Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kasjopea
#1
Kasjopea
(łac. Cassiopeia)

[Obrazek: thumb_581_12_08_07_10_41_20.jpg]


Mitologia grecka:

Kasjopea, królowa etiopska, żona Cefeusza. Była bardzo zarozumiała i kiedy wreszcie stwierdziła że jest piękniejsza od nimf Nereid, cór boga mórz Posejdona, rozzłoszczony Posejdon zesłał morskiego potwora Ketosa. Aby ułagodzić bestię Kasjopea musiała złożyć w ofierze swą córkę Andromedę, którą uratował Perseusz zabijając bestię.

Gwiazdozbiór:
Kasjopea położona jest w obszarze Drogi Mlecznej. Jest łatwym do zapamiętania i jednym z najbardziej znanych gwiazdozbiorów.
Jest to konstelacja okołobiegunowa.


Najjaśniejsze gwiazdy to:
Gamma Cih- gwiazda zmienna odległa o 780 lat świetlnych. Jest niestabilna i sporadycznie odrzuca swoje zewnętrzne warstwy. Wiadomo że jej jasność wzrastała do 1,6 mag i spadała do 3,3 mag w sposób zupełnie nieprzewidywalny. Gwiazda ta to biały olbrzym, który od czasu do czasu zwiększa swą objętość z dziesięciu do osiemnastu średnic Słońca. Takich gwiazd zmiennych znamy więcej i nazywamy je nowopodobnymi.
Alfa Shedir- gwiazda zmienna. 2,2v mag, odległa o 120 lat świetlnych.
Beta Chaph- 2,27 mag, odległa o 42 lata świetlne
Delta Ruchbah- 2,68 mag, odległa o 62 lata świetlne

Najważniejsze obiekty:
M52- gromada otwarta, 6,9 mag, znana również jako gromada Pieprz i Sól - polecam przekonać się na własne oczy czy nazwa pasuje Wink

Mgławica Bąbel (NGC 7635)- "Bańka" jest najmniejszym z trzech istniejących "bąbli" gazu, otaczających olbrzymią gwiazdę BD+602522, i elementem gigantycznej sieci "bąbli" gazowych nazywanych S162, która powstała przy współdziałaniu innych olbrzymów. Szybko poruszające się powłoki gazowe odrzucane przez BD+602522, oddziałując na otaczający rzadki gaz, tworzą charakterystyczną powłokę. Światło gwiazdy pobudza gaz powłoki do świecenia.
Choć wygląda na delikatną, ta bańka o rozmiarach 10 lat świetlnych dostarcza dowodów na istnienie gwałtownych procesów nieustannie w niej zachodzących. Powyżej, na lewo od centrum Bańki widoczna jest jasna, gorąca gwiazda otulona w zauważalnie niebieską poświatę charakterystyczną dla światła odbitego od pyłu. Silny wiatr gwiazdowy oraz intensywne promieniowanie pochodzące od gwiazdy, która prawdopodobnie ma masę około 10-20 mas Słońca, pchnęły ową strukturę świecącego gazu wprost na gęstszy materiał w otaczającej chmurze molekularnej. Intrygująca Mgławica Bańka znajduje się zaledwie 11 000 lat świetlnych od nas.

Tutaj mgławica Bąbel i piękna sąsiadka M52 razem w jednym kadrze.

M103 (NGC 581)- gromada otwarta, 7,4 mag. Bardzo charakterystyczna gromadka z wyróżniającymi się od razu trzema gwiadkami - środkowa zółta i dwie skrajne błękitne.


NGC 663+ NGC 654-
gromada otwarta, 7,1 mag

NGC 457- gromada otwarta, 6,4 mag.


NGC 281- Najłatwiej dostrzegalna jest mała gromada otwarta gwiazd, świecąca na czerwono, rozmyta mgławica emisyjna, wielkie przesłaniające pasy gazu i pyłu oraz zagęszczenia gazu i pyłu, w których ciągle mogą powstawać gwiazdy. (fotka jeszcze cieplutka od Jacka PaliWink )


NGC 7789- gromada otwarta, 6,7 mag


IC 1795- jest częścią obszaru IC 1805 - Serce i Dusza. Najjaśniejsza część tej mgławicy jest oddzielnie sklasyfikowana jako NGC 896, ponieważ była to pierwsza odkryta część mgławicy.


IC 1848- mgławica


Cassiopeia A - SNR
Najsilniejsze poza Słońcem radioźródło na niebie, odległe od nas o około 10 tysięcy lat świetlnych. Jest pozostałością po supernowej z 1667 roku. Przez teleskopy widoczne jest jako słaba mgławica o masie kilka razy większej od słonecznej. Ponadto jest rozciągłym źródłem promieniowania X.


Cassiopeia B - Tycho SNR 1572.
Pozostałość po supernowej obserwowanej przez Tychona de Brahe w 1572 roku. W maksimum blasku widoczna była nawet w ciągu dnia i miała jasność równą -4m. Jest źródłem fal radiowych oraz promieniowania rentgenowskiego.


Małe Cuda w Kasjopei
Życie wśród gwiazd wydaje się taki krótkie...
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości