Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Filtr słoneczny na Syntę 10"
Wreszcie go zrobiłem, dotychczas na Słoneczko patrzyłem albo przez lornetę, albo przez SCT 6".

[Obrazek: 2261_04_04_10_1_02_43.jpeg]
[Obrazek: 2261_04_04_10_1_03_21.jpeg]

Obok, zrobiona już z rozpędu - maska na Księżyc i planety, teoretycznie takie rozwiązanie miałoby poprawić kontrast tak plamek słonecznych, jak tego Księżyca i planet. Ale to trudna sprawa, mało jeszcze było okazji do oglądania no i musiałby być pomocnik, który zdejmował by maskę a ja z okiem przylepionym do okularu... Wynik też mógłby być wątpliwy...

Nie chciałem zakrywać całej apertury folią, bo i wzrastają koszty i taka duża płaszczyzna jest bardziej narażona na uszkodzenie mechaniczne.

Otwory mają średnicę 80mm, oczywiście są symetrycznie rozmieszczone, zakrywają pająk i LW. W warsztacie z oprawianiem obrazów nabyłem gruby karton 2,5 mm , stolarz wycinał kółeczka. Folia wklejona jest między takie 2 kartonowe koła, pod " prasą" było to 24 godz.
Wcześniej odpowiednio pomalowane. Znalazłem w domu jakieś plastikowe kątowniczki po montażu kuchni czy garderoby / jak to dobrze chomikować czasem rzeczy  Wink /, przykręciłem śrubkami bo nie mogłem zdobyć jakichś fajnych plastikowych nitów.

Filtr słoneczny wsuwa się dość ciasno na głębokość 4 cm - jest bezpiecznie !!!
W sumie taki filtr to ekwiwalent 160mm czystej apertury; 4 kwadraciki 10 x 10 cm, z formatu A4 zostało jeszcze na szukacz i komplet filterków do lidloskopu kolegi w Polsce.

Smile

Odpowiedz
(05.04.10, 16:25)zbignieww link napisał(a): Obok, zrobiona już z rozpędu - maska na Księżyc i planety, teoretycznie takie rozwiązanie miałoby poprawić kontrast tak plamek słonecznych, jak tego Księżyca i planet. Ale to trudna sprawa, mało jeszcze było okazji do oglądania no i musiałby być pomocnik, który zdejmował by maskę a ja z okiem przylepionym do okularu... Wynik też mógłby być wątpliwy...

Tak się zastanawiam, czy w takim celu można by było zrobić podobną zatyczkę, ale dwuczęściową, tak, żeby można było regulować średnicę powierzchnię roboczą (2 krążki z otworami, jeden nieruchomy w względem tubusu, a drugi obrotowy względem pierwszego). Pozwoliłoby to na płynną regulację ilości wpadającego światła, co może być praktyczne przy obserwacjach Księżyca (taka tańsza wersja filtra o regulowanej transmisji).
Czy takie cudo ma sens?

A oprawa filtra wygląda całkiem nieźle. Czy masz do niej jakąś przykrywkę (żeby się nie niszczyła na co dzień)?
traveler ATM 70/500 i 40D do foto
Odpowiedz
(05.04.10, 16:55)astrorys link napisał(a): A oprawa filtra wygląda całkiem nieźle. Czy masz do niej jakąś przykrywkę (żeby się nie niszczyła na co dzień)?

...narazie nie, ale coś się wymysli albo znajdzie... a może opakowanie na pizzę z dostawą do domu  Wink

Odpowiedz
Oooo,jaki fajny filterek Smile.Ciekawie rozwiązane i chyba sobie też taki zrobię,to będzie plagiat w stu procentach Wink.

Pozdrawiam.
Odpowiedz
zbigniew czytałem ten temat juz parokrotnie i powiem szczerze , widzialem rozne patenty na obróbkę folii .
Ale to Twoje dziecko i wykonanie , pierwsza klasa !

I samo to zamyka sporo problemow związanych z folia , kurcze masakra.

Gratulacje.
I szczerze powiem ze spiracę pomysł bo jest genialny Smile
EOS 350D  18-55mm ,Jupiter 21M 4/200. I takie tam
Odpowiedz
(06.04.10, 20:52)Crovv link napisał(a): I szczerze powiem ze spiracę pomysł bo jest genialny Smile
Też bym chętnie spiracił, tylko nie mam na co Tongue
Ale pomysł piracenia godny, tylko żeby zbignieww nie zaczął opłat za prawa autorskie pobierać Wink
traveler ATM 70/500 i 40D do foto
Odpowiedz
Chłopaki, cieszę się, że jeszcze na coś mogę się przydać... Wink Big Grin

Odpowiedz
Mam takie trochę laickie pytanie... Czy taka budowa filtru (4 otwory) nie zniekształcą obrazu?
Odpowiedz
(07.04.10, 16:38)zweinstein link napisał(a): Mam takie trochę laickie pytanie... Czy taka budowa filtru (4 otwory) nie zniekształcą obrazu?

Bez obaw,obraz będzie żyleta a folia mniej narażona na uszkodzenia.
Pozdrawiam.
Odpowiedz
To nie jest laickie pytanie - wprost przeciwnie... Smile

Otóż decydując się na 4 otwory nie byłem na 100% pewien, jak to się będzie spisywało. Znawca tematu na czeskim forum / a stamtąd była inspiracja / pisał o rozwiązaniach w celu poprawienia kontrastu, nie było mowy o filtrze na Słońce. Pisał, że tego typu 4-otworowa maska, jako najprostsza / dawał też inne rozwiązania / może być czuła na osiowe ustawienie źrenic, na dokładne zaostrzenie, na niedokładności w symetrii otworów. Ze może / ale nie musi / dojść do rozpadania się obrazu ... / kurka...gdzie ja to już pisałem? skleroza...  :-\ /

Trochę więc ryzykowałem, ale absolutnie nie zauważyłem jakichkolwiek problemów przy obserwacji plamki na Słoneczku, podobnie przy obserwacji Księżyca przez tę maskę. Nic i w żadnej fazie ostrzenia mi się nie rozpadało.

I jeszcze ciekawostka:

sama folia baadera nieco zniekształca obraz. Pokazał to na czeskim forum Milan w poście nr 5

http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/YaBB.pl?num=1269098735/9#9

Zniekształca trochę " falo- powierzchnię" - że się tak laicko wyrażę - na wejściu promieni.
Ale, jak pisze Milan , stopień degradacji obrazu jest na poziomie gorszej jakościowo optyki w stosunku do ED, APO - a przy przeciętnej optyce nie jest tak zauważalny, dokuczliwy.

Ten Milan jest niesamowity, przedewszystkim alfa omega optyki, ale też astro-foto, znajomości sprzętu, różnych figlów w optyce itp itd. Guru na forum... Big Grin
Coś jak Matias /  absolutnie!!!! nic nie ujmując innym szanownym kolegom / w wiedzy o lotach wahadłowców itp itd

Smile

Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości