Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Lornetka Silva Pocket
#1
W związku z tym, że na swoją lornetkę muszę poczekać aż do przyjazdu do Polski (Nikona Action Ex 10x50  nie ma w tej dziurze), chciałam kupić jakąś najprostszą (tzw. lornetkę zapasową  Smile). Pojawiła się promocja na Silva Pocket 10x25 - 100 zł. Czy ktoś coś słyszał na temat tej lornetki?
Wiola/Islandia 2010
Odpowiedz
#2
Oj, ciemna będzie ta lornetka! Wiązki światła z niej wychodzące będą miały średnice 2,5mm
/ 25 : 10 /. Oko tak młodej osoby może mieć wieczorem czy w nocy średnicę 6mm, więc policz sobie, jaka część źrenicy jest zatrudniona.

Poza tym, tak mi się wydaje, taka lornetka używana z ręki, będzie czuła na osiowe ustawienie a przy drganiach rąk obraz może wyskakiwać z pola widzenia, co przejawiać się będzie migotaniem obrazu. Ale to tylko mój domysł, nie miałem w ręku lornetki o takich parametrach...

Smile


Odpowiedz
#3
Wiolu,
Przychylam się do opinii Zbigniewa, przede wszystkim, mała źrenica wyjściowa i takież pole widzenia a ponadto jest to lornetka z pryzmatami w układzie dachowym, więc do astrocelów mało efektywna. Lepsza jest układ Porro. Z resztą, proszę, poczytaj sobie tutaj:
http://www.optyczne.pl/65-s%C5%82ownik-Pryzmat.html
http://www.optyczne.pl/91-s%C5%82ownik-%...ciowa.html

Pozdrawiam,
Piotr Strzelczyk
Odpowiedz
#4
Ok, dzięki. Kasa trafi do skarbonki  :Smile
Wiola/Islandia 2010
Odpowiedz
#5
Do astro się nie nadaje zupełnie -jest po prostu absolutnie za mała, ciemność widzę. Takie kompakciki są dobre jako podręczne lornetki turystyczne, sam do tych celów używam podobnego cacka.
Pozdrawiam
-J.
TN130mm f/5 na Dobsonie "Regulus", travellerek TS80/400, Mak 127mm S-W, B10x50 Fomei, , Celestron Sky Master 15x70
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości