Liczba postów: 49
Liczba wątków: 4
Dołączył: 17.11.03
Reputacja:
0
a no własnie słyszałem ze nie luzem - to armia rosyjska !!! 8)
Celestron 150-1EQ3-2, TENTO 7x50
Liczba postów: 49
Liczba wątków: 4
Dołączył: 17.11.03
Reputacja:
0
jeśli w zbiorniku/naboju jest ciśnienie 100-200 atm. to jakaś tam dodatkowa róznica 1atm cisnienia barycznego ma znaczenie? :-*
Czy CO2 w naboju jest w fazie ciekłej czy tylko sprężone ? Czy po powrocie z -55'C wykona swoją pracę tak jak w +20'C ? Czy masa gazu i prędkość będzie wystarczająca ?
Naboje CO2 są równiez wykorzystywane w systemach awaryjnej pneumatyki - np w silownikach instalacji ppoż ( klapy/oddymiacze / naboje CO2 do termowyzwalaczy i skrzynek alarmowych ) - warto pamiętac o takiej mozliwości ( np. jakis układ wykonawczy gdzie np. silnik elektryczny bedzie za słaby, za wolny itp )
Celestron 150-1EQ3-2, TENTO 7x50
Liczba postów: 531
Liczba wątków: 19
Dołączył: 06.02.05
Reputacja:
0
Pewnie wyjdę na malkontenta i marudę, ale lepiej przedstawię zawczasu swój pogląd na ten pomysł.
1. Rakietowe przyziemienie.
Tak na chłopski rozum - zrobienie cztery razy większego spadochronu będzie o wiele łatwiejsze, tańsze lżejsze i pewniejsze w działaniu niż najprostszy nawet system przyziemienia rakietowego. Zatem cała zabawa może być celem samym w sobie (też lubię bawić się rakietami), ale ciężko wykazać jakiekolwiek korzyści czy przewagi takiego rozwiązania.
A nawiązując do misji kosmicznych - rakietami hamuje się tylko tam, gdzie nie ma wystarczająco gęstej atmosfery. Jeżeli jest gęsta atmosfera - to zawsze hamowanie i przyziemianie oparte jest na oporze aerodynamicznym i / lub spadochronach.
2. Wielokrotne użycie balonu.
Tu nie pierwszy już raz mamy niezrozumienie działania i przeznaczenia balonów meteorologicznych. One z założenia są jednorazowe, i mają tak dobrane parametry masa / nośność / objętość / wytrzymałość, aby wynieść określony ładunek na określoną wysokość i pęknąć. Udany lot, to taki w którym balon pęka. Wszelkiej maści odcinacze, są tylko zabezpieczeniem awaryjnym na wypadek "nie pęknięcia" balonu, aby uniemożliwić mu latanie bez końca...
A skoro balon jest zaprojektowany i przeznaczony do jednokrotnego użytku, to nie należy tego "naginać". Miałem je w rękach, to naprawdę cienka, delikatna i bardzo elastyczna powłoka, nawet w czasie napełniania, podłoże musi zabezpieczać jakaś mata lub gruba folia. Nie ma mowy o odzysku po lądowaniu.
A nawet gdyby się to jakimś cudem udało, to... Niby można wielokrotnie golić się jednorazową maszynką, czy kilka razy nosić zakupy w jednorazowej reklamówce, ale raczej nie zaufałbym prezerwatywie "z odzysku".
Pozdrawiam,
Leszek.
N 54°36'39", E 18°21'25" - Elen sila lumenn omentielvo SW 200/1000 EQ5, SkyMaster 15x70, EOS Digital Rebel unmod, QuickCam Pro 4000 mod
Liczba postów: 49
Liczba wątków: 4
Dołączył: 17.11.03
Reputacja:
0
pewnie , pewnie.. ale pofantazjować troche nie zaszkodzi - kiedyś jakaś politechniczna uczelnia robiła zawody w zrzucaniu jajka z 10 piętra - wygrywał oczywiście ten zespół który skonstruował najlepszy system odzysku

- przeciez tak naprawde wcale nam nie zależy na odzyskaniu sprzętu - priorytetem są dane / karty pamięci, dane telemetryczne / no i plus ew. bezpieczeństwo... jednak powinniśmy gromadzić powstające pomysły do przeanalizowania i wykorzystania w przyszłości !!!
Celestron 150-1EQ3-2, TENTO 7x50