyta ma szerokość 19mm. niby milimetr różnicy to nie wiele. To jednak przełożyło się na niezgodność pomiędzy 20mm MDF'em podstawy łożyska i szerokością "rowka", części łożyska z OSB. Trzeba będzie pomiędzy elementy podłożyć podkładki o grubości 2mm.

Skutek tych 2mm widać na tym zdjęciu:

[Obrazek: 30092011008.jpg]

Sorki za tą żarówiastą fotę. Wink Zdjęcia robione telefonem.

Teraz do zrobienia pozostała cela. Materiał i projekt już są. Trzeba tylko kilka śrub dokupić.

Cela składać się będzie z dwóch krążków OSB o których pisałem powyżej. Będzie to konstrukcja pływająca z 6-ma punktami podparcia. Ceowniki aluminiowe zostaną na stałe przymocowane do krążka, razem tworzyć będą trójkąt równoramienny, oraz podstawę dla ruchomych profili kwadratowych z punktami podparcia.

____

Czas na kolejny etap... chyba najważniejszy - cela.

Cela będzie pływająca z sześcioma punktami podparcia. Punkty podparcia będą osadzone w parze na jednej "wadze".

[Obrazek: 11102011004.jpg]

Na zdjęciu "waga", jeszcze bez punktów podparcia.

Konstrukcja zrobiona z profili aluminiowych (ceownik i profil kwadratowy), jako osie śruby 6mm.

[Obrazek: 11102011005.jpg]

Całość tworzyć będzie trójkąt równoboczny, dodatkowo w ceownikach osadzone będą nakrętki śrub justujących.

[Obrazek: 11102011.jpg]

Na powyższym zdjęciu "przymiarka", dodatkowo zamontowane już śruby na łapki trzymające lustro.

w celi wywiercone już są wszystkie odpowiednie otwory, oprócz centralnych na przepływ powietrza. Muszę zapolować na otwornice o odpowiedniej wielkości. Wink

Podstawa celi z otworami na śruby kolimacyjne:

[Obrazek: 11102011001.jpg]

Do zrobienia celi pozostało jeszcze, zrobić otwory na śruby justujące w ceownikach, zamontować punkty podparcia, które prawdopodobnie będą z "czopków" ozdobnych na łby śrub. Poza tym jeszcze otwory chłodzenia o których już wspominałem, zamontowanie podstaw "huśtawek", łapek trzymających LG, oraz samo zamontowanie celi do tuby.
Odpowiedz
:o Jestem przerażony wyglądem i "łożyskowaniem",z tych kółek będą się sypać wióry.

No ale rozumiem że całość jeszcze nie wykończona,więc poczekam na efekt końcowy z zapartym tchem.
Czy całość będzie czymś szpachlowana?,bo ta płyta jest raczej szorstka,no i ile waży ta klatka na tubę?.
Odpowiedz
TOM - hehe  ;D No bez przesadyzmu.... na oś wysokości przyjdzie jeszcze czas. Część "łożyska" z OSB (od skrzyni), będzie oklejona albo zwykłą meblarską taśmą wykończeniową, albo tzw. ślizgaczami teflonowymi (łatwo dostępne na allegro). Część łożyska z MDFu będzie natomiast wykończona żywicą epoksydową (z resztą jak całość wykończenia MDFu), dodatkowo zamontowane zostaną po dwie kostki teflonu.

Puki co robię wszystko co najważniejsze. Jak to mówią... Powoli bo się spartoli. Wink
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości