Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
LIDL - nowy typ lornetki
Wierzę Marcinie, że to dobrze policzyłeś  Wink Mam do Ciebie bezgraniczne / więc nie wirtualne/ zaufanie ! Big Grin

Odpowiedz
Oglądałem w Lidlu  tą  lornetkę. Ma bardzo małe pole widzenia, nawet przy powiększeniu 10x. Przy 30x nie mogłem ustawić ostrości. Moja zwykła Lidletka jest o niebo lepsza.
Natomiast na sąsiedniej półce leżał całkiem fajny mikroskop wyposażony w web- cam firmy MEADE. Kupiłem i jestem bardzo zadowolony. Próbowałem obserwować Jowisza przez ta web kamerkę i etx 70.  Rezultaty obiecujące, choć  trzeba by dopasować średnicę kamerki  do 1,25cala.
Frugoslaw
N 51.34'47,76   E 20.34'28,14
Odpowiedz
Jak ktoś chce kupić sobie lidletkę to własnie się pojawiły w LIDLu - tym razem jest BRESSER (Meade) BaK4  w cenie 79,90 zł (5 lat gwarancjii he, he, he).

Test lornetki:

http://www.optyczne.pl/43-Test_lornetki-...10x50.html

... ciekawe, czy coś się zmieniło (test z 2006), czy nadal jest to samo oszustwo w tym tanim  sprzęciku Meade tzn. zamiast 10x50 mamy faktycznie 8,6x40 (diafragmy)!?
Odpowiedz
nic się nie zmieniło
to nadal ta sama lornetka
są za to pewne różnice w jakości i to na plus ;D
przede wszystkim poprawiono rozwiązania mechaniczne oraz kontrolę jakości. Wszystkie egzemplarze jakie wczoraj widziałem były dobre. W poprzednich rzutach bywało, że dobra była tylko jedna na 10 sztuk

niedawno testowałem lidletkę i w/g moich pomiarów to w rzeczywistości około 9x40 ... co nie zmienia faktu, że jest warta tych 80 zł

pozdrawiam
Odpowiedz
W tej cenie to nawet na części warto kupić. Dwa fajne szukacze do telepów z tego wyjdą.  ;D
Odpowiedz
(05.04.11, 20:32)suchyy link napisał(a): W tej cenie to nawet na części warto kupić. Dwa fajne szukacze do telepów z tego wyjdą.  ;D
taki szukacz miał by za duże powiększenie wg. mnie.
Odpowiedz
??  W Newtonkach (tych od 8") standardowo montuje się szukacze 9x50. Vide tabelka:

http://deltaoptical.pl/cenniki/Cennik_De...atcher.pdf

... a ta lidletka to przecież 9x40 (a nie 10x50)  Wink Moim zdaniem na szukacz kątowy (albo wręcz nieodwracający) do 10" Newtonka powinna być OK!
Odpowiedz
Do 10"newtona,można a nawet powinno się założyć coś większego,nawet z obiektywem 60mm. Wink Przy takim ciężarze tuby nie ma większych problemów z wyważeniem,a widać znacznie więcej Smile
Odpowiedz
@TOM, ale to będzie Newton bez typowej "tuby" - konstrukcja, kompaktowa, bardzo lekka (tylko stopy aluminium), rozbieralna i przenośna. Największy ciężar w nim to będzie LG (solidne z dawnych czasów, a nie taki tam cienkie płytki szklane, jakie teraz pakują do sprzętów), które przy fi10"/F6 waży nie całe 5 kg.  Wink  Więc szukacz do tego telepka muszę też dobrze przemyśleć, co by mi nie za bardzo przesuwał środek ciężkości w kierunku LW (dzięki temu konstrukcja zawieszenia telepa będzie prostsza). W najlżejszym obecnie Newtonie lightscope z niezwykle prostym zawieszeniem (zmodyfikowany Dobson z jedną płozą):

http://www.litescope.eu/litescope%20products.html

... nie ma praktycznie porządnego szukacza!
Odpowiedz
Już gdzieś widziałem te konstrukcje,fajnie to wygląda,ale ma też mnóstwo minusów.Szukacz jest zbędny,jeśli zna się niebo perfekt.Ja jednak wolę z szukaczem Winkale jeśli do tego typu teleskopu potrzeba czegoś leciutkiego,to czemu nie?. SmileKonstrukcje kratownicowe rzeczywiście trudno wyważyć.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości