Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Celestron Sky Master 15x70
Nie jestem ekspertem od optyki (więc mnie za niniejszy tekst  za bardzo nie kopcie Wink ) ale chciałbym się podzielić moimi wrażeniami z użytkowania Celestrona 15x70:

Środek tubusów i powierzchnie pryzmatów czyste, wyczernienie też przyzwoite, chyba, że obserwujemy obiekty jasne (np. Jowisza). Kolimacja jak dla mnie idealna. Nie występuje rozkolimowanie czy zmiana ostrości pod wpływem nacisku.
Muszle okularowe dają się wywinąć, co dla mnie okularnika ma duże znaczenie.
Obserwacje daje się prowadzić z ręki, ale tylko dla obiektów naziemnych i nisko nad horyzontem. Przy większych wysokościach jest już niewygodnie. Konieczny jest statyw i to raczej ciężki. Ja używam fotograficznego o nośności 5 kg (wydatek  ok.300 PLN)  Adapter statywowy jest beznadziejny i musiałem użyć. 3 opodatkowań "poxipolu" (ok.30 PLN)  by nadać mu zadowalającą sztywność skrętną (oryginalnie jest to w przekroju dwuteownik, więc jako taki jest podatny na skręcanie i łatwo wpada w tę postać drgań),  Fig. 1.
Futerał na taki sobie, a oryginalnego paska można użyć co najwyżej do powieszenia się na klamce Tongue

Odwzorowane bieli bardzo dobre. Przy brzegach pola widzenia widoczne jest pociemnienie (Fig.2) i aberracja chromatyczna (jak dla mnie umiarkowana, mam porównanie z BPC 7x50 i Nikon Action 8x40, ta ostatnia jak dla mnie jest do bani). Przy długich prostych  liniach, do ok. 1/4 pola widzenia zaznacza się dystorsja (osobiście mam astygmatyzm, a to może trochę fałszować wrażenia).

[Obrazek: hLaY5St7ILQoGJnvyB.jpg]
Fig.1. Widok ogólny. Zmodyfikowany adapter statywowy.

[Obrazek: MTUsODYsMCxsb3JuZXRrYS5qcGc=]
Fig. 2. Projekcja afokalna z Celestrona Sky Mastera 15x70 (Obrazek da się dość mocno powiększyć)

A oto co udało mi się zobaczyć z balkonu w średnim mieście (RZ) przy dość silnym LP:

1.Księżyce galileuszowe i wyraźną tarczę Jowisza (zero detalu). Uwaga: silna flara od Jowisza
2. Wenus: przy dobrym seeingu można było dopatrzyć się faz. Uwaga: silna flara
3. Zaobserwować Urana
4.  eps 1 i eps2 Lyrae
5. Albireo, Beta 1 i beta 2 Cygni
6.  Alkor i Mizar
7. Sporo DeeSów:

M3, M53 (Boo)
NGC 7789 (Cas)
M27 Hantle (Vul)
M71 (Sge)
M31 (And)
M15 (Peg)
M2 (Aqr)
M13 (Herc)
M92 (Herc)

M11 Dzika Kaczka (Sct. Sob.)
M8   (Sgr)
M16 Orzeł (Sgr)
M17 Omega + NGC 6605  (Sgr)
M18   (Sgr)
M20 Trójlistna Koniczyna   (Sgr)
M 25

M42, M43 (Ori)
M44 (Cnc)
M45 Plejady

Nie udało mi się zobaczyć: M4 (Sco) M33 (Tri) M41 (CMa)  

Podsumowując, całkiem niezły sprzęt dla takiego dyletanta jak ja...
Odpowiedz
Don Pietro mam pytanko, od niedawna też posiadam tą lornetkę i z obserwacji wynika, że przydałby się do niej statyw. możesz podać dokładną nazwę twojego statywu i czy spełnia on swoje zadanie?lub może polecasz coś innego i niedrogiego, z góry dziękuje za pomoc
Odpowiedz
Opis przyzwoity! Kilka razy mialem w reku na kilka minut tego Sky Mastera i musze przyznac, ze moje odczucia sa bardzo podobne... Smile
Odpowiedz
Bardzo miły opis, od kilku dni posiadam SkyMastera 20x80 i również mam pozytywne wrażenia.

Don Pietro, piszesz, że masz wadę wzroku - jak rozumiem, również nie potrafisz złapać ostrości bez własnych szkiełek? Przy mojej wadzie (-6) w obserwacjach ziemnych jest to jeszcze możliwe, ale pod nocnym niebem już nie. Próbowałem skrócenia tulejki dystansowej o 3-4mm, ale to nie wystarczyło. Pozostają wywinięte muszle i okulary, lub soczewki kontaktowe.

Pozdrowienia,
b.

Odpowiedz
Ano astygmatyzm mi się kłania :/ co zrobić zostaje wywijanie muszli okularowych i własne szkiełka na nosie....
Do listy trofeów, czyli co don Pietro widział dokładam:

zespoły baterii (sztuk. 2)  ISS

dobrze widoczne mimo chmurw i flary w układzie optycznym lornetki.
Odpowiedz
Korzystajac z wolnych chwil zrealizowalem w ciagu trzech nocy kilkudziesieciominutowe wypady obserwacyjne przed dom (miejsce zaswietlone przez latarnie). Glowna bronia stala sie lornetka Oberwerk 15x70.
[Obrazek: IMG_6428_m.jpg][Obrazek: IMG_6425_m.jpg][Obrazek: IMG_6424_m.jpg][Obrazek: IMG_6429_m.jpg]
Wyglada na to, ze jest to dziecko tych samych rodzicow, tylko zostalo inaczej ochrzczone.
Zaobserwowane obiekty DS:
M3, M4, M8, M13, M11, M15, M21, M22, M27, M28, M29, M31, M33, M34, , M51, M71, M92, M94, M103 (przepraszam za mozliwe "cyferowki").

Zawiodlem sie na galaktyce M33 - okazala sie ledwo widoczna w mojej lornetce, pomimo, ze jest to obiekt podobno widoczny golym okiem. Znajdowala sie jednak nizej nad horyzontem, w bardziej zaswietlonej czesci nieba, co jest na pewno glowna przyczyna klopotow z odnalezieniem.
Pozdrawiam Radosław Ziomber http://www.astrofizyka.info [Obrazek: astrofizyka-logo.jpg]
Odpowiedz
(16.07.10, 18:40)r.ziomber link napisał(a):M3, M4, M8, M13, M11, M15, M21, M22, M27, M28, M29, M31, M33, M34, , M51, M71, M92, M94, M103 (przepraszam za mozliwe "cyferowki").

Zawiodlem sie na galaktyce M33

Skąd obserwujesz? Ja połowy z tej listy nie mogę wyłapać w moim newtonie 114 / 900 ...  Sad
N 54°36'39", E 18°21'25" - Elen sila lumenn omentielvo SW 200/1000 EQ5, SkyMaster 15x70, EOS Digital Rebel unmod, QuickCam Pro 4000 mod
Odpowiedz
Rabka-Zdroj
Zasieg golym okiem: 4.5 mag!
Moja posesje otaczaja ze wszech stron latarnie.
Pozdrawiam Radosław Ziomber http://www.astrofizyka.info [Obrazek: astrofizyka-logo.jpg]
Odpowiedz
Witam!
Czy ww lornetka bedzie dobra dla początkującego amatora, czy może nieco za duże przybliżenie? Chce poznać wszystkie konstelacje, Messiery itp. Jak myślicie?
Jaki statyw polecacie do tej lornety?
Pozdrawiam!
Odpowiedz
Witam,

Jestem poczatkujacym amatorem, ale moge powiedziec ze lornetka jest super. Dzis aby ogladac lysego oparlem glowe o sciane budynku Smile 0 drkan itp Smile Obraz super...

Ale mam pytanie, co zrobic by pozbyc sie parowania okularow? Strasznie meczaca sprawa...

Pozdrawiam!
-- Celestron 15x70
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości