Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Woźnica
#1
Woźnica
(łac. Auriga)

[Obrazek: thumb_581_03_08_07_9_08_01.jpg]


(mitologia grecka)

Erichtonios był synem Hefajstosa. On to po raz pierwszy zaprzągł konie do wozu i prace rolne stały się łatwiejsze, a za swój czyn został on przeniesiony na nieboskłon pod postacią konstelacji Woźnicy. Jako ciekawostkę można dodać, że gwiazdozbiór ten jest połączony z konstelacją Byka. Tak więc, rzec by można, że nasze niebo po części obrazuje legendę.

Dane gwiazdozbioru Auriga:
- przez całą zimę bardzo dobrze widoczny, leży we wstędze Drogi Mlecznej;
- liczba gwiazd widoczna na obszarze tej konstelacji w dobrych warunkach to 40-60. Najjaśniejsze z nich to:
Kapella (Alfa Aurigae) o jasności 0,06 mag, Na tej fotografii o wysokiej rozdzielczości, uzyskanej z Teleskopu Optycznego Cambridge (Cambridge Optical Aperture Synthesis Telescope) gwiazda Kapella jest ujawniona jako para żółtych olbrzymów położonych w niedużej odległości od siebie. Okres obitalny obu gwiazd wynosi 104 dni.
Menkalinan (Beta Aurigae) 1,87 mag,
a także Hoedus I (Dzeta Aurigae) którego jasność wynosi 3,87 mag
i Hoedus II (Eta Aurigae) o jasności 3,15 mag.
Ostatnimi dwoma jaśniejszymi gwiazdami są Almaaz (Epsilon Aurigae) 3 mag oraz Hassaleh (Jota Aurigae) 2,68 mag.
Epsilon Aurigae, zaćmieniowy układ podwójny w gwiazdozbiorze Woźnicy, jasność widoma 3,03; złożony z nadolbrzyma i prawdopodobnie dysku akrecyjnego, wewnątrz którego znajduje się ciasny układ podwójny gwiazd; odległość od Ziemi 2000 lat świetlnych.
Jest to przykład gwiazd symbiotycznych - propellerów - demonstrujących akrecję z wiatru czerwonego olbrzyma na białego karła. Model tych gwiazd opiera się na idei skośnego rotatora magnetycznego. Struktura pola magnetycznego działa tam jak propeller (dosłownie: śmigło) wyrzucając materię wokół białego karła. Towarzyszy temu kilka efektów obserwacyjnych: 1. szybka, minutowa zmienność (flikering); 2. wypływy odśrodkowe i dżety o dużych prędkościach (setki i tysiące km/sec); 3. bistabilne przejścia między stanami propellera i tzw. akretora (kiedy materia może złamać pole magnetyczne i osiągnąć powierzchnię białego karła).
Epsilon Aurigae - Gwiazda zmienna zaćmieniowa o bardzo długim okresie orbitalnym wynoszącym 9890 dni, czyli prawie 27 lat. Całe zaćmienie trwa 714 dni, a całkowite zakrycie jednego ze składników możemy obserwować przez 330 dni, czyli bez mała jeden rok. Spadek blasku w zaćmieniu wynosi 0.8m i jest nieco zaburzony drobnymi fluktuacjami. Składnikiem głównym jest bardzo jasny nadolbrzym o masie trzydziestokrotnie większej od Słońca, a drugiej gwiazdy nie widzimy, ponieważ ukryta jest wewnątrz gęstej otoczki pyłowej. Ostatnie zaćmienie ε Aur trwało od lipca 1982 do połowy roku następnego.

Ciekawostką jest to, że Kapellę nazywa się czasem Kozą. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że ma ona związek z mityczną kozą Amalteą. Ona to karmiła Zeusa, a ułamany róg, który posiadała, mógł ciągle napełniać się pożywieniem (zwany rogiem Amaltei). Ze skóry kozy Zeus zrobił egidę;

- dwa razy w roku można obserwować rój meteorów, zwany Aurigidami. W pierwszym przypadku występuje on od 24 sierpnia do 5 września, a maksimum przypada 1 września. Naliczyć wtedy można około 10 przelotów na godzinę. Meteory te to Alfa-Aurigidy.

W drugim przypadku jest to rój Delta-Aurigidów. Występuje on od 5 października do 10 października, a maksimum przypada 8 października. Niestety, liczba przelotów jest mizerna - jedynie 6 na godzinę. Prawdopodobnie Alfa-Aurigidy związane są z kometą Kiessa.

W gwiazdozbiorze Woźnicy znajduje się kilka naprawdę ciekawych obiektów głębokiego nieba. Ma to związek z jego umiejscowieniem we wstędze Drogi Mlecznej. Poniżej zaprezentuję ich szczegółowe opisy.
Chciałbym zaznaczyć, że od teraz podzielę obiekty DS (ang. Deep Space- Głęboki Kosmos) na trzy kategorie: gromady gwiazd, mgławice i galaktyki.

Gromady gwiazd
W Woźnicy znajdują się trzy ładne gromady otwarte dostępne dla posiadaczy małych teleskopów:
- M36 (NGC 1960) to ładna, duża gromada która wygląda jak rozsypane kamyczki. Odległość do niej wynosi ok. 4 tysięcy lat świetlnych,a liczy ok. 60-70 gwiazd. Jej jasność to 6,3 mag.

- M37 (NGC 2099) podobna do M36, z tym że bogatsza w gwiazdy. Jej jasność to 6,2 mag. Odległa jest od Słońca o ok. 4.400 lat świetlnych.

- M38 (NGC 1912) , to luźna gromadka o jasności 7 mag. Położona jest ok. 2 stopnie na północny-zachód od M36. Wszystkie te gromady ładnie prezentują się zarówno w teleskopie jak i w lornetce.

Małe Cuda w Woźnicy
SW150/1200 na Dobsie, 7x50,8x30 (rozkolimowana) Baader Hyperion 21mm, KITowy okular 25mm, Baader ND5 (obrobiony) i... oczy Dobra muza tworzy dobry klimat! Relaks w czasie obserwacji! Smile Pozdrawiam, Jakub Jędrzejewski GG: 6302826 Mail: kuba.2103@gmail.com Tel. 500043154
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości