Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pytanie o mocowanie lustra głównego.
Mój Newton ultra kompakt, mimo swojej nazwy, nie będzie zbyt często rozkręcany. Częściej będę go przenosił w całości (telep 10" to nie jest jeszcze Goliat, zwłascza z ażurową konstrukcją Wink ). Mieszkam na południowych peryferiach miasta, pół godzinki piechotą i jestem w polu, mając do dyspozycji cały wschodnio-południowo-zachodni firmament. Jednak dzięki ultra kompaktowej konstrukcji będzie można go szybko rozkręcić i złożyć do transportu na większe odległości w razie takiej konieczności. Możliwość rozebrania telepa w sytuacji dłuższego nieużywania jest również niezwykle atrakcyjna (czego nie można powiedzieć o konstrukcjach klasycznych, wiem coś o tym, bo miałem już kiedyś ciężki, drewniany i nierozbieralny "tubus" Newtona - patrz niżej i zawsze był problem gdzie go przechowywać!). W zasadzie interesuje mnie jak dalece da się uprościć konstrukcję teleskopu, ale tak aby zachowała swoje dobre właściwości z optymalną eliminacją możliwych wad. W odróżnieniu od Opsessiona, cela mojego LG, mimo maksymalnie uproszczonej konstrukcji ma w założeniu być uniwersalna z możliwoscią dokręcenia do sanek Dobsona, albo montowania na paralaktyku.
W latach 74-75' ubiegłego wieku, jako uczeń liceum zrobiłem sobie Newtona 10" (optyka Pana Lucjana Newelskiego), ale o konstrukcji całkowicie drewnianej  Smile , jak to zalecano wtedy amatorom w broszurkach wydawanych przez PTMA. Teraz chciałbym sobie zmontować coś bardziej "przystającego" do XXI wieku. ;D

@Tom, Hermes mam wrażenie, że w Obsesionie lustro spoczywa na wagach pod własnym ciężarem (jakoś nie mogę się dopatrzeć żadnego zabezpieczenia przed wypadnięciem lustra - brak choćby trzech łapek od wierzchu lustra, jak w przedstawionej fotce przez Hermesa), a może jest doklejone jakimś elastycznym silikonem (?) do tych białych podkładek? Może ten pas trzyma na tyle mocno, że nie ma szansy aby lustro się wysunęło?? Miałoby to swoje zalety (żadne łapki nie odkształcają lustra od wierzchu) ale z drugiej strony, jakby tak niechcący przekręcić toto do "góry nogami"!! :o Co o tym sądzicie, jaka jest Wasza opinia?
Odpowiedz
Witam,

(13.03.11, 11:37)suchyy link napisał(a): (...)  Tom, Hermes mam wrażenie, że w Obsesionie lustro spoczywa na wagach pod własnym ciężarem, a może jest doklejone jakimś elastycznym silikonem (?) do tych białych podkładek? Miałoby to swoje zalety (żadne łapki nie odkształcają lustra od wierzchu) ale z drugiej strony, jakby tak niechcący przekręcić toto do "góry nogami"!! :o Co o tym sądzicie, jaka jest Wasza opinia?

widziałem kiedyś na wyprawie na obserwację zakrycia brzegowego teleskop o długości tubusa ok. 200 cm, w którym zwierciadło w oprawie nie miało żadnych "łapek" przytrzymujących je od góry :o  i musiało być przewożone tylko w pozycji pionowej. Nawet położenie teleskopu w poziomie kończyło się "wyturlaniem" się zwierciadła poza tubus...  ;D
Sam jestem ciekaw, czy właściciel tego teleskopu zapomniał o tych uchwytach, czy nawet nie wiedział, że są potrzebne ?  ;D
Odpowiedz
@Hermes, ten Newton to wyrób komercyjny sprzedawany za spore pieniądze:

http://www.obsessiontelescopes.com/telescopes/15UC/index.php

... 15"/F4,2 UC to pięć tysięcy dolców! Opinie o tych teleskopach też nie są złe, więc jakoś to chyba działa, może nie widzę czegoś na tych fotkach (albo tak do końca nie kumam jak to działa)! Dla tego się pytam, co kilka par oczu, to nie jedna!  ;D Ciekawe z czego są zrobione: podkładki na wagach (te białe, chyba przyklejone do wag, bo nie widać żadnych śrub!), pas podtrzymujący lustro i elastyczne zabezpieczania na bocznych śrubach mocowania lustra?!
Odpowiedz
Szczerze mówiąc,to ja tam nie widzę żadnego zabezpieczenia LG przed wypadnięciem.Może to LG jest tylko wkładane na czas obserwacji i wyciągane do transportu.

ps.-Hermesie co przypomina Ci ta cela?. Wink

[Obrazek: d5e6a27204a840e2med.jpg]
Odpowiedz
... a ta cela, che, che:

[Obrazek: celaLG-nr1a.jpg]

[Obrazek: celaLG-nr1b.jpg]

... co prawda nie taka solidna jak na powyższych fotkach, ale zasada ta sama. Stare pomysły "zawsze jare". Wyciągnąłem toto z piwnicy przed chwilą i sfociłem ku pamięci. Tyle zostało mi z mojego pierwszego Newtona. Pod lustrem na końcach wag były podkładki ze skóry, a lustro od wierzchu trzymały na styk trzy nakrętki z podkładkami również ze skóry (nakręcone na trzech z tych sześciu śrub bocznych). Całość mocowania wkręcona tymi trzema śrubami (na których wiszą wagi)   w skrzynce ze sklejki do tego szerokie podkładki metalowe, między nimi założone na śrubach sprężyny od zaworów samochodowych, no i od tyłu skrzynki lustra nakrętki, którymi kolimowało się ustawienie LG. Patrzę teraz na to z politowaniem. Młody byłem wtedy (36 lat minęło) i pełen zapału, ale bez doświadczenia i większych możliwości warsztatowych  Wink Pora na zmajstrowanie czegoś ciekawszego  8)

Cytat:Szczerze mówiąc,to ja tam nie widzę żadnego zabezpieczenia LG przed wypadnięciem

... i tak chyba faktycznie jest. Cela LG w Obsessionie po rozmontowaniu przewożona jest w pozycji poziomej w specjalnie do tego przeznaczonej skrzynce transportowej. Widać to na filmie, gdzie przedstawiony jest montaż tego ultra kompakta. Widoczny pas podtrzymujący lustro sprawia, że LG mimo pewnego osadzenia między trzpieniami, ma pewną, bezpieczną swobodę ruchów w kierunku osi optycznej, co umożliwia kolimację lustra - takie rozwiązanie zamiast ruchomej platformy z wagami, której tutaj nie ma! Niezaprzeczalnie jest to najprostsze rozwiązanie mocowania LG, jakie dotychczas widziałem! Wadą jest brak pewnego zabezpieczenia lustra przed (możliwym?) wypadnięciem po obruceniu celi "do góry nogami" (ale tak na dobrą sprawę, po co to robić?).

PS. Patrząc tak sobie na Wasze wspaniałe cele mam jednak wątpliwość. Każdy z punktów podporowych (dosyć szerokich) jest na sztywno połączony (prostopadle) z wagą - a więc tylko jeden stopień swobody. Co będzie jeśli lustro jest pod spodem wypukłe?? Dochodzę do wniosku, że wahliwe, kulkowe zawieszenia, w przypadku trzy punktowych wag są lepsze, mimo, że dla grubego lustra wystarczyłoby 6 punktów podparcia, a nie 9!
Odpowiedz
Twoje obawy są nie potrzebne Wink,teleskop z tą celą i LG 13" daje punktowe,prawie refraktorowe obrazy gwiazd.Jest tylko jeden warunek,minimalna grubość lustra powinna mieć 1/10 średnicy lustra.Jeśli LG nie spełnia tego warunku,trzeba będzie stosować właśnie takie rozwiązanie jak z Twojego linku,czyli dziewięć punktów podparcia na trójkątnych wagach.Jeśli LG ma bardzo dużą średnicę,to takie trójkątne wagi trzeb będzie umieścić na następnych  trzech wagach,co razem daje 18 punktów podparcia. Smile

Takie rozwiązanie jak pokazał Hermes i w mojej celi która jest klonem tej pierwszej,wystarcza spokojnie do średnicy 350mm.

Na sąsiednim forum kolega Piotrkusiu wykonał modyfikację swojego Columbusa 300mm,gdzie nie było wag a LG było podparte na sześciu stałych punktach,po zastosowaniu trzech wag obrazy gwiazd zrobiły się punktowe.
Jak natknie się na wątek,to może powie parę słów od siebie.

ps. Twoja cela ze sklejki z młodych lat nie powala wyglądem,ale na pewno spełniała świetnie swoje zadanie.
Odpowiedz
Cytat:ps. Twoja cela ze sklejki z młodych lat nie powala wyglądem,ale na pewno spełniała świetnie swoje zadanie.

... zgadza się. Dodatkowo większość materiałów pochodziła z odzysku  ;D , za przysłowiowe grosze, więc nie oczyściła wtedy do cna portfela mojego Św. Pamięci ojca!

Obecnie na forum wiele osób marudzi, czy budować, czy kupować telepa? W tamtych czasach nie mieliśmy takiego dylematu  :Smile Kto sobie nie zrobił, to go nie miał. Po prostu nie było sklepów z takim sprzętem i akcesoriami. Pamiętam, że stosowałem w moi9m Newtonie okulary Huygensa, pożyczone  ;D ze szkoły (od mikroskopu) - innych nie było (ewentualna próby kupienia prywatnie okularów Hyugensa luzem w centrali CEZAS kończyła się jedynie mocno karkołomną przygodą!  Wink ). Teraz człowiek oczopląsów dostaje na widok asortymentu (i cen  :o ) w sklepach!
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości