Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Filtr słoneczny na Syntę 10"
Nie wiem czy dobrze zrozumiałem ale tu się rozchodzi o to aby otwory były symetrycznie rozmieszczone? W przypadku niesymetri jakość obrazy spada?
Przymierzałem się zrobić filtr do mojego teleskopu i chciałem zrobić z jednego kawałka. Koszty to jakieś 30 - 40zł za folie na pokrycie 170mm lustra. Nawet mi przez myśl nie przeszło że można w ten sposób to zrobić. Nawet taniej wyjdzie Smile Super pomysł Smile
Odpowiedz
Oczywiście chodzi o to, by te otwory wykonać jak najdokładniej symetrycznie. Nie wiem, jak by się układ "sprawował", gdyby tak nie było; czy obraz byłby gorszy jakościowo, czy będzie się rozpadał na 4 słońca, czy dałoby się maksymalnie zaostrzyć....

Ten człowiek z czeskiego forum pisał to w kontekście poprawiania kontrastu, powoływał się na literaturę, jakąś konferencję w Rosjii..

Tak to czasem bywa, że pisanie - pisaniem, życie - zyciem...

Ale na zakrycie 170mm lustra ja osobiście bym nie robił 4 otworów. Folia A4 jest akurat na nią!
Wytniesz kwadrat 20x20 cm / włóż sobie tę folię między dwie kartki papieru, nie natłuścisz ją paluszkami i lepiej się tnie nożyczkami / a resztę masz na szukacz itp

Smile

Odpowiedz
Na allegro jest aukcja i tam już sprzedawca docina wymiar a płaci się od dm^2 bodaj 8zł. Za kwadrat 20X20 wychodzi 32zł. Z rożków się zetnie na szukaczki Smile Ale martwi mnie to że że taki duży obszar można łatwo rozerwać. Nie wiem jaka jest wytrzymałość takiej foli. Widziałem ją tylko na zdjęciach Smile
Odpowiedz
Folia mechanicznie jest zaskakująco wytrzymała, więc nie musisz się obawiać! Ale oszczędzać  dotykania jej palcami. Jeszcze mała uwaga: gdy ją rozpakujesz z ofoliowania, bezpośrednio do niej przylega z jednej strony baaaardzo cieniutka przeźroczysta folia ochronna. / Solidny dostawca w zasadzie tak powinien Ci ją dostarczyć, nawet ten arkusik 20x20/. Trzeba ją zdjąć; jeśli z rożków wyjdzie na szukacz - czemu nie?

Instrukcja prawi, że minimalna szerokość pasa, który będzie klejony do tektury, powinna wynosić 1 cm. Ale przecież nie musisz robić filtru na całą aperturę 170mm, możesz np. na 150 + 20mm na klej / po 10 mm na każdą stronę/. Z reszty będzie na 4 szukacze  Wink

Smile

Odpowiedz
Melduję, że dzisiaj dokonałem piractwa...Smile
Mój filtr też jest "czterokołowy", tyle że otwory maja po 10 cm. Jako materiał wykorzystałem płytę HDF. Otwory wycinałem ręcznie, piłką. Folia jest w jednym kawałku przyklejona za pomocą taśmy dwustronnej. Reszta, to już totalna prowizorka - 5 cm pasek kartonu robiący za obudowę przyklejony do płyty taśmą klejącą. Całość jest nakładana na tubę (Synta 10").
No i efekt polowania na samoloty...
[Obrazek: md11.jpg]
Odpowiedz
...se magnifique, Lucek !!!

Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości