Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wentylator, chłodziarka do SCT i innych teleskopów
Chłodzenie tub, szczególnie zamkniętych czasami trwa długo. W zimie gdy w domu ponad 20 a za oknem poniżej -10C to już C11 w 2h nie wyrobi. Po 4h było ok Wink Obserwując różne fora C11-C14 zazwyczaj albo są poważnie orane (HD/ACF jak i te zwykłe) od chłodzenia peltierami po różne inne zestawy wiatraków. Nieinwazyjna metoda to nadmuchiwacze przyśpieszające chłodzenie - Geoptika lub Lymaxa, cena: około 180 EURO  :mrgreen:
* http://www.geoptik.com/en/scheda-prodotto/astrocooler-c11quot/454/astrocooler-c11quot.html

Co powoduje że masowo robione są klony za grosze. Jedyna kwestia to dobór filtrów odpylających nadmuchiwane powietrze. Te z rurką działają na takiej zasadzie że wtłaczają powietrze na boki w okolicy LW, które (powietrze, nie LW) następnie wylatuje otworami w nawiewaczu przez wyjście optyczne. Mieszanie się powietrza przyśpiesza chłodzenie.

[Obrazek: 4grfjc.jpg]
Prądy powietrza w tubie z niewychłodzonym lustrem (+ kolimowanie Big Grin)

[Obrazek: 2cdxush.jpg]
I po wychłodzeniu

Ja zrobiłem coś podobne do nawiewowych chłodziarek, ale prostszego i chyba bardziej efektywnego - zamiast rurki i wypuszczania powietrza przez wlot optyczny przepycham powietrze przez całą tubę wykorzystując jej nieszczelności i otwory po nieużywanych śrubach montażowych:
[Obrazek: 2hz0d5k.jpg]

- wentylator nawiewa powietrze przez filtry do wnętrza obudowy
- po drugiej stronie wyjście SCT umożliwiające przykręcenie do dowolnego SCT i podobnych
- całość jest szczelna od nawiewu po wylot (poxilina, superglue Wink, obudowa skręcana śrubami)

Wentylator do chłodzenia CPU - 12V o dużej szybkości, obudowa, 2x filtry gąbkowe do wentylatorów - kupione w nowyelektronik.pl Smile jakieś 10 PLN za obie części. Wyjście SCT zrobione z wklejonego poxiliną visualbacka SCT. Na początku planowałem nieco większy wentylator więc wybrałem taką dość płaską większą obudowę.

[Obrazek: x40opx.jpg]
Wentylator nawiewa powietrze na dwa filtry gąbkowe szczelnie przyklejone od zewnętrznej i wewnętrznej strony otworu w obudowie.

[Obrazek: 5347029735_5d2dca5efe_z.jpg]
Na wylocie powietrza (SCT visualback) planuję dać cienką mikrofibrę. To zielone powyżej okazało się być szczelne dla powietrza Smile

[Obrazek: 5347022421_a2ca82e7ba_b.jpg]
I wygląda to tak

[Obrazek: mhq7bo.jpg]
[Obrazek: aw6kqw.jpg]
Po zamocowaniu można włączyć nawiew. Bez trzeciego mikrofibrowego filtra po odkręceniu dwóch śrub montażowych przy szukaczu przepływ powietrza był silny - wyczuwalny bez najmniejszego problemu Wink Testy i wykończenie już niebawem

~~~~~~~~~~~~~~~~~
Dla otwartych konstrukcji ciekawy pomysł przedstawiono na http://www.makolkin.ru/Gallery/Equipment/equipment.html a dokładnie dopasowanie filtra samochodowego do dekla tuby:
[Obrazek: filter002.jpg]
Zestaw: SkyWatcher SCT 11" * Basler Ace, DSI III Pro * itd. WWW: Moja strona astro
Odpowiedz
Fajnie było by gdybyś zmierzył czasy, z i bez aktywnego chłodzenia.
Patent godny powielenia!
pzdr.
dab
g-g: 9169842 _________________ Bresser Venus 76/700, lornetka 10/50, aparat Sony F-717 Ale to sie zmieni !
Odpowiedz
No wypadałoby. jakiś termometr z ostrzem, albo pirometr by się przydał Smile
Zestaw: SkyWatcher SCT 11" * Basler Ace, DSI III Pro * itd. WWW: Moja strona astro
Odpowiedz
Oooo mam coś takiego  ;D zrobiłem dawno temu i bez filtra, wentylatorek maciupki chodzi dalej.

Pozdrawiam, Dziadek.
Odpowiedz
Hej.
Rik,fajnie Ci to wyszło. Big Grin Czy sprawdzałeś już efekty?,mam na myśli czas w którym teraz twoje SC11 się schładza.Wspominasz o 4h bez wentylatorka,a ile z jego użyciem?. Wink
Pozdrawiam.
Odpowiedz
-10/-15 C to teraz nie odtworzę Smile. Plus chmury to i sprzętu nie wystawiam. Jak coś się rozpogodzi to potestuję sprawdzają na gwiazdce co jakiś czas.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości