Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tania latarka do astro,dla każdego.
Witam.
Jako że zaczynają się mroźne i ciemne noce,a tym samym sezon zimowy Big Grin,zrobiłem sobie diodową latarkę kieszonkową-czerwoną.Latarka kosztowała mnie 10PLN,ja kupiłem dwie. Wink
Na jedną z nich,zamontowałem kitowy filterek czerwony 1.25" który kosztował mnie następną dychę.Drugą latarkę zostawiłem sobie tak jak jest,czyli świecącą na biało.Używam jej do rozkładania sprzętu,no i do zwijania majdanu po zakończonych obserwacjach.Latarki są dostępne na każdym bazarze,a do tego kupując dwie można się potargować.
Fotki dodam wieczorem.
Pozdrawiam i zachęcam do majsterkowania.
Odpowiedz
(27.11.10, 11:48)TOM link napisał(a):zamontowałem kitowy filterek czerwony 1.25"
(...)
Pozdrawiam i zachęcam do majsterkowania.
ale ostro pojechałeś z AM-em  ;D
a nie prościej wymienić diodę na czerwoną? ... a przede wszystkim taniej  Tongue
ja tak zrobiłem. Przerobiłem prawie wszystkie latarki w domu. Oprócz czerwonego światła nie marnuję energii na świecenie na niepotrzebnych długościach fali, które i tak są filtrowane czyli działam proekologicznie  ;D

pozdrawiam
Odpowiedz
(27.11.10, 13:03)ZbyT link napisał(a):ale ostro pojechałeś z AM-em  ;D
a nie prościej wymienić diodę na czerwoną? ...

pozdrawiam
No właśnie nie prościej,nie każdy ma lutownicę i nie każdy wie że diody trzeba odpowiednio podłączyć. Wink
Odpowiedz
(27.11.10, 13:03)ZbyT link napisał(a):ale ostro pojechałeś z AM-em  ;D
a nie prościej wymienić diodę na czerwoną? ... a przede wszystkim taniej  Tongue
ja tak zrobiłem. Przerobiłem prawie wszystkie latarki w domu. Oprócz czerwonego światła nie marnuję energii na świecenie na niepotrzebnych długościach fali, które i tak są filtrowane czyli działam proekologicznie  ;D

pozdrawiam

No i nie każdy ma czas na lutowanie i kupowanie filtrów, więc można sobie kupić lampkę od rowera i też będzie ok Smile
Odpowiedz
(27.11.10, 13:33)AdamJas link napisał(a):No i nie każdy ma czas na lutowanie i kupowanie filtrów
jeśli przelutowanie diody przekracza możliwości potencjalnego ATM-owicza to można zrobić tak jak ja to robiłem będąc dzieckiem. Wystarczy szybkę latarki przysłonić czerwonym papierkiem od cukierka  Tongue

nie każdy ma czas kupować lampki od rowera  ;D

pozdrawiam
Odpowiedz
Skoro temat latarek został już poruszony. Te diodowe latarki dają zbyt intensywną czerwień, w dodatku dają światło kierunkowe. Warto takie diody dodatkowo przesłonić chociażby warstwą chusteczki higienicznej. Ja osobiście używam starej latarki czołowej na żaróweczkę 2.5V. Wyciąłem dodatkowo z cienkiej pleksi szybkę, którą okleiłem czerwonym papierem samoprzylepnym. po zdjęciu szybki mam zwykłe białe światło. Wink

Latarka w boju sprawdza się znakomicie. W dodatku mogę sobie regulować jasność po przez wyciągnięcie kolejnych baterii (są 4 baterie). Latarkę dodatkowo mogę sobie postawić na stoliku. Tongue

[Obrazek: index.php?action=dlattach;topic=221.0;attach=1023;image]

[Obrazek: index.php?action=dlattach;topic=221.0;attach=1021;image]
MOJE GG: 12372935 Wizual: WILK 10" [ATM]  Taiga 11x70        foto: ZENIT ET [Obrazek: widgetp.png]
Odpowiedz
(27.11.10, 13:44)ZbyT link napisał(a):jeśli przelutowanie diody przekracza możliwości potencjalnego ATM-owicza to można zrobić tak jak ja to robiłem będąc dzieckiem. Wystarczy szybkę latarki przysłonić czerwonym papierkiem od cukierka  Tongue

nie każdy ma czas kupować lampki od rowera  ;D

pozdrawiam
Ja wiem ZbyT że to proste,ale właśnie o to chodzi że nie dla wszystkich. Wink
A tak to wygląda.

[Obrazek: 46f8f582b4239bb9med.jpg]

[Obrazek: 087645d9a0f3ec0cmed.jpg]

[Obrazek: 7f16d87b5fceeb6fmed.jpg]

Tak łatwe ustrojstwo,przy którym nie trzeba żadnych przeróbek-bardzo ułatwia nam obserwacje. Smile
EDIT.-wersja Predatora też jest świetna Smile.
Odpowiedz
Ja to mam 11 lat, to raczej nie skorzystam  ;D
Ja robię to w taki sposób że biore kawałek czerwonoge plastiku, albo papierka, i też dobrze jest Big Grin.
Lornetka 10/25, Nikula 10-90x80, Sky Watcher 150/750
Odpowiedz
(11.06.11, 17:43)Filip link napisał(a):Ja to mam 11 lat, to raczej nie skorzystam  ;D
Ja robię to w taki sposób że biore kawałek czerwonoge plastiku, albo papierka, i też dobrze jest Big Grin.

No to pobiłeś nas wszystkich. Wink
Odpowiedz
Wbrew pozorom, przesłonięcie diody/żarówki papierkiem czerwonym jest o wiele lepsze od czerwonych Diod, które świeca ostrym światłem. Sam mam latarkę czołową z czerwonymi diodami, gdy pierwszy raz jej użyłem w terenie okazało się że o wiele lepiej sprawdza się moja poczciwa, stara latarka żarówkowa. Jednak szkoda takiej latarki, postanowiłem więc okleić dodatkowo czerwone diody, czerwonym papierem samoprzylepnym, który osłabia i dodatkowo rozprasza światło jest o niebo lepiej. Wink
MOJE GG: 12372935 Wizual: WILK 10" [ATM]  Taiga 11x70        foto: ZENIT ET [Obrazek: widgetp.png]
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości