Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
AstroJaWil 17
Od 16 września 2010 jest nowa wersja programu AstroJaWil
      o numerze 17. Ma ona wiele zmian w porównaniu z poprzednią
      dlatego zdecydowałem się na nowy duży numer czyli 17.

[Obrazek: 17_obr.jpg]

Nie ma możliwości upgrade z programu wersji 16.xx
      Należy dokonać pełnej, nowej instalacji.

Uwaga. Wersję 17 (instalator) należy pobrać ze strony http://www.astrocd.pl
      z działu Download. Program należy zainstalować w nowym miejscu.
      Ze starego miejsca przegrywamy wszystkie pliki z folderu
      '/prywatne' to takiego samego folderu w nowym miejscu.
      Jeśli ktoś z Was wprowadził zmiany w krajobrazach w funkcji
      "Horyzont", to należy przegrać ze starego głównego folderu
      dwa pliki : 'kraj_domy.txt' i 'kraj_domeczki.txt' do nowego
      głównego folderu.

=======================================================================

Wykaz wprowadzonych zmian:
                  ------------------------------

1. Pojawiły się dwie nowe kategorie obiektów:

A. Asteryzmy - ciekawe skupiska w miarę jasnych gwiazd nie będących
      gwiazdozbiorami. Jest w programie ('OBIEKTY')wykaz asteryzmów, 
      wraz z opisami i zdjęciami autorstwa Davida Ratledge - UK.

B. Gromady galaktyk - kilkanaście najbardziej znanych gromad
      galaktyk także z opisami i zdjęciami Jima Misti.

2. Znacznie rozszerzyłem ilość prezentowanych obiektów mgławicowych
  w zakładce NGC i IC. Dzięki uprzejmości Jima Misti z USA,
  w programie pojawiło się wiele jego pięknych zdjęć mgławic.

3. Na stronie "OBIEKTY" zmodyfikowałem wybór obiektów mgławicowych.
  Teraz jest znacznie łatwiej dokonać wyboru obiektu.

4. W związku ze znacznym zwiększeniem ilości prezentowanych mgławic
  i gromad wprowadziłem możliwość wyboru zaznaczenia opcji
  wyświetlania każdej z nich w funkcjach map kołowych, kwadratowych
  i prostokątnych. Podczas wyboru obiektu mgławicowego/gwiazdowego
  z grup: NGC, IC, Messiery, gromady galaktyk i asteryzmy widzimy
  na końcu danych pojedynczą cyfrę. Cyfra ta oznacza:

0 - nie wyświetla się ten obiekt
        1 - normalne wyświetlanie
        2 - podniesiony opis 2x
        3 - podniesiony opis 3x
            ( ... )
        9 - podniesiony opis 9x

Każdy plik z danymi można edytować po kliknięciu w przycisk:
  [edytuj]. Po zakończeniu edycji zapisujemy plik i klikamy
  w przycisk [odśwież]. Aby powrócić do normalych opcji wyświetlania
  wystarczy odznaczyć "blokadę" i po kliknięciu w
  [wszystko wyświetlane normalnie] z powrotem na końcu pojawią się
  jedynki. Dzięki tej możliwości edycji opcji wyświetlania tych
  obiektów wygenerowane mapki są bardziej czytelne i przejrzyste.

5. W mapach: kwadratowych, prostokątnych, kołowych, całego nieba oraz
  w Horyzoncie, Widnokręgu, Okolicach i Gwiazdozbiorach doszła opcja
  wyboru wyświetlania asteryzmów i gromad galaktyk oraz powiększyłem
  do sześciu ilość ustawień kolorów i opcji wydruków w mapach
  kwadratowych.

6. Na stronie głównej i w mapach doszedł przycisk szybkiego 
  przeglądania plików w folderach BMP i JPG w zależności od użytej
  funkcji. W funkcjach mapowych "starego typu" czyli: w Horyzoncie,
  Widnokręgu, Okolicach i Gwiazdozbiorach jest automatycznie
  generowany plik *.BMP, czyli ostatnia mapka tej funkcji. Zapisywana
  ona jest w folderze BMP. Mapki nowego typu (mapki całego nieba,
  kwadratowe, kołowe, Saturn, Układ Słoneczny, Jowisz, Saturn i RWP)
  są generowane w folderze JPG.

7. Funkcja RWP - Roczna Widoczność Planety pokazuje w liniach oprócz
  linii wschodów i zachodów planety także linię górowania planety.

8. Uzupełnione zostały opisy niektórych gwiazd w plikach katalogów
  gwiazd SAO.

9. W Układzie Słonecznym pojawiła się możliwość wyświetlania linii do
  wszystkich planet oraz można teraz ustawić krok w godzinach, a nie
  tylko dla dni i inne drobne poprawki.

10.Wiele innych poprawek natury kosmetycznej i lepszego działania.

Wszystkim użytkownikom AstroJaWil w wersji 17 życzę satysfakcji
    z obserwacji nieba i znakomitej pogody.

Jak zwykle czekam na uwagi i sugestie, które można wprowadzić do
    programu, aby był jeszcze bardziej dla nas przydatny.

Napisz do mnie:  jawil@astrojawil.pl

======================================================================
TN 122/630 MIKRON, ED80 SW polecam mój darmowy program AstroJaWil [Obrazek: iloveajw.jpg] polecam mój darmowy program Nocny Obserwator [Obrazek: iloveno.jpg]
Odpowiedz
Chciałem przetestować RWP a tu taki ZONK:

[Obrazek: rwpg.jpg]
Teleskop TAŁ1 - Mizar, lornetka Tento 10x50, Nikon 7x50.
Odpowiedz
A u mnie działa bez problemu na wszystkich wersjach: testowej, ściągniętej z sieci i tej na której pracuję.
Pewnie masz złą wersję flash playera lub schockwave'a.
A mapy kołowe/kwadratowe wyświetlają Ci się?

TN 122/630 MIKRON, ED80 SW polecam mój darmowy program AstroJaWil [Obrazek: iloveajw.jpg] polecam mój darmowy program Nocny Obserwator [Obrazek: iloveno.jpg]
Odpowiedz
Jak dla mnie to trzeba by ten interfejs zaorać i zrobić na nowo, bo nie jest ani nowoczesny, ani za bardzo poręczny. Do tego do mapek wykorzystałeś Adobe Flash, a to jest platforma ładna i kolorowa, ale o miernej technicznej jakości. Jak puścisz AJW w wielu językach trafisz na różne konfiguracje sprzętowe oraz użytkowników, dla których Guide, Starry Night i inne aplikacje są w natywnych językach Smile
Zestaw: SkyWatcher SCT 11" * Basler Ace, DSI III Pro * itd. WWW: Moja strona astro
Odpowiedz
(16.09.10, 13:53)riklaunim link napisał(a):Jak dla mnie to trzeba by ten interfejs zaorać i zrobić na nowo, bo nie jest ani nowoczesny, ani za bardzo poręczny. Do tego do mapek wykorzystałeś Adobe Flash, a to jest platforma ładna i kolorowa, ale o miernej technicznej jakości. Jak puścisz AJW w wielu językach trafisz na różne konfiguracje sprzętowe oraz użytkowników, dla których Guide, Starry Night i inne aplikacje są w natywnych językach Smile

Ośmiu lat wytężonej pracy tak nie "zaoram" od razu.
Program może i nie jest nowoczesny, ale to co chcę dla mnie on robi. Jeśli inni będą woleli używać Guide czy Starry Nighta, nie będą miał o to pretensji. Smile  AstroJaWil jest dla tych, którzy chcą go używać, a ostatnio przybywa użytkowników dość dużo.
Nie jestem programistą i coś takiego jak "wykorzystać" inną platformę graficzną jest dla mnie rzeczą niewykonalną. Nie potrafię tego, choć chciałbym. Dzięki uprzejmości nevt, który podał mi jak na tacy środowisko Adobe Flasha, które mogłem zaadoptować do tych nowych mapek. I cieszę się, że mogę wykorzystać choć to "miernej technicznej jakości" środowisko, dzięki czemu jakość mapek wzrosła o niebo więcej niż przy wykorzystaniu klasycznego Bitmap Canvas.
Program jest darmowy i kto chce, niech go używa, a jak nie to nie ma żadnego przymusu. Jednak mam bardzo dużo listów od ludzi z podziękowaniami za możliwość korzystania z AstroJaWila, pomimo jego nienowoczesnej postaci.
Tak więc będę kontunuował jak do tej pory.
No chyba, że ktoś nauczy mnie jak zastosować jakieś nowoczesniejsze niż Adobe Flash środowisko.

Odpowiedz
Masz dziwne podejście. Wydajesz publiczny produkt, reklamujesz go wszędzie, ale zarazem jest on tylko dla ciebie i nie obchodzi cię dlaczego potencjalni użytkownicy nie chcą używać twojego produktu.

Nie jest programistą - poszukaj chętnych do pomocy. Otwartoźródłowa aplikacja z ugruntowaną już bazą użytkowników to nie jest projekt widmo i są szanse że znaleźli by się programiści z prawdziwego zdarzenia. Java to nie jest jakieś zadupie i na pewno ma niejeden framework czy biblioteki do obróbki grafik i wideo/animacji, czy współczesnych interfejsów (jeżeli trzeba byłoby się trzymać Javy). FireCapture napisane jest w JAVIe, a interfejs nie wygląda jak narysowany w Paincie i nie trzeba myśleć gdzie kliknąć by wykonać daną operację.
Zestaw: SkyWatcher SCT 11" * Basler Ace, DSI III Pro * itd. WWW: Moja strona astro
Odpowiedz
Nie zgadzam się z tak totalną krytyką programu AstroJaWil. Autor włożył w ten produkt setki godzin i stara się go rozwijać wg zgłaszanych uwag, stąd już aż 17 wersja. Owszem interfejs jest archaiczny i mało intuicyjny, ale program możliwości jednak ma. Jeżeli autor nie umie zmienić interfejsu to go po prostu nie zmieni. Gdybym ja potrafił napisać program astronomiczny to bym napisał, ale nie umiem (nie umiem, bo obecne języki programowania mają zbyt zawiłą składnię i nie mam czasu się uczyć, a edukację programistyczną skończyłem (z sukcesem) na C64 Wink ). Autor zachęca do korzystania z programu - ma do tego niezbywalne prawo. Ilość użytkowników motywuje go do dalszej pracy - to dobrze.

Wracając do meritum, czyli do uwag. Poprzedni błąd wyskoczył mi na kompie w pracy. Teraz zainstalowałem w domu i się mi wyświetla RWP (obliczenia trwają długo?) ale przy próbie zapisu obrazka pojawia się błąd.
Oto ekran:
[Obrazek: errorrn.th.jpg]

Odpowiedz
(16.09.10, 16:44)Alferek link napisał(a):Wracając do meritum, czyli do uwag. Poprzedni błąd wyskoczył mi na kompie w pracy. Teraz zainstalowałem w domu i się mi wyświetla RWP (obliczenia trwają długo?) ale przy próbie zapisu obrazka pojawia się błąd.
Oto ekran:
[Obrazek: errorrn.th.jpg]

Dzięki za wsparcie Smile.
Wracając do meritum, to albo nazwa pliku zawiera znak niedozwolony, albo nie masz możliwości zapisu w tym miejscu z powodów mi nieznanych. (np. brak dostępu administracyjnego?)

Odpowiedz
W tej nowej 17-tce umieścilem w "Obiektach" asteryzmy, które polecam przy przeglądaniu nieba przez nasze teleskopy. Często się nam zdarza, że przy ładnej pogodzie wystawiamy teleskop i zastanawiamy się na co tu wycelować sprzęt.
W tym momencie polecam asteryzmy, czyli przypadkowe skupiska gwiazdek, których usytuowanie coś nam przypomina. W programie umieścilem 21 takich asteryzmów z opisami i zdjęciami. Bez trudu pzry pomocy opisu i mapek (bardziej szczegółowych niż te poniżej) odnajdziemy je na niebie.

Trzy ogólne mapki z asteryzmami:

http://www.astrojawil.pl/foto19/asteryzmy_cz1.gif

http://www.astrojawil.pl/foto19/asteryzmy_cz2.gif

http://www.astrojawil.pl/foto19/asteryzmy_cz3.gif

Odpowiedz
(16.09.10, 16:57)Janusz_Wiland link napisał(a):Wracając do meritum, to albo nazwa pliku zawiera znak niedozwolony, albo nie masz możliwości zapisu w tym miejscu z powodów mi nieznanych.
Właśnie, że plik zawiera domyślną nazwę. Teraz jako nazwę dałem "a" i to samo. Zapis możliwy.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości